terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Superwizja

„Pracuje pod stałą superwizją”, ,,W mojej pracy korzystam z superwizji" , ,,Uczestniczę w spotkaniach superwizyjnych" , jest to częsta informacja pojawiająca się w opisach specjalistów. W tym artykule przybliżę Ci, co kryje się pod tym tajemniczym zwrotem. Przybliżę również kwestię, dlaczego superwizja jest ważnym element pracy i rozwoju osobistego terapeuty?

Superwizja co to?

Najprościej mówiąc, jest spotkaniem dwóch lub więcej terapeutów, którzy rozmawiają o procesie terapeutycznym lub konkretnej sesji z danym pacjentem.

Takie spotkanie odbywa się z superwizorem, czyli innym doświadczonym specjalistom w zakresie pomocy klientom, pacjentom.

W zależności od ustaleń i sposobu pracy superwizora, psychoterapeuta może pokazać podczas spotkania nagranie wideo/audio z sesji lub opowiedzieć o procesie opierając się na zrobionych podczas spotkań notatkach.

Ważne jest, że psychoterapeuta musi uzyskać zgodę od pacjenta na nagrywanie i wykorzystanie nagrania w celach superwizyjnych.

Podczas omawiania danego procesu, psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania anonimowości pacjenta. Oznacza to, że nieujawniania danych wrażliwych oraz wszelkich danych mogących prowadzić do identyfikacji pacjenta.

Wszystkie osoby biorące udział w superwizji (psychoterapeuci, terapeuci) zobowiązane są do zachowania tajemnicy.

Cel superwizji

Celem superwizji jest udzielanie wsparcia, pomocy oraz informacji zwrotnej psychoterapeutom w ich pracy z klientami/pacjentami.

Celem superwizji jest stworzenie przestrzeni do refleksji dla superwizanta. Może on w bezpiecznej atmosferze przyglądać się swojej pracy z pacjentem/klientem, własnym reakcjom, obserwowaniem tego co dzieje się w relacji terapeutycznej itp.

Superwizja jest ważnym elementem szkolenia i rozwoju psychoterapeutów. Może ona pomóc im w doskonaleniu swoich umiejętności, technik, rozwijaniu własnego stylu pracy psychoterapeutycznej oraz utrzymywaniu etycznych i zawodowych standardów w swojej pracy.

Spotkania z superwizorem są również pomocne w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu lub innym negatywnym skutkom pracy w dziedzinie psychoterapii.

Dlatego dbający o jakość swojej pracy i dobro klienta, psychoterapeuta, terapeuta, psycholog powinien poddawać się regularnej superwizji. Nie ważne czy jest to doświadczony specjalista czy dopiero początkujący.

Superwizja jest szczególnie pomocna, gdy terapeuta nie pracuje w zespole, a prowadzi praktykę indywidualną.

Superwizja zwiększa wachlarz kompetencji specjalisty, ponieważ poszerza jego perspektywę. Superwizor może również zaproponować psychoterapeucie, psychologowi inne narzędzia, metody pracy terapeutycznej, których być może nie znał.

Warto wiedzieć, że superwizja nie jest własną psychoterapią.

W zawodzie psychoterapeuty, terapeuty ważne jest, również, aby odbyć własną psychoterapię. Umożliwia to lepsze rozumienie siebie i identyfikowanie swoich wzorców myślenia i postępowania.

Doświadczenie własnej psychoterapii, pogłębia również perspektywę psychoterapeuty o perspektywę pacjenta/klienta. Innymi słowy, pomaga mu to doświadczyć w praktyce jak to jest być klientem, pacjentem, uczestnikiem psychoterapii.

Spotkania superwizyjne psychoterapeuty, psychologa, terapeuty.

Kim jest i co robi Superwizor?

Superwizor pełni rolę mentora, nauczyciela dla innych specjalistów. To osoba, która potrafi spojrzeć na proces terapeutyczny z innej perspektywy. W związku z tym często dostrzega inne aspekty procesu terapeutycznego, czasem nie widziane przez terapeutę (czyli superwizanta). 

Superwizor wspiera terapeutę poprzez dzielenie się wskazówkami merytorycznymi i własnym spostrzeżeniami.

Superwizja jest miejscem, w którym terapeuta w bezpiecznej atmosferze dzieli się ze swoim superwizorem swoimi przemyśleniami, refleksjami dotyczącymi konkretnego procesu terapeutycznego.

Superwizję musi prowadzić osoba która, posiadać wysokie kwalifikacje i doświadczenie w pracy jako psychoterapeuta, a także posiadać odpowiednie szkolenie w zakresie superwizji. Musi również przestrzegać etycznych i zawodowych standardów w swojej pracy jako superwizor.

Formy superwizji

Superwizja odbywa się w formie indywidualnej lub grupowej.

Superwizja indywidualna to spotkanie psychoterapeuty z superwizorem. Natomiast superwizja grupowa to spotkanie kilku psychoterapeutów

Superwizja grupowa umożliwia szersze spojrzenie na pracę z pacjentem/klientem. Jest to możliwe dzięki profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu superwizora oraz perspektywie i doświadczeniu pozostałych uczestników.

Superwizor pomaga psychoterapeucie, terapeucie, psychologowi w badaniu przestrzeni związanej z procesem terapii.

Data aktualizacji wpisu - 17 września, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy