Labilność emocjonalna

Niektórym osobom zdarza się reagować pod wpływem impulsów. Jeżeli cechuje Cię "przesadna" wrażliwość na sytuacje obiektywnie neutralne, postrzegasz się jako osobę z chwiejnym nastrojem, przeżywasz silne "negatywne" emocje ten artykuł może być dla Ciebie ważny! Dowiesz się czym jest labilność emocjonalna, czy występuje tylko w przypadku zaburzeń psychicznych oraz jaka jest osoba labilna emocjonalnie.
Labilność emocjonalna

Labilny – co to znaczy?

Labilny to inaczej chwiejny, zmienny lub podatny na zmiany. Z tego określenia można korzystać w kontekście zdrowia psychicznego lub do opisu człowieka, jego zachowań i emocji.

Osoba labilna emocjonalnie charakteryzuje się nagłą zmiennością emocji, które często przybierają silne natężenie. W porównaniu do innych osób z jej otoczenia reaguje na wydarzenia znacznie intensywniej. Przeciwieństwem będzie osoba stabilna emocjonalnie, której rzadko zdarza się popadać w skrajne stany emocjonalne lub niespodziewanie wybuchać od nadmiaru emocji.

typy osobowości chwiejnej emocjonalnie

Niestabilność emocjonalna – przyczyny

Przed rozpoczęciem leczenia labilności emocjonalnej warto zidenidentyfikować jej przyczyny, które mogą być złożone. Badania wskazują, że przyczyną wystąpienia labilności emocjonalnej są wpływające na siebie czynniki biologiczne, genetyczne i środowiskowe.

Czynniki biologiczne mają znaczenie w procesie kształtowania (nie)stabilności emocjonalnej. Należą do nich zmiany hormonalne, które mogą nasilać wahania nastroju.

Czynniki środowiskowe także rzutują na rozwój niestabilności emocjonalnej, czego przykładem jest dzieciństwo w którym brak bezpieczeństwa i stabilności oraz jest ono obciążone trudnościami niedostosowanymi do wieku.

Labilność emocjonalna jest charakterystyczna dla wielu zaburzeń psychicznych. Osoby mające zaburzenia osobowości mogą doświadczać chwiejności emocji. Przykładem jest typ borderline cechujący się intensywnymi emocjami i impulsywnością, takie osoby zmagają się z zaburzonym obrazem samego siebie, a także skłonnościami do podejmowania ryzyka. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD) z powodu trudnych doświadczeńtakże mogą reagować gwałtownie i intensywnie. W zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym również pojawia się szybkie przechodzenie między skrajnymi stanami – od depresji do euforii. W różnych zaburzeniach nastroju, na przykład depresji, w której brak osobom pewności siebie oraz cechuje ich wysoka wrażliwość także można zauważyć labilność emocjonalną.

U osób dorosłych, podobnie jak u dzieci, labilność może być także wynikiem niezaopiekowanej neuroróżnorodności i wynikającej z niej frustracji lub trudności. Osoby w spektrum autyzmu lub ADHD mogą przejawiać zmienność swoich stanów emocjonalnych lub wybuchać z powodu nadmiaru emocji.

Ponadto niektóre osoby są bardziej podatne na wystąpienie labilności emocjonalnej. Oznacza to, że osoby mogą mieć pewne predyspozycje do tego, że ich reakcje na otoczenie są intensywniejsze. Innymi słowy – mają większą reaktywność na bodźce zewnętrzne. Do takich osób należą na przykład jednostki o niskiej samoocenie.

agresywna wrogość

Niestabilność emocjonalna – objawy

Labilność emocjonalna, znana także jako chwiejność emocjonalna lub niestabilność emocjonalna, opisuje tendencję do nagłego przechodzenia z jednego nastroju w inny. Do głównych objawów labilności emocjonalnej należą:

  • nagłe wybuchy gniewu lub płaczu;
  • wysoka intensywność reakcji emocjonalnych;
  • nieadekwatne reakcje w danej sytuacji;
  • zmienność stanów emocjonalnych;
  • przechodzenie stanów skrajnych emocjonalnie w krótkim czasie;

Należy pamiętać, że w zależności od przyczyn występowania labilności możemy spodziewać się charakterystycznych symptomów dla przebiegu danej trudności lub zaburzenia.

typy osobowości chwiejnej

Labilność emocjonalna u dzieci

Na pewnym etapie rozwoju labilność emocjonalna u dzieci jest naturalna. Być może brakuje mu metod radzenia sobie ze stresem lub silnymi emocjami, które dopiero ma szanse nabyć poprzez różne, pierwsze w życiu doświadczenia. Od najmłodszych lat życia dziecka rolą opiekuna, oprócz nazywania stanów i ich kontenerowania, jest także wspieranie go w nabywaniu i rozwijaniu umiejętności.

Na dalszych etapach rozwoju warto rozróżnić czy te nagłe przechodzenie z jednego stanu emocjonalnego w drugi wydarza się w sytuacjach stresowych, czy momentach nieobarczonych trudnościami.

Można także rozważyć konsultację u specjalisty, ponieważ niestabilność może często pojawiać się u dzieci będących w spektrum autyzmu lub innej neuroróżnorodności – na przykład mających ADHD. ADHD u dzieci, szczególnie ze względu na wymiar impulsywności, może objawiać się brakiem kontroli nad swoim zachowaniem oraz emocjonalnością.

typ impulsywny

Stabilność emocjonalna

Według psychologów Costy i McCrea wymiar stabilności emocjonalnej jest jednym z pięciu podstawowych czynników osobowości. Przeprowadzono liczne badania dotyczące zależności stabilności emocjonalnej i jej zależności z zróżnicowanymi zmiennymi. Można dostrzec, że jej powiązanie z pozytywnymi skutkami w funkcjonowaniu. Przykładowo wykazano, że stabilność emocjonalna sprzyja nie pojawianiu się wypalenia zawodowego. Wspomaga ona umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

Stabilność emocjonalna to bardzo ważny zasób do którego można dążyć i rozwijać go na każdym etapie życia. Pomocna może okazać się współpraca ze specjalistą – psychologiem. Labilność emocjonalna jest przeciwieństwem stabilności emocjonalnej. Osoba stabilna emocjonalnie nie ma trudności z utrzymaniem kontroli nad swoimi emocjami, nie grożą jej w związku z tym niewspółmierne do sytuacji, nagłe wybuchy gniewu. Charakteryzuje ją lepsze radzenie sobie z wyzwaniami codzienności a także szybszy powrót do optymalnego funkcjonowania.

próbami samobójczymi

Niestabilność emocjonalna – jak sobie radzić

W sytuacji, gdy zauważasz u siebie cechy labilności emocjonalnej warto rozważyć konsultację u specjalisty – psychologa lub psychiatry. Psychiatra zajmuje się farmakoterapią. Może on także rozpoznać zaburzenia, takie jak na przykład zaburzenia osobowości, które wiążą się z przejawianą chwiejnością emocjonalną. Z kolei razem z psychologiem opracujecie cele pozwalające na rozwinięcie umiejętności sprzyjających przejściu od labilności emocjonalnej do stabilności.

Jednym z pierwszych celów pracy jest nauka kontrolowania własnych emocji. Bardzo wspierające w procesie zdrowienia będą także techniki relaksacyjne. Przykładem mogą być ćwiczenia oddechowe, na przykład głębokie oddychanie po „kwadracie”.

Innym ważnym elementem jest nauka radzenia sobie ze stresem. Razem ze specjalistą możecie przyjrzeć się swoim dotychczasowo stosowanym metodom, przeanalizować które z nich są dla Ciebie wspierające a następnie zastanowicie się jakie jeszcze sposoby można byłoby wdrożyć do zestawu Twoich narzędzi. Efektem współpracy będą rozwinięte zdrowe sposoby radzenia.

Osoby labilne emocjonalnie mogą także cierpieć z powodu innych trudności, które często sprzyjają wystąpieniu chwiejności. Takimi aspektami jak zaburzenia psychiczne, spektrum czy obniżona samoocena także można zająć się w gabinecie ze specjalistą i poprawić swój dobrostan.

Data aktualizacji wpisu - 1 kwietnia, 2025
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Picture of Ewa Klusek

Ewa Klusek

Psycholożka młodzieży i osób dorosłych oraz interwentka kryzysowa. W swojej pracy czerpie z dorobku wielu nurtów.

Specjaliści, którzy pomogą

Magdalena Samulik
Magdalena
Samulik
Psycholog / Psychodietetyk
Umów wizytę
Aleksandra Cieloch
Aleksandra
Cieloch
Psycholog
Umów wizytę
Aleksandra Stec
Aleksandra
Stec
Psycholog / Psycholog młodzieży / Terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Emilia Król
Emilia
Król
Psycholog / Psycholog sportu
Umów wizytę
Ewa Klusek
Ewa
Klusek
Psycholog / Psycholog młodzieży
Umów wizytę
Kacper Mikuła
Kacper
Mikuła
Psycholog
Umów wizytę
Małgorzata Otrębska
Małgorzata
Otrębska
Psycholog / Psycholog dziecięcy / Psycholog seniorów
Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz
Michalina
Iżycka-Worhacz
Psycholog / Seksuolog
Umów wizytę
Natalia Miszczyszyn
Natalia
Miszczyszyn
Psycholog / Psychoterapeuta / Seksuolog
Umów wizytę
Olga Szewczyk
Olga
Szewczyk
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Paulina Michalczuk
Paulina
Michalczuk
Psycholog
Umów wizytę
Paulina Pióro
Paulina
Pióro
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Paweł Klimas
Paweł
Klimas
Psycholog / Psychoterapeuta / Psycholog uzależnień
Umów wizytę
Sandra Rekowska
Sandra
Rekowska
Psycholog / Dietetyk / Psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Wojciech Nowak
Wojciech
Nowak
Psychoterapeuta / Pedagog
Umów wizytę
Krzysztof Goljanek
Krzysztof
Goljanek
Psycholog
Umów wizytę
Maria Siemienic-Maślanka
Maria
Siemieniec-Maślanka
Psycholog
Umów wizytę
Monika Zalewska
Monika
Zalewska
Psycholog / Seksuolog
Umów wizytę
Adrianna Walkowiak
Adrianna
Walkowiak
Psycholog / Seksuolog / Psychoterapeuta
Umów wizytę