terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Czym jest terapia schematu i kiedy ją stosować w psychoterapii? 

Terapia schematu to stosunkowo nowy odłam psychologii, który łączy w sobie elementy terapii poznawczo-behawioralnej, Gestalt, psychodynamicznej, teorii przywiązania Bowlby’ego i psychologii rozwojowej. Można śmiało stwierdzić, że Jeffrey Young ukuł teorię zintegrowaną, łączącą w sobie wiele obszarów dotyczących zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości oraz przyszłości pacjenta.

W poszukiwaniu powtarzalności  

Jeffrey Young zakładał, że życiem każdego człowieka, jego decyzjami, wyborami i zachowaniami, rządzą schematy. Są one niczym innym jak wzorem postępowania. Schematy są czymś, co człowiek nabywa na podstawie relacji z najbliższymi osobami już na najwcześniejszych etapach życia, czymś, co go kształtuje, a następnie dyktuje sposób funkcjonowania, wykorzystywane modele zachowań, relacji i rozwiązań. Człowiek bardzo chętnie realizuje swoje schematy w dorosłym życiu. Niestety, nad wyraz chętnie powtarzane są także te negatywne. 

Co składa się na schemat? Jego wzorzec obejmuje kilka kluczowych elementów: myśli, czyli dziecięce interpretacje doświadczanych sytuacji, zachowań i relacji z bliskimi, a także wspomnienia tychże doświadczeń, towarzyszące im emocje i reakcje fizjologiczne ciała, pojawiające się w danej sytuacji. Young wyróżnił aż 18 dysfunkcyjnych schematów, które przyporządkował do pięciu kategorii, czyli tzw. obszarów schematów, są to: rozłączanie i odrzucanie, uszkodzenie autonomii i brak dokonań, uszkodzone granice, nakierowanie na innych ludzi oraz nadmierna czujność i zahamowanie. 

Na czym polega terapia schematu?  

Głównym założeniem terapii schematu jest ujawnianie się go w sytuacjach, które przypominają danej osobie jej wczesne doświadczenia z bliskimi. Pojawienie się pewnego modelu zachowań i uczuć, może być niezwykle niekomfortowe, a zadaniem terapii schematu jest eliminacja tego dyskomfortu. Relacja terapeutyczna w terapii schematu jest bardzo ważna. Psycholog powinien okazywać pacjentowi szacunek i troszczyć się o niego. 

Jak wygląda to w praktyce? Na początku należy zdiagnozować osobę, która zawita do gabinetu – odnaleźć jej niekorzystne schematy. Wiąże się to z powrotem do okresu dzieciństwa i dorastania, analizowaniem relacji, zachowań i sytuacji, które miały miejsce. Następnie pacjent musi dojrzeć wyniesione z dzieciństwa schematy w swoim codziennym życiu – zrozumieć, kiedy i dlaczego się pojawiają. Kolejnym krokiem jest budowanie nowych, alternatywnych myśli i wzorców, które przenoszone są na zachowania. W gabinecie schematy z dzieciństwa są przepracowywane, a terapeuta stara się zaspokoić potrzeby, które zostały zdeprawowane w dzieciństwie. 

Dla kogo jest terapia schematu? 

Terapia schematu ze względu na swoje szerokie ramy oddziaływania może pomóc osobom zmagającym się z różnorodnymi uciążliwymi schematami. Szczególnie polecana jest osobom, które odczuwają długotrwałe niezadowolenie z różnych sfer swojego życia. Terapia schematu pomaga w leczeniu depresji, zaburzeń osobowości, traum z dzieciństwa, wszelkich nawracających problemów, w tym nawrotów nadużywania substancji psychoaktywnych, a także zaburzeń odżywiania

Data aktualizacji wpisu - 21 listopada, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy