icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
image
psychoedukacja
icon 60 min      icon od 200.00 zł
Wsparcie psychologiczne
icon 60 min      icon od 200.00 zł
poradnictwo seksuologiczne
icon 60 min      icon od 250.00 zł
psychoterapia seksuologiczna
icon 60 min      icon od 250.00 zł
terapia seksuologiczna
icon 60 min      icon od 250.00 zł
konsultacja online
icon 60 min      icon od 200.00 zł

Przedwczesny wytrysk- leczenie w kontekście medycznym

Farmakoterapia może być również rozważana, zwłaszcza gdy przyczyną jest nadwrażliwość lub inne czynniki fizjologiczne. Leki przeciwejakulacyjne mogą pomóc w kontrolowaniu czasu ejakulacji. Lekami stosowanymi w leczeniu przewczesnego wytrysku często są: inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – są to leki stosowane zwykle na depresję, ale efektem ubocznym ich stosowania jest potwierdzone w badaniach działanie opóźniające ejakulację. Leki te stosowane w również leczeniu zaburzeń erekcji.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zaleca się skonsultowanie z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przyczyn medycznych. Terapia przedwczesnego wytrysku jest procesem stopniowym, wymagającym cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony mężczyzny, jak i jego partnerki/partnera. Skuteczność leczenia zazwyczaj zależy od współpracy i otwartości na zmiany w życiu seksualnym.

Skutki przedwczesnego wytrysku dla mężczyzny?

Przedwczesny wytrysk jest jednym z zaburzeń seksualnych u mężczyzn. U wielu z nich powoduje frustrację, dyskomfort, obniżenie samooceny i unikanie zbliżeń seksualnych.

Przedwczesny wytrysk to dolegliwość, z której leczeniem nie warto zwlekać, powoduje ona bowiem narastającą frustrację i pogarsza komfort życia. Seksuolog to specjalista, który dobiera odpowiednią formę terapii w taki sposób, aby klient odczuł poprawę w życiu sekualnymu.

Niemożność opóźnienia wytrysku to dość powszechny problem seksualny, dotykający wielu mężczyzn na różnych etapach życia. Statystyki na ten temat mogą się różnić w zależności od źródła, ale szacuje się, że przedwczesny wytrysk dotyczy od 20% do 30% mężczyzn. Jeśli masz z tym problem, rozmowa z profesjonalistą może być dobrym krokiem w kierunku znalezienia skutecznych strategii radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem.

Przeczytaj dalej i jeśli zastanawiasz się Na czym polega przedwczesny wytrysk? W jaki sposób można leczyć przedwczesny wytrysk? Które ćwiczenia mogą być pomocne przy przedwczesnym wytrysku? Co jest przyczyną problemu przedwczesnego wytrysku?

Czym jest przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna, w której mężczyzna doświadcza szybkiej ejakulacji podczas stosunku seksualnego, zazwyczaj przed osiągnięciem satysfakcji seksualnej przez oboje partnerów. Czas trwania stosunku nie zawsze jest jedynym kryterium oceny, ale gdy problem staje się przeszkodą w satysfakcji seksualnej, warto skonsultować się z lekarzem lub seksuologiem.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesny wytrysk oznacza niezdolność do jego opóźnienia, które byłoby wystarczające do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Rodzaje przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk dzielony est na trzy rodzaje:

  • przedwczesny wytrysk pierwotny, czyli problem trwający całe życie Pacjenta;

  • przedwczesny wytrysk wtórny, czyli nabyty – pojawiający się po udanych stosunkach seksualnych;

  • przedwczesny wytrysk okresowy, czyli pojawiający się czasami, w zależności od okoliczności.

Możemy również podzielić wytrysk ze względu na czas trwania stosunku mówi się o trzech rodzajach przedwczesnego wytrysku :

  • wytrysk zbyt przedwczesny, który najczęściej pojawia się na etapie gry wstępnej lub jeszcze przed nią;

  • wytrysk przedwczesny , który pojawia się przed stosunkiem lub w momencie rozpoczęcia penetracji;

  • wytrysk zbyt wczesny , do którego dochodzi po rozpoczęciu penetracji i następuje po niewielkiej stymulacji seksualnej.

Przedwczesny wytrysk - przyczyny

Przedwczesny wytrysk może mieć różne przyczyny, zarówno fizyczne, jak i psychologiczne.

  1. Czynniki psychogenne:

  • Stres i lęk przed wystąpieniem przedwczesnego wytrysku lub obawy związane z występowaniem w łóżku mogą prowadzić do tego problemu. Presja psychiczna może być szczególnie silna, gdy mężczyzna czuje się niepewny lub boi się zawiedzenia partnerki.

  • Problemy emocjonalne - depresja, niska samoocena czy problemy emocjonalne mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne i przyczyniać się do przedwczesnego wytrysku.

  • Zaburzenia nerwicowe

  • Brak doświadczenia seksualnego -u niektórych mężczyzn brak doświadczenia seksualnego może prowadzić do nadmiernego podniecenia i trudności w kontrolowaniu ejakulacji.

    1. Czynniki somatyczne:

  • Nadwrażliwość penisa

  • Zapalenie prostaty

  • Niedobory hormonalne - nieprawidłowe poziomy hormonów (niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy) zwłaszcza serotoniny, mogą wpływać na kontrolę ejakulacji.

  • Zaburzenia neurologiczne - wiązane są z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego.

    1. Czynniki behawioralne:

  • Szybkie tempo życia, brak czasu na relaks i odpoczynek mogą prowadzić do problemów z kontrolą ejakulacji.

  • Niewłaściwe nawyki seksualne - przyzwyczajenie organizmu do szybkiego wytrysku, na przykład w wyniku pośpiechu lub konieczności utrzymania dyskrecji, może przyczynić się do przedwczesnego wytrysku.

  • Niewłaściwa technika masturbacji - szybka i niewłaściwa technika masturbacji może wpłynąć na sposób, w jaki organizm reaguje na bodźce seksualne.

Warto podkreślić, że omawiane zaburzenie sekualne może wynikać z kombinacji tych czynników, a diagnoza i leczenie powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Konsultacja z profesjonalistą, takim jak seksuolog czy terapeuta, może być kluczowa w zrozumieniu i radzeniu sobie z tym problemem.

Przedwczesny wytrysk- leczenie w kontekście psychoterapii

Leczenie przedwczesnego wytrysku wymaga całościowego czyli holistycznego podejścia do pacjenta. Opisywany problem seksualny, który może istotnie wpływać na jakość życia seksualnego i ogólne dobrostan emocjonalny mężczyzny. Jednak istnieje wiele skutecznych metod leczenia tego zaburzenia. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny, a skuteczność terapii może różnić się w zależności od przyczyn i czynników związanych z przedwczesnym wytryskiem.

Jedną z popularnych metod leczenia jest terapia behawioralna, która może obejmować różne techniki:

  1. Trening opóźniania ejakulacji - polega na praktykowaniu opóźniania momentu ejakulacji podczas samodzielnego doświadczania przyjemności seksualnej. To pozwala na zwiększenie kontroli nad reakcją ejakulacyjną. Celem tego ćwiczenia jest opóźnić wytrysk.

  2. Wzmacnianie mięśni dna miednicy może pomóc w kontrolowaniu ejakulacji. Ćwiczenia Kegla mogą być wykonywane samodzielnie i są łatwo dostępne.

  3. Techniki "Stop-Start" i "Sprężyna": Polegają na kontrolowanym zatrzymywaniu stymulacji penisa w celu opóźnienia ejakulacji.

  4. Masturbacja kontrolowana - Pomaga zrozumieć własne reakcje seksualne i umożliwia praktykowanie kontroli nad momentem ejakulacji.

W przypadkach, gdzie przedwczesny wytrysk wynika z czynników psychologicznych, psychoterapia może okazać się pomocna. Terapeuta może pracować nad identyfikacją i zarządzaniem czynnikami stresowymi, lękowymi lub emocjonalnymi, które mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne.

Zachęcamy do Konsultacji u seksuologa. O tym jak wygląda wizyta u seksuologa i czego możesz się spodziewać, przeczytasz w jednym z naszych artykułów napisanych przez naszą psycholożkę, seksuolożkę i terapeutkę Michalinę Iżycką-Worhacz. Kliknij aby przeczytać artykuł -> Jak wygląda wizyta u seksuologa?.

Przedwczesny wytrysk może mieć różnorodne skutki psychiczne dla mężczyzny, zarówno na poziomie osobistym, jak i w relacjach z partnerką.

  • Doświadczanie przedwczesnego wytrysku może prowadzić do chronicznego stresu i frustracji. Mężczyzna może odczuwać presję psychiczną związaną z wydajnością seksualną.

  • Przedwczesny wytrysk może wpływać na poczucie własnej wartości i pewności siebie. Mężczyzna może czuć się niekompetentny w sferze seksualnej, co może przełożyć się na ogólne poczucie własnej wartości.

  • Problem przedwczesnego wytrysku może wpływać na relacje z partnerką. Może prowadzić do frustracji i niezadowolenia seksualnego obu partnerów, co z kolei może wpływać na ogólną jakość związku. Dochodzi wtedy do zaburzenia relacji partnerskich.

  • Mężczyzna może zacząć unikać sytuacji intymnych z obawy przed kolejnym epizodem przedwczesnego wytrysku. To może prowadzić do zahamowań seksualnych i utraty bliskości emocjonalnej.

  • Długotrwałe doświadczanie problemów z przedwczesnym wytryskiem może przyczynić się do wystąpienia objawów depresji oraz obniżenia samooceny.

  • Mężczyzna borykający się z problemem przedwczesnego wytrysku może doświadczać trudności w otwartej komunikacji na temat swoich problemów seksualnych, co może utrudniać rozwiązanie problemu. Często zaburzenia seksualne to temat tabu w naszym społeczeństwie.

Warto podkreślić, że skutki psychiczne mogą być różne dla różnych osób, a profesjonalna pomoc, taka jak terapia seksuologiczna, może być skutecznym środkiem. Ważne jest otwarte rozmawianie o problemie i poszukiwanie wsparcia zarówno w relacjach partnerskich, jak i od specjalistów.

Najczęściej zadawane pytania
Czy wiesz, że ...

Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.

icon