terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Depresja – jak pomóc? Poznaj kilka cennych rad od specjalisty

Depresja może być trudnym doświadczeniem zarówno dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem, jak i dla jej bliskich. Warto zdawać sobie sprawę, że nasze wsparcie i zrozumienie mogą mieć ogromne znaczenie dla poprawy stanu emocjonalnego i zdrowia psychicznego tej osoby. Odkryj, jak naprawdę pomóc osobie w depresji i być jej największym wsparciem.

Czym właściwie jest depresja ?

Depresja jest poważną chorobą, która wpływa na sposób, w jaki osoba myśli, czuje i funkcjonuje. Jest to stan przewlekły, który charakteryzuje się uczuciem smutku, przygnębienia, utraty zainteresowań i radości życia. Depresja może mieć różne nasilenie i objawy, które mogą się różnić u różnych osób.

Depresja może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Może mieć negatywny wpływ na relacje z innymi ludźmi, pracę, naukę i ogólną jakość życia. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do myśli samobójczych, samookaleczeń, a nawet prób samobójczych, dlatego nie można jej bagatelizować.

Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja to choroba, a nie wynik lenistwa, słabości charakteru czy braku siły woli.

Depresja może mieć różne przyczyny, takie jak czynniki genetyczne, zaburzenia chemiczne w mózgu, stres, traumy lub problemy życiowe.

Wielu ludzi cierpiących na depresję korzysta z terapii psychologicznej, leków przepisanych przez lekarza psychiatrę, aby złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Ważne jest również, aby otaczać się wsparciem rodziny i przyjaciół oraz szukać pomocy profesjonalnej w przypadku doświadczania objawów depresji.

Jak pomóc osobie w depresji?

Objawy depresji

Według kryteriów Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM-5), aby zdiagnozować epizod depresyjny, pacjent musi spełniać co najmniej 5 z następujących 9 objawów przez większość czasu w ciągu dwutygodniowego okresu.

 1. Depresyjny nastrój: Smutek, przygnębienie, płaczliwość większości czasu.
 2. Utrata zainteresowań lub przyjemności: Utrata zainteresowania lub radości z większości codziennych aktywności.
 3. Zmiany masy ciała: Utrata lub przyrost masy ciała.
 4. Zaburzenia snu: Bezsenność lub wręcz przeciwnie – nadmierna senność prawie codziennie.
 5. Zmiany aktywności psychoruchowej: Agitacja (niepokój) lub spowolnienie psychoruchowe obserwowane przez innych.
 6. Zmęczenie lub utrata energii: Brak energii i uczucie zmęczenia większość czasu.
 7. Poczucie wartościowości lub poczucie winy: Spadek poczucia własnej wartości, poczucie odpowiedniości lub poczucie winy.
 8. Trudności w koncentracji: Trudności w myśleniu, skupianiu uwagi lub podejmowaniu decyzji.
 9. Myśli samobójcze: Myśli samobójcze, myśli o śmierci lub próby samobójcze.

Pamiętaj! Diagnozę depresji powinien postawić wykwalifikowany specjalista, tak jak lekarz psychiatra lub psycholog. Robi to na podstawie dokładnej oceny objawów i historii pacjenta.

Samodzielna interpretacja objawów może być myląca, dlatego ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą.

Jak pomóc osobie w depresji?

Ile jest osób cierpiących na depresję?

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego na świecie.

Z raportu „Narodowy Program Zdrowia Psychicznego” opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce w 2017 roku wskazywały, że około 1 na 6 Polaków może doświadczać problemów zdrowia psychicznego w swoim życiu, a depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń.

Jak pomóc osobie z depresją? Co mówić osobie w depresji?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś Ci bliski cierpi z powodu depresji, obserwuj go, by zaproponować pomoc. Pomoc osobom zmagającym się z depresją, jest ważnym i delikatnym zadaniem.

Jeśli bliska Ci osoba cierpi na depresję pamiętaj o kilku wskazówkach!

 • Bądź wsparciem. Słuchaj, nie oceniaj i nie osądzaj. Wyrażaj swoje wsparcie i zrozumienie, okazując empatię i wyrozumiałość. Dobre rady i pozornie wspierające komunikaty nie pomagają, a często działają odwrotnie. Spróbuj komunikatów wspierających jak poniżej.,,Widzę, że zmagasz się z czymś trudnym. Czy mogę Ci jakoś pomóc?”
  ,,Widzę, że jest Ci ciężko. Jestem tu żeby Cię wspierać.”
 • Zachęcaj do pomocy. Zachęć bliską osobę do skonsultowania się z profesjonalnym specjalistą, takim jak psycholog lub psychiatra. Taki specjalista wspiera osoby chore w procesie zdrowienia i pomaga osobie cierpiącej dobrać odpowiednie leczenie. Dzięki temu chory zaczyna normalnie funkcjonować, zmniejsza się jego cierpienie. Jednak pamiętaj nie zmuszaj do podjęcia leczenia!

  ,,Może chciałbyś skorzystać ze spotkania z psychologiem?”
  ,,Moja znajoma gdy przechodziła trudny okres skorzystała z pomocy psychologa i mówiła, że bardzo jej to pomogło. Może też byś chciała?
 • Upewnij się, że nie jest sam / sama. Staraj się spędzać czas z bliską osobą i angażować ją we wspólne aktywności (wspólny spacer), które mogą dostarczyć przyjemności i odwrócić uwagę od negatywnych myśli. Nie należy chorego zmuszać do chodzenia na imprezy lub na spotkania towarzyskie.
 • Dbaj o siebie. Wspieranie osoby z depresją może być trudne i wymagające, dlatego pamiętaj o własnych granicach i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne.
 • Bądź cierpliwy / cierpliwa. Proces zdrowienia może być długi i trudny. Bądź cierpliwy i gotowy wspierać bliską osobę na długiej drodze do powrotu do zdrowia.

Czego nie należy robić gdy bliska Ci osoba cierpi na depresje!

 • Nie bagatelizuj jej uczuć. Uważaj, aby nie powiedzieć rzeczy takich jak „to przejdziesz” czy „inne mają gorzej”. Wskazane jest okazywanie zrozumienia i wsparcia.
 • Nie oceniaj ani nie krytykuj. Wyrażanie krytyki lub twierdzenie, że „powinnaś/powinieneś się po prostu z tego wydostać”, może tylko zwiększyć poczucie winy i bezwartościowości u osoby chorej.
 • Nie ignoruj jej potrzeb może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.
 • Nie oczekuj natychmiastowej poprawy. Nie oczekuj, że osoba chora nagle się poprawi po jednym dobrym dniu czy pozytywnym wydarzeniu. Bądź cierpliwy i wspieraj osobę przez cały proces.
Jak pomóc choremu na depresje?

Depresja, jak pomóc sobie?

Jeśli obawiasz się, że cierpisz na depresję lub już wiesz, że zmagasz się z tą chorobą zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Mam nadzieję, że pomogą Ci one.

 • Zrozumienie depresji.
  Dowiedz się jak najwięcej o depresji, aby lepiej zrozumieć swoje objawy i uczucia. Świadomość tego, co się dzieje, może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.
 • Korzystaj ze wsparcia.
  Nie bądź sam w swojej walce. Szukaj wsparcia u bliskiej osoby, przyjaciół, a jeśli czujesz potrzebę zwróć się do specjalisty – psychologa lub psychiatry.
 • Zadbaj o siebie.
  Staraj się stosować zdrowy styl życia. Mam tu na myśli: aktywność fizyczna (spacer), odpowiednia dieta (zbilansowane posiłki, pełnowartościowe) i sen. Unikaj używania alkoholu czy narkotyków, ponieważ mogą one zaszkodzić twojemu stanu psychicznemu.
 • Doceniaj swoje sukcesy.
  Doceniaj każdy mały krok naprzód, jaki osiągniesz. To mogą być nawet proste czynności, które wydają się błahe, ale stanowią ważne osiągnięcia w trudnym czasie. Takim sukcesem może być dla Ciebie wstanie z łóżka, zadbanie o higienę czy wyjście na spacer.
 • Unikaj izolacji.
  Staraj się unikać izolacji społecznej. Wiem, że może być to dla Ciebie trudne w depresyjnych okresach. Wspólne spędzanie czasu z bliskimi może pomóc w poprawie nastroju.
Jak pomóc osobie z depresją? Jak wspierać jej samopoczucie?

Jak leczyć depresje?

Leczenie depresji może obejmować różne metody, zależnie od indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby.

Ważne jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą zajmującym się zdrowiem psychicznym, takim jak psychiatra lub psycholog. Taki specjalista może dokładnie ocenić objawy i zalecić odpowiednie podejście terapeutyczne.

Istnieją różne metody walki z tą chorobą. Jednym z nich jest terapia lub psychoterapia. Leczenie depresji przy pomocy terapii psychologicznej obejmuje różne podejścia, zależnie od preferencji pacjenta i rekomendacji terapeuty.

Popularne formy terapii psychologicznej stosowanych w leczeniu depresji:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): skupia się na identyfikacji negatywnych wzorców myślenia i zachowań, które przyczyniają się do depresji. Terapeuta wspiera pacjenta w nauce zdrowszych i bardziej konstruktywnych strategii radzenia sobie z trudnościami, zmianie myśli negatywnych na bardziej pozytywne oraz wprowadzaniu zdrowszych nawyków i zachowań.
 2. Terapia oparta na akceptacji i zaangażowaniu (ACT): koncentruje się na akceptowaniu trudnych myśli i uczuć, a jednocześnie podejmowaniu wartościowych działań, które prowadzą do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Terapeuta pomaga pacjentowi w identyfikacji wartości życiowych i rozwoju umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Czasem do terapii psychologicznej włączane są leki antydepresyjne. Leki antydepresyjne mogą być przepisane przez psychiatrę. Te leki mogą pomóc w regulacji nierównowagi neurochemicznej w mózgu i zmniejszeniu objawów depresji. Ważne jest, aby leki były przepisane i monitorowane przez specjalistę.

Chorzy na depresję czasem obawiają się terapii farmakologicznej. Często występuje lęk, że leki spowodują otępienie czy zniekształcą obraz rzeczywistości. Kluczowe jest jednak to, że wszystkie leki tego typu zaczynają działać dopiero po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia ich przyjmowania. Ważne jest również, aby skorzystać z pomocy zaufanego psychiatry, który wytłumaczy pacjentowi ewentualne skutki uboczne.

Zdrowy styl życia może mieć pozytywny wpływ na depresję. Włączanie regularnej aktywności fizycznej, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, unikanie substancji psychoaktywnych i praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga, może pomóc w uporaniu objawami depresji.

Pamiętaj, że każda osoba z depresją jest jednostką, dlatego skuteczne leczenie będzie indywidualnie dostosowane do jej potrzeb. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą w celu ustalenia najlepszego planu leczenia.

Jak pomóc bliskiej osobie chorej na depresje? Jak poprawić jej codzienne normalne funkcjonowanie?
Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy