terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Somatyczne objawy zaburzeń psychicznych

Bóle głowy i pleców, uczucie duszności, kołatanie serca, problemy trawienne, bezsenność, problemy skórne, zmęczenie i obniżona odporność – utrzymujące się przez dłuższy czas objawy, które sprawiają, że niemal każdy uda się na wizytę do lekarza. Zdziwienie następuje, kiedy wyniki przeprowadzonych badań okazują się w normie, a mimo to objawy wciąż się utrzymują. Pacjent kierowany jest wówczas na kolejne badania do momentu, aż lekarze rozłożą ręce… nie potrafią namierzyć przyczyny dolegliwości. Wtedy na scenę wkraczają psychiatra i psycholog.

Kiedy lekarze rozkładają ręce – droga od internisty do psychologa 

Zaburzenia somatyzacyjne nie należą do rzadkości. Trudno jest jednak określić dokładną skalę problemu, ponieważ osoby dotknięte związanymi z nimi dolegliwościami, potrafią latami krążyć od lekarza do lekarza. Wykonują kolejne, coraz bardziej specjalistyczne badania, które nie wykazują odstępstw od normy, aż w końcu trafiają do specjalisty, który sugeruje wizytę u psychologa albo psychiatry

U osób zmagających się z zaburzeniami somatyzacyjnymi pierwsze objawy pojawiają się na ogół przed 30 rokiem życia. Statystycznie częściej dotykają one kobiet niż mężczyzn. Z jakimi dolegliwościami zgłaszają się do psychologa? Najczęściej są to długotrwałe bóle w różnych miejscach na ciele lub wewnątrz ciała, mowa tutaj np. o bólu głowy, pleców, klatki piersiowej, brzucha, a także alergiach skórnych i ogólnym dyskomforcie fizycznym. Pacjenci skarżą się również na dolegliwości ze strony układu trawiennego takie jak biegunki, zatwardzenia, wymioty czy nudności. Występują także dysfunkcje układu rozrodczego obejmujące niechęć do kontaktów fizycznych, spadek libido, zaburzenia erekcji, a także rozregulowanie cyklu menstruacyjnego. Każdy przypadek jest jednak niezwykle skomplikowaną, indywidualną historią, dlatego nie u wszystkich wystąpią jednakowe objawy. Odczuwane dolegliwości mogą mieć również różne nasilenie, a także możliwe jest również wystąpienie innych, mniej typowych objawów. 

Zdiagnozuj i… wylecz! 

Zaburzenia somatyzacyjne to nie wyrok – nie muszą pozostać z pacjentem do końca życia. Sposobem na przywrócenie ciału dawnego stanu jest terapia, jednak aby zrozumieć, jak działa proces leczenia, należy zagłębić się w przyczyny występowania zaburzenia. Jak w przypadku większości schorzeń psychicznych, tak i tym razem, trudno jest o pewne i pozbawione wątpliwości wyjaśnienie ich genezy. Badacze opierają się raczej na teoriach tłumaczących powody dolegliwości. Uważa się, że zaburzenia somatyzacyjne mają swoje źródło w traumatycznych wspomnieniach – są niejako mechanizmem obronnym organizmu, który poprzez zwrócenie uwagi na fałszywe, fizyczne symptomy, odwraca uwagę osoby od sfery psychicznej. To tak, jakby przeobrażał psychiczny dyskomfort w ten odczuwany fizycznie. 

Jak leczyć zaburzenia somatyzacyjne? 

Zaburzenia somatyzacyjne mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, a bez odpowiedniej interwencji mogą się nasilać, utrudniając pracę czy nawet wykonywanie najprostszych czynności.  

Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest oczywiście psychoterapia, a w szczególności nurt poznawczo-behawioralny, a także psychodynamiczny. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, np. w formie leków przeciwdepresyjnych. 

Data aktualizacji wpisu - 19 czerwca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej