terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Niska samoocena

Jeśli czujesz się czasami niepewnie, masz trudności z podejmowaniem decyzji i realizacją swoich celów, to prawdopodobnie doświadczasz problemów związanych z niską samooceną. Niska samoocena to częsty problem, który może mieć negatywny wpływ na nasze życie. Jest wiele sposobów na poprawę swojego poczucia własnej wartości. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach niskiej samooceny i sposobach radzenia sobie z nią.

Czym jest samoocena i samoakceptacja?

Samoocena i samoakceptacja są pojęciami, które mogą być ze sobą powiązane, ale różnią się od siebie.

Samoocena to ocena samego siebie, która opiera się na przekonaniach dotyczących własnych zdolności, umiejętności i wartości. Samoocena jest uwarunkowana przez różne czynniki, takie jak doświadczenia, wychowanie, kultura i indywidualne przekonania.

Samoakceptacja natomiast, to akceptacja samego siebie, niezależnie od naszych zdolności, umiejętności czy wartości. To nasze przyjęcie siebie takimi, jakimi jesteśmy, z wszystkimi naszymi wadami i zaletami. Samoakceptacja oznacza akceptację siebie i swojego życia, takiego jakie jest.

Warto zauważyć, że osoby z wysoką samooceną niekoniecznie muszą mieć wysoką samoakceptację, a osoby z niską samooceną mogą mieć wysoką samoakceptację.

Brak samoakceptacji

Samoakceptacja jest ważna w naszym życiu. Jeśli nie akceptujemy siebie to możemy doświadczać problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, czuć strach przed porażką lub odczuwać brak motywacji.
Brak akceptacji siebie może powodować różne trudności, jednak ważne jest aby zauważyć, że istnieją sposoby na zwiększenie swojej samoakceptacji, np. poprzez pracę nad swoim poczuciem własnej wartości, pracę nad swoimi przekonaniami i uważnością.

Brak pewności siebie – objawy

Objawy mogą obejmować:

 • Negatywne myślenie o sobie i swoich działaniach
 • Częste poczucie winy
 • Niezadowolenie z wyglądu fizycznego
 • Nieustanne krytykowanie siebie
 • Problemy w podejmowaniu decyzji
 • Kłopoty w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi
 • Podejrzliwość i nieufność wobec komplementów
 • Brak satysfakcji z życia
 • Częste doświadczanie lęku i depresji

Niska samoocena – przyczyny

Istnieją różne przyczyny niskiej samooceny. Oto kilka z nich:

 1. Doświadczenia w dzieciństwie, takie jak prześladowanie czy krytyka ze strony rówieśników, mogą negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości.
 2. Na niskie mniemanie o sobie mogło wpłynąć ciągłe niezadowolenie ze strony rodziców.
 3. Negatywne przekonania na temat siebie, brak samoakceptacji, na przykład ,, jestem niewystarczająca, jestem głupia”.
 4. Problemy z relacjami: problemy w relacjach z innymi, takie jak brak akceptacji lub krytyka, mogą prowadzić do niskiej samooceny.
 5. Depresja i inne zaburzenia emocjonalne, mogą prowadzić do problemów z samooceną.
 6. Nieustanne porównywanie się z innymi na podstawie ich wyglądu, sukcesów, stylów życia itp. na portalach społecznościowych i w rzeczywistości może prowadzić do niskiej samooceny. Jeśli całe życie skupiam się na sukcesach innych ludzi i nie dostrzegamy własnych sukcesów, nie zwracamy uwagi na własne możliwości i osiągnięcia to nabieramy przekonanie, że inni ludzie są od nas lepsi. Nabieramy przekonanie, że wystarczający.

Niskie poczucie własnej wartości – objawy

Czy istnieją objawy niskiej samooceny? Tak, możemy zauważyć pewne zachowania, które świadczą o obniżonym poczuciu własnej wartości. Obserwujemy je w naszym zachowaniu sposobie myślenia, czy nawet relacjach z innymi.

Osoby z niską samooceną często mają kłopoty z podejmowaniem decyzji i wyrażaniem swoich opinii. Często mają problemy z uznaniem swoich sukcesów i dobrych stron. Posiadają negatywne przekonania na temat siebie, co oznacza, że mają negatywne przekonania na temat swoich umiejętności i zdolności. Osoby z niską samooceną często krytykują siebie, nawet jeśli osiągnęły coś pozytywnego.

Ludzie z niską samooceną często mają wysoki poziom lęku i niepokoju, zwłaszcza w sytuacjach społecznych. Mogą mieć także kłopoty z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji z innymi. Zdarza im się unikać nowych sytuacji, ponieważ boją się niepowodzenia lub oceny.

Niska samoocena – jak walczyć

Jeśli nie czujesz, że wizyta u psychologa czy psychoterapeuty jest dla ciebie w tym momencie odpowiednia. Możesz samemu walczyć o wyższą samoocenę.

1) Zamiast skupiać się na swoich słabościach, skup się na swoich mocnych stronach i dostrzeż ile dobrego w sobie masz.

2) Znajdź swoje wartości i działaj zgodnie z nimi, to pozwoli Ci poczuć się bardziej zadowolonym z siebie.

3) Naucz się asertywności: Ucz się mówić „nie”, kiedy potrzebujesz i bronić swoich potrzeb, to pozwoli Ci poczuć się bardziej pewnie siebie.

4) Podejmij ryzyko: Rób rzeczy, które cię przerażają, ponieważ pokonanie swoich lęków pozwala zwiększyć pewność siebie.

Jak podnieść poczucie własnej wartości?

Niska samoocena, a depresja

Niska samoocena może prowadzić do depresji, ponieważ osoby z niską samooceną często mają negatywne myśli na swój temat, które mogą prowadzić do poczucia beznadziejności. Osoby z depresją często mają problemy z cieszeniem się życiem i mogą mieć utrudnienia z radzeniem sobie z codziennymi czynnościami.

Jeśli masz niską samoocenę i obawiasz się, że możesz cierpieć na depresje, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub terapeutą. Terapia może pomóc w zwiększeniu pewności siebie i zmniejszeniu negatywnych myśli na swój temat. W razie potrzeby lekarz psychiatra, może też przepisać leki antydepresyjne.

Obniżone poczucie własnej wartości

Niska samoocena, a związek

Niskiej samoocenie mogą towarzyszyć problemy w związku, ponieważ osoby zaniżoną samooceną mogą mieć problemy w budowaniu i utrzymywaniu związku. Zaniżona samoocena może sprawiać, że bardziej jest się podatnym na krytykę i komentarze partnera, co może prowadzić do problemów w komunikacji i rozumieniu się.

Większość ludzi z niską samooceną mają tendencję do nie ufania sobie i swoim decyzjom, co może prowadzić do niepewności i braku pewności siebie w związku. Czasem ludzie mają kłopoty w okazywaniu uczuć i wyrażaniu potrzeb.

Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby ludzie z niską samooceną pracowały nad swoją samooceną i uczyły się, jak radzić sobie z trudnościami z nią związanymi, zwłaszcza w związku. Może to obejmować indywidualną terapię lub terapię par.

Niska samoocena – terapia

Terapia jest skuteczną metodą leczenia niskiej samooceny. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często stosowana, aby podnieść samoocenę. Pomaga pacjentom zmienić negatywne przekonania na swój temat. Terapeuta pomaga pacjentowi rozpoznać i zmienić myśli i zachowania, które prowadzą do niskiej samooceny i zastąpić je pozytywnymi przekonaniami. W terapii pracujemy nad zmianą myślenia na swój temat.

Terapia psychologiczna jest również skuteczna w pracy nad własną samooceną. Terapeuta może pracować z pacjentem, aby zmienić jego sposób myślenia o sobie i zwiększyć jego pewność siebie.

Pierwszym krokiem w pracy nad niskim poczuciem własnej wartości jest zauważenie trudności, drugim zaś sięgnięcie po pomoc. Jeśli masz niską samoocenę, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby uzyskać odpowiednią pomoc.

Jak zwalczyć brak wiary w siebię?

Książki o pewności siebie

Jest wiele książek na rynku, które pomagają w budowaniu pewności siebie, w zdobywaniu samoakceptacji.

W osobnym wpisie opisujemy książki, które pomogą Ci w budowaniu pozytywnej samooceny, pomogą Ci zmienić sposób myślenia o sobie i własnych sukcesach, pomogą Ci porzucić porównywanie się z innymi.

Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy