Depresja

Mentali / Pomagamy w ... /Depresja

Depresja to zaburzenie psychiczne, które zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród najczęściej występujących obecnie chorób cywilizacyjnych. Dotyka głównie osoby w wieku od 20 do 40 lat. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że kobiety cierpią na to schorzenie aż dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Depresja

UMÓW WIZYTĘ

Gabinet
Online
Dziś
31 mar
 
 
 
 
 
Jutro
1 kwi
 
 
 
 
 
Śr
2 kwi
 
 
 
 
 
Czw
3 kwi
 
 
 
 
 
Pt
4 kwi
 
 
 
 
 
>
Zasady odwołania wizyt
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Płatność za wizytę uregulujesz w gabinecie.
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Dla wizyty online płatność musi zostać zrealizowana w przeciągu 30 minut, w przeciwnym wypadku wizyta zostanie odwołana.
Ostrzeżenie dotyczące rezerwacji.
Wystąpił błąd podczas rezerwacji wizyty.
Szczegóły wizyty:
Specjalista:

-

Rodzaj spotkania:

-

Miejsce wizyty:

-

Termin wizyty:

-

Czas trwania wizyty:

-

Koszt wizyty:

-

Depresja to zaburzenie psychiczne, które zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród najczęściej występujących obecnie chorób cywilizacyjnych. Dotyka głównie osoby w wieku od 20 do 40 lat. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że kobiety cierpią na to schorzenie aż dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Depresja jest niezwykle powszechna, a mimo to wiele osób wciąż poddaje w wątpliwość jej realność lub uważa za temat tabu. Tymczasem może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Dlatego niezwykle istotne jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat charakterystycznych cech zaburzenia. Naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny depresji, która może pojawić się nagle lub stopniowo. Występuje bez żadnego powodu lub jako pokłosie stresującego wydarzenia, innych schorzeń psychicznych czy fizycznych, nieumiejętności poradzenia sobie z problemami w życiu osobistym lub zawodowym. Do najczęstszych objawów depresji należą:

  • spadek nastroju,
  • obniżenie aktywności i brak energii,
  • niemożność odczuwania przyjemności.

Depresja - choroba XXI wieku

W przypadku podejrzenia depresji u siebie lub osoby bliskiej należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który w czasie rozpoznania przeprowadza wywiad oraz ocenę stanu zdrowia psychicznego. Leczenie depresji jest ukierunkowane przede wszystkim na wyeliminowanie jej symptomów, a przez to poprawienie kondycji psychofizycznej osoby korzystającej z psychoterapii.

Aby skutecznie walczyć z depresją, należy zastosować odpowiednie metody farmakologiczne, ale nie tylko. Niezwykle ważna w procesie przywracania do pełni zdrowia jest psychoterapia oraz prowadzenie stabilnego, regularnego trybu życia. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego terapeuty pozwala na efektywną walkę z depresją oraz zapobieganie jej nawrotom. Po poradę do specjalisty zwrócić powinny się m.in. osoby, które zauważyły u siebie objawy takie jak:

  • znaczny, przewlekły spadek aktywności fizycznej,
  • ciągłe poczucie winy, negatywna samoocena,
  • stałe uczucie bezsilności, bezsensu,
  • występowanie zachowań autodestrukcyjnych, myśli samobójczych,
  • problemy z koncentracją, obniżenie sprawności intelektualnej,
  • problemy w sferze życia seksualnego,
  • zaburzenia apetytu i wynikające z tego nagłe spadki lub wzrosty masy ciała,
  • bezsenność lub ospałość,
  • nadmierna nerwowość, wzmożona drażliwość.

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:

lewo
Psycholog / Dietetyk / Psycholog dziecięcy
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Psycholog / Psycholog sportu
Psycholog / Psycholog dziecięcy / Psycholog Seniorów
Psycholog / Psycholog młodzieży
Psychoterapeuta / Pedagog
Psycholog / Psycholog młodzieży / Terapeuta uzależnień
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Psycholog / Psychoterapeuta / Psycholog uzależnień
Psycholog / Seksuolog
prawo
faq

Najczęściej zadawane pytania

rozwiń
zwiń
Jak pomóc osobie z depresją?
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii to pierwszy, ogromny krok w drodze do pokonania choroby. Pomocne jest, gdy osoba zmagająca się z depresją ma oparcie w bliskich i czuł ich akceptację. Aby skutecznie pomóc choremu zmagającemu się z depresją, warto skonsultować się ze specjalistą lub wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia, dla rodzin osób cierpiących na to schorzenie.
rozwiń
zwiń
Jak długo trwa psychoterapia?
Każdy przypadek osoby cierpiącej na depresję jest inny, a zatem nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoby potrzebujące pomocy zgłaszają się po pomoc w różnych stadiach choroby, w różnorodny sposób reagują na leczenie, miewają też inne problemy, które również wymagają konsultacji, aby móc uporać się z depresją.
rozwiń
zwiń
Czy stosowanie leków jest konieczne, by pokonać depresję?
Nie, choć farmakoterapia w pewnych przypadkach może stanowić ważny element w procesie leczenia depresji. Leki są stosowane w celu poprawy samopoczucia oraz stanu fizycznego chorego. Czasami kuracja farmakoterapeutyczna może pomóc w postępach podczas sesji ze specjalistą.
rozwiń
zwiń
Czy depresja może być niebezpieczna dla życia chorego?
Depresja to schorzenie, które bardzo mocno oddziałuje na cierpiącą na nią osobę. Wiąże się ona m.in. z obniżoną samooceną, izolacją od społeczeństwa, czy utratą poczucia, że życie ma sens. Bez odpowiedniej pomocy, objawy mogą się nasilić, prowadząc do samookaleczenia lub nawet myśli samobójczych.
rozwiń
zwiń
Jak odróżnić depresję od stanu obniżonego nastroju?
Smutek to stan, który czasem towarzyszy każdemu człowiekowi. Jest on zazwyczaj związany z jakimś wydarzeniem i jest proporcjonalny do sytuacji. Jeśli zły nastrój utrzymuje się maksymalnie kilka dni, nie ma powodu do zmartwień. W przypadku dłuższego okresu stanu obniżonego nastroju, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.
najczęściej zadawane pytania

Czy wiesz, że ...

Bóle niewiadomego pochodzenia oraz problemy ze snem lub koncentracją mogą być symptomami zaburzeń psychicznych, stanów lękowych i fobii. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, koniecznie umów się na wizytę u specjalisty.


--!#}