terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Wizyta u seksuologa, może być sterująca. Dlatego postanowiłam napisać kilka słów które mogą pomóc Tobie w oswojeniu się i przygotowaniu do pierwszej wizyty.

Z jakimi problemami udać się do seksuologa?

Warto udać się do seksuologa, gdy doświadczasz trudności lub dyskomfortu związanych z sferą seksualną.

  • Problemy z podjęciem czynności seksualnej. Jeśli napotykasz trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji (u mężczyzn), doznajesz bólu podczas stosunku, masz trudności z osiągnięciem orgazmu lub inne problemy związane z funkcją seksualną. Co prowadzi do trudności jaką jest niemożność odbycia stosunku płciowego.
  • Brak satysfakcji seksualnej. Jeśli doświadczasz braku satysfakcji seksualnej, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej, lub odczuwasz niezgodność z partnerem/ partnerką w sferze intymnej.
  • Trudności z identyfikacją. Gdy masz pytania lub obawy dotyczące własnej tożsamości płciowej czy swojej orientacji seksualnej, warto skonsultować się z seksuologiem.
  • Problemy związane z historią seksualną. Jeśli masz trudności z radzeniem sobie z traumą seksualną, niskim poczuciem własnej wartości związanym z sferą seksualną lub innymi kwestiami z przeszłości.
  • Trudności w relacjach seksualnych. Jeśli występują trudności komunikacyjne, brak zrozumienia potrzeb partnera/partnerki, czy konflikty związane z sferą intymną, wizyta u seksuologa może pomóc w znalezieniu rozwiązań.
  • Niskie libido. Jeśli odczuwasz nagły spadek pożądania seksualnego lub utratę zainteresowania seksem.
  • Poprawa jakości życia seksualnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić, aby podnieść jakość życia seksualnego.
  • Obawa, lęk przed seksem. Jeśli odczuwasz lęk związany z kontaktami seksualnymi, bliskością, intymnością.
  • Edukacja seksualna. Seksuolog może odpowiedzieć Ci na pytania dotyczące seksualności, życia seksualnego. Może porozmawiać z Tobą i odpowiedzieć Ci na trapiące Cię pytania.

Pamiętaj, że wizyta u seksuologa nie jest zarezerwowana tylko dla problemów, czy trudności. Można również skorzystać z pomocy seksuologa w celu poprawy i wzbogacenia swojego życia seksualnego oraz zrozumienia lepiej swojej seksualności.

Pierwsza wizyta jest dla pacjenta dużym stresem

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Wizyta u seksuologa może obyć się w gabinecie lub online, wszystko zależy od tego jaką formę kontaktu ze specjalistą wybierzesz.

Pierwsza wizyta u specjalisty to głównie zobaczenie czy przy danym specjaliście czujesz się dobrze, bezpiecznie. Natomiast pierwsza wizyta wiąże się również z zebraniem wywiadu seksuologicznego. Wywiad to specjalistyczne pytania, które zadaję specjalista. Jego celem jest najlepsze zrozumienie trudności klienta w jak najszerszym kontekście: biologiczno-medycznym, psychologicznym, społecznym, dotyczącym relacji seksualnej czy partnerskiej.

Seksuolog może poprosić cię o zrobienie wybranych badań biochemicznych (np. poziomu cukru lub cholesterolu) i hormonalnych (np. poziomu testosteronu). Może również poprosić Cię o skorzystanie z konsultacji u lekarza ginekologa i Urofizjoterapeuty – jest to fizjoterapeuta, który zajmuję się mięśniami dna miednicy, są to bardzo istotne mięśnie jeśli chodzi o nasze udane życie seksualne.

Udane życie seksualne

O co może mnie zapytać seksuolog?

Seksuolog podczas wywiadu może zapytać Cię twoją orientację seksualną, ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, przebyte choroby, samopoczucie psychiczne, styl życia, twoich wcześniejszych i obecnych związków intymnych.

Przykładowe pytania które możesz usłyszeć na wizycie u seksuologa

1) Jakie są Twoje obecne doświadczenia seksualne?

2) Czy masz jakieś obawy, lęki czy problemy związane z seksem?

3) Jak oceniasz swoją satysfakcję seksualną?

4) Czy doświadczyłeś/łaś ostatnio zmian w libido?

5) Czy masz partnera/partnerkę, i jeśli tak, jak wygląda Wasza komunikacja w kwestiach seksualnych?

6) Czy stosujesz jakieś metody antykoncepcyjne?

7) Czy masz obecnie jakieś problemy zdrowotne, które mogą wpływać na sferę seksualną?

8) Czy masz w swojej historii seksualnej trudne doświadczenia?

9) Czy obserwujesz jakiekolwiek zmiany bolesność, trudności w osiąganiu erekcji czy orgazmu?

To tylko niektóre pytania, które możesz usłyszeć na pierwszej wizycie u seksuologa.

Porady seksuologa
Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy