terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Budowanie pewności siebie u dziecka jest niezwykle istotne, ponieważ ma ogromny wpływ na różne aspekty jego życia. Pewność siebie pomaga dziecku w akceptacji samego siebie, rozwijaniu zdolności społecznych, motywacji i wytrwałości, radzeniu sobie ze stresem oraz rozwijaniu samodzielności.

Dzieci, które są pewne siebie, są bardziej otwarte na nowe doświadczenia, zdolne do nawiązywania zdrowych relacji i mają większe szanse na rozwinięcie swojego potencjału. Budowanie pewności siebie jest zatem kluczowym elementem w zapewnianiu dziecku zdrowego rozwoju i lepszego radzenia sobie w dorosłym życiu.

Rola rodzica w budowaniu pewności siebie w dziecka

Rodzic ma ogromny wpływ na budowanie pewności siebie u dziecka, ponieważ jest pierwszym i najważniejszym źródłem wsparcia, akceptacji i miłości dla dziecka.

To właśnie rodzice od najmłodszych lat kształtują poczucie wartości dziecka i wpływają na rozwój jego samooceny. Rodzic, który jest empatyczny, troskliwy i okazuje zainteresowanie dzieckiem, tworzy atmosferę pełną bezpieczeństwa i zaufania. To jest niezwykle istotne dla budowania pewności siebie.

Opiekun może wzmacniać pewność siebie dziecka, dostarczając mu pozytywnych doświadczeń i doceniając jego osiągnięcia. Poprzez wyrażanie pochwał, uznania i docenianie wysiłków, rodzic buduje w nim poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby opiekun skupiał się na pozytywnych aspektach dziecka i pomagał mu dostrzegać i rozwijać swoje talenty, umiejętności i zainteresowania.

Ponadto, rodzic może pomagać dziecku rozwijać pewność siebie poprzez zapewnienie mu odpowiednich wyzwań i zachęcanie do podejmowania ryzyka. Wspieranie dziecka w eksplorowaniu nowych dziedzin, podejmowaniu decyzji i radzeniu sobie z porażkami pomaga mu rozwijać umiejętność radzenia sobie z trudnościami i wzmacnia jego przekonanie, że jest w stanie osiągnąć sukces.

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Proces budowania pewności siebie u dziecka jest długotrwały i indywidualny dla każdego dziecka. Czas, jaki potrzeba na rozwinięcie pewności siebie, może się różnić w zależności od temperamentu, doświadczeń życiowych i wsparcia, jakie otrzymuje dziecko.

Wzmacnianie pewności siebie jest procesem stopniowym, który wymaga cierpliwości i systematycznego działania.

Jak ośmielić dziecko – praktyczne wskazówki

Ośmielenie dziecka wymaga delikatnego podejścia i uwzględnienia jego indywidualnych potrzeb, zasobów i temperamentu. Poniżej przedstawiam kilka praktycznych sugestii:

  1. Stwórz bezpieczne i wspierające środowisko. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne dla dziecka aby odważyło się na nowe wyzwania. Więc twórz atmosferę pełną ciepła i wsparcia, w której dziecko wie, że może popełniać błędy i uczyć się na nich.
  2. Akceptuj emocje dziecka. Twoje dziecko ma prawo czuć wszystkie emocje. Pamiętaj, aby nie dzielić emocje na dobre i złe emocje. Wszystkie są nam potrzebne! Możemy określać je jako przyjemne i nie przyjemne. Twoje dziecko ma prawo również, czuć się onieśmielone. Więc nie mów „Nie bądź taki… chłopcy muszą być odważni”, „Nie przesadzaj, nie ma się czego bać”. Otaczaj swoje dziecko troską i zrozumieniem. Pokazuj mu, że jego uczucia są ważne i akceptowane przez ciebie, tym sprawiasz, że młodzieniec czuje się bardziej pewne siebie i bezpieczne.
  3. Zapewnij okazje do nowych wyzwań. Doskonałym sposobem w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie jest dawanie dziecku możliwość eksplorowania nowych sytuacji i doświadczeń. Zachęcaj je do próbowania różnych działań i podjęcia inicjatywy. Wsparcie i zaufanie ze strony rodzica mogą pomóc ośmielić się i rozwijać pewność siebie.
  4. Pokazuj odwagę i asertywność. Pokazuj mu, jak radzić sobie z wyzwaniami i stawiać czoła lękom. Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie, więc twój przykład może być inspiracją.
  5. Zachęcaj do samodzielności. Daj dziecku możliwość podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów samodzielnie. To pozwoli mu rozwijać umiejętność podejmowania ryzyka i budować pewność siebie w podejmowaniu decyzji. Zachęcaj go do tego aby wykonywał różne czynności samodzielnie, nawet takie domowe, codzienne czynności, to pozwoli dziecku uwierzyć we własne możliwości.
  6. Zachęcaj do podejmowania nowych wyzwań. Zachęcaj i motywuj do podejmowania nowych działań, jeśli chce to wspomagaj je swoją obecnością i działniem.
  7. Ucz dziecko myśleć o sobie dobrze. Pomóż dziecku rozwijać pozytywny dialog wewnętrzny, wpajając mu, że ma w sobie siłę i umiejętności do radzenia sobie z wyzwaniami. Naucz je, jak zmieniać negatywne myśli na pozytywne i jak budować wiarę w siebie. Pokaż dziecku jak może się wspierać w trudnych momentach.

Książki, które pomogą zbudować pewność siebie u dziecka

Poniżej podaje tytułu książek, które pomogą Państwu w budowaniu pewności siebie u dziecka. Książki są dla dzieci w różnym wieku.

Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności. Autor: Asia Olejarczyk

Uczucia Gucia. GUCIO SIĘ WSTYDZI Książeczka ćwiczeń Autor: Aurelie Chien, Chow Chien

Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic. Autor: Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości. Autor: Alex Rovira Francesc Miralles

Jesteś kimś wyjątkowym. Martyna Broda

Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też. Autor: Agnieszka Waligóra

Jak budować pewność siebie u dziecka

Nieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnym

Nieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnym jest dość częstym zjawiskiem i może mieć różne przyczyny.

Dzieci w wieku przedszkolnym wciąż uczą się interakcji społecznych i nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi. Nieśmiałość jest naturalnym etapem ich rozwoju społecznego.

Niektóre dzieci mają wrodzoną tendencję do bycia bardziej ostrożnymi i powolniejszymi w nawiązywaniu kontaktów społecznych. To nie oznacza, że są mniej pewne siebie, po prostu potrzebują więcej czasu i wsparcia, aby czuć się komfortowo w nowych sytuacjach.

Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie tworzyli przyjazne i bezpieczne środowisko dla dzieci. Udzielanie im wsparcia emocjonalnego, wyrażanie zrozumienia i cierpliwości, pomaga im budować pewność siebie stopniowo.

Regularne uczęszczanie do przedszkola może być korzystne dla nieśmiałych dzieci. Wspólna zabawa z rówieśnikami i interakcje z innymi dziećmi podczas strukturyzowanych działań w przedszkolu mogą pomóc w stopniowym pokonywaniu nieśmiałości.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest unikalne i ma swój własny czas rozwoju.

Nieśmiałe dziecko w szkole

Jak już pisałam wyżej rodzice odgrywają kluczową rolę w budowaniu pewności siebie u dziecka. Mogą wesprzeć swoje dziecko w szkolnym środowisku.

Ważne jest, aby rodzic utrzymywał otwarty i empatyczny dialog z dzieckiem. Zachęcał do rozmowy o jego uczuciach, obawach i doświadczeniach szkolnych.

Rodzice mogą pomóc dziecku w nawiązywaniu relacji społecznych poprzez organizowanie spotkań z rówieśnikami poza szkołą. To może obejmować organizację przyjęć urodzinowych, udział w klubach lub zajęciach pozalekcyjnych, gdzie dziecko ma szansę spotkać innych dzieci i budować nowe znajomości. Zachęcaj również dziecko do zapraszania kolegów do domu i wspieraj go w organizowaniu wspólnych aktywności.

Jako opiekun wspieraj dziecko w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z trudnościami w szkole. Udzielaj mu wsparcia emocjonalnego i praktycznego, aby przezwyciężyć trudności, z którymi się spotyka. Wspólnie szukajcie rozwiązań, jak sobie poradzić z sytuacjami, które sprawiają dziecku trudność i wspieraj je w podejmowaniu własnych decyzji.

Data aktualizacji wpisu - 9 grudnia, 2023
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Umów wizytę i spotkajmy się razem

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięca i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy