Zdrowie psychiczne polega na ogólnym dobrostanie, które charakteryzuje się brakiem zaburzeń, napięć psychicznych czy innych chorób. Zdrowie psychiczne wiąże się z poczuciem stanu równowagi, integracji procesów psychicznych, harmonii, pozytywną postawą wobec siebie i świata, poczuciem możliwości samospełnienia i szczęścia oraz ogólnej satysfakcji z życia.
Definicja zdrowia psychicznego współcześnie ma charakter holistyczny, co oznacza brak podziału zdrowia psychicznego i somatycznego oraz nie występuje kryterium negatywne związane z twierdzeniem, że zdrowie = brak choroby. Koncepcja ta powstała na wskutek wielu lat obserwacji oraz połączenia pomiędzy równowagą psychiczną a zdrowiem somatycznym.
Podejście podkreśla fakt mówiący o tym, że brak zaburzeń nie oznacza automatycznie bycie zdrowym. Aby można było mówić o osiągnięciu zdrowia muszą być spełnione pewne pozytywne aspekty takie jak możliwość samorealizacji czy zadowolenia z życia.
Zdrowie posiada również inne definicje, oprócz dobrostanu i dotyczą one zdrowia jako dyspozycji, umiejętności realizowania własnych możliwości, sprostania oczekiwaniom środowiska lub dynamicznego procesu utrzymania harmonii pomimo zmieniających się oczekiwań i obciążeń z zewnątrz.