Cykl przemocy

Według badań kobiety, które znajdują się w przemocowej relacji ze swoim partnerem, w trakcie relacji przechodzą przez trzy fazy powtarzającego się cyklu.

Pierwszą fazą jest faza narastającego napięcia. W tej fazie partner staje się z biegiem czasu coraz bardziej agresywny i wzrasta ogólne napięcie. Sprawca coraz częściej zaczyna kłótnie, staje się bardziej agresywny, a tym samym niebezpieczny. Kobieta w tej sytuacji stara się złagodzić daną sytuację oraz oddalić się od zagrożenia. U ofiary w tej fazie często pojawiają się dolegliwości fizyczne jak bóle głowy i żołądka, bezsenność i utrata apetytu. Często również pojawiają się objawy psychiczne takie jak apatia oraz silny niepokój. Zdarza się, że ofiara, chcąc mieć w reszcie awanturę ,,z głowy” sama dąży do spięcia i jej eskalacji.

Drugą fazą jest faza gwałtownej przemocy, spowodowana z błahego powodu. Dochodzi do ataku agresji oraz rozładowaniu złości przez agresora, poprzez sprawianie bólu fizycznego oraz psychicznego ofierze. Podczas ataków ofiara stara się uspokoić sprawcę i tym samym ochronić siebie. W tym czasie czuje ona wszechobecną bezradność, wstyd oraz przestaje widzieć sens w życiu.

Ostatnią fazą jest faza miesiąca miodowego, która zmienia całą sytuację o 180 stopni. Po wyładowaniu swojego gniewu i frustracji partner zaczyna zdawać sobie sprawę ze szkód, jakie wyczynił, zaczyna wykazywać skruchę przepraszając ofiarę i obiecując poprawę. Jego zachowanie przejawia się poprzez okazywanie ciepła i miłości względem ofiary- zaczyna przynosić jej prezenty i kwiaty. Zachowanie to sprawia, że ofiara przemocy zaczyna wierzyć w przemianę przemocowego partnera i tłumaczy jego agresywne zachowanie jednorazowym wybrykiem, które już się nie powtórzy. Ostatnia faza zamyka cykl, który po pewnym czasie rozpoczyna się ponownie od fazy narastającego napięta.

Inne definicje

Lezja

Uszkodzenie obszarów mózgu. Za pomocą sprzętu stereotaktycznego...

Czytaj dalej