terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Toksyczny związek

Toksyczne relacje romantyczne to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie w społeczeństwie. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy rozmowy o zdrowiu psychicznym stały się bardziej powszechne, wiele osób zaczyna zwracać uwagę na wpływ, jaki relacje międzyludzkie mają na nasze samopoczucie. W artykule przedstawimy, czym są toksyczne relacje romantyczne, jakie są ich objawy i jak rozpoznać, że się w takiej znajdujemy. Przedstawimy również, jakie kroki można podjąć, aby wyjść z toksycznej relacji i odzyskać swoją wolność emocjonalną. W artykule przedstawimy, czym są toksyczne związki, jakie są ich objawy i jak radzić sobie z takimi relacjami, aby chronić swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Czym jest toksyczny związek?

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o toksycznych związkach międzyludzkich i wpływie, jaki mogą mieć na nasze zdrowie psychiczne. To zjawisko dotyczy nie tylko relacji partnerskich, ale również przyjaźni, rodzeństwa czy relacji w pracy. Toksyczne relacje charakteryzują się często manipulacją, agresją, wykorzystywaniem, krytyką i innymi negatywnymi zachowaniami, które prowadzą do stresu i cierpienia.

Toksyczny związek to taki, który zamiast nas wspierać, budzi w nas niepokój czy lęk.

Toksyczne zachowania

Skutki bycia w toksycznym związku

Bycie w toksycznym związku może mieć destrukcyjny wpływ na osoba będąca ofiarą w relacji. Osoba doświadczająca toksycznego związku często doświadcza manipulacji, izolacji, zastraszania, zaniżania poczucia własnej wartości, a nawet przemocy fizycznej ze strony swojego partnera czy partnerki. Takie zachowanie może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych. Osoba ta może doświadczać depresji, stanów lękowych, zespołu stresu pourazowego (PTSD), problemu z zaufaniem, poczucia izolacji i osamotnienia.

Toksyczny partner

Toksyczny związek – objawy

Objawy toksycznej relacji mogą być różne w zależności od sytuacji. Poniżej przedstawiam Ci kilka przykładów, które mogą wskazywać na to, że znajdujesz się w toksycznym związku:

 1. Ciągłe krytykowanie i zaniżanie poczucia własnej wartości: partner lub partnerka często krytykuje i wyśmiewa twoje zachowanie, wygląd, sposób myślenia, co prowadzi do zaniżenia twojego poczucia własnej wartości.
 2. Kontrolowanie twojego życia prywatnego: partner lub partnerka może chcieć kontrolować twoje kontakty z przyjaciółmi i rodziną, sprawdzać twoje wiadomości, e-maile, a nawet ciągle dzwonić i pytać, gdzie jesteś i co robisz.
 3. Manipulowanie twoimi emocjami: partner lub partnerka wykorzystuje twoje emocje, aby osiągnąć swoje cele, na przykład zagraża, że odejdzie, jeśli nie spełnisz jego oczekiwań.
 4. Brak szacunku dla twojego czasu i potrzeb: partner lub partnerka nie dba o to, co jest dla ciebie ważne, ignoruje twoje potrzeby, a czasem nawet nie pozwala ci na realizację swoich zainteresowań.
 5. Przemoc fizyczna lub psychiczna: partner lub partnerka używa przemoc lub groźby przemocą wobec ciebie, co powoduje u ciebie strach, stres i cierpienie emocjonalne.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, istnieje szansa, że znajdujesz się w toksycznej relacji. W takiej sytuacji ważne jest, aby szukać pomocy u profesjonalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta, lub u organizacji zajmujących się pomocą ofiarom przemoc w rodzinie.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Toksyczny związek – test

Nie jest możliwe wykonanie testu online na to, czy jesteś w toksycznym związku, czy nie. Sytuacje i relacje międzyludzkie są bardzo złożone i zróżnicowane. Poniżej znajduje się kilka pytań, które mogą pomóc Ci zidentyfikować potencjalne objawy toksycznego związku:

 1. Czy twój partner / partnerka krytykuje cię ciągle i zbyt często?
 2. Czy twój partner / partnerka wywołuje u ciebie poczucie winy lub ciągle cię zmusza do wykonywania rzeczy, których nie chcesz?
 3. Czy twój partner / partnerka stara się kontrolować twoje życie, np. ogranicza cię w wyborze przyjaciół, pracy lub hobby?
 4. Czy czujesz, że jesteś oszukiwany/a przez swojego partnera/ partnerka ?
 5. Czy twój partner/ partnerka często używa przemocy słownej lub fizycznej wobec ciebie?
 6. Czy czujesz, że twoja samoocena jest obniżona od czasu, gdy zacząłeś/aś tę relację?
 7. Czujesz, że twój partner /partnerka nie pozwala spędzać Ci wolnego czasu tak jak chcesz?

Jeśli stwierdzisz, że na co najmniej 4 z tych pytań odpowiesz twierdząco (TAK), może to wskazywać na toksyczną relację. Jednakże, najlepiej byłoby porozmawiać z zaufaną osobą lub skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy terapeuta, aby uzyskać pełniejszą diagnozę i pomoc w rozwiązaniu sytuacji.

Toksyczny związek z narcyzem

Narcyz to osoba, która skupia się na swoich własnych potrzebach i oczekiwaniach, często lekceważąc potrzeby innych. W takim związku partner narcyzyczny będzie dążył do utrzymania kontroli nad drugą osobą, wykorzystując ją do zaspokajania swoich potrzeb i pragnień. Takie zachowanie może prowadzić do poczucia osamotnienia i izolacji u ofiary, która często staje się uwięziona w destrukcyjnym związku, z którego ciężko jest wyjść.

Tak wyglądający związek możemy nazwać toksycznym.

Warto rozpoznać objawy toksycznego związku z narcyzem, takie jak poczucie zagubienia, brak własnej wartości, niskie poczucie samooceny czy poczucie ciągłej kontroli ze strony partnera. W takiej sytuacji ważne jest, aby zrozumieć, że problem leży po stronie partnera narcyzycznego i podjąć kroki, aby wyjść z takiej relacji i zacząć budować pozytywne relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

negatywne emocje

Jak zakończyć toksyczny związek?

Zakończenie relacji często nie jest łatwe. Bywa, że jest to długi i trudny proces, ale trzeba przez niego przejść, by ratować siebie.

Możesz podejść do sprawy według kilku kroków, które być może ułatwią Ci trudną sytuacje i będą planem działania.

Jak zakończyć toksyczny związek? Krok pierwszy.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, że doświadczasz toksycznych zachowań.

Pamiętaj, że zasługujesz na relacje w której będziesz czuł/czuła :

 • zrozumienie;
 • empatie;
 • miłość;
 • szczęście;
 • bliskość emocjonalną;
 • zaufanie;
 • wsparcie.

Jeśli czujesz, że w twoim związku nie ma tych elementów i szukasz siły aby wyjść z obecnego związku to uwierz w siebie. Uwierz, że zasługujesz na kogoś lepszego.

Jak zakończyć toksyczny związek? Krok drugi.

Drugim krokiem jest pokonanie przekonania „muszę poradzić sobie sama/sam!”.

Nie wstydź się poprosić o pomoc bliskie ci osoby (rodzinę, przyjaciół, znajomych). Jeśli poprosisz o pomoc, zakomunikujesz czego potrzebujesz, takie osoby będą cię dopingować, pomogą ci.

Jak zakończyć toksyczny związek? Krok trzeci.

Trzecim krokiem może być poproszenie o pomoc, wsparcie specjalistę – psycholog, psychoterapeuta. On pomoże ci zrozumieć mechanizmy toksycznej relacji, odkryć przyczyny, z powodu których byliście w takiej relacji. Podpowie, na co zwracać uwagę w przyszłości, by uniknąć toksycznych związków.

Specjalista może pomóc Ci w:

 • budowaniu poczucia własnej wartości;
 • nauce asertywności;
 • tworzeniu planu wyjścia z toksycznego związku;
 • dostrzeżeniu w sobie mocnych stron.

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Gdy mówimy o rozstaniu, pamiętajmy o tym, że jest to strata. Strata relacji, osoby, wspólnych planów. Czas straty jest jednym z najtrudniejszych przeżyć w naszym życiu. Musimy poradzić sobie poradzić sobie z trudnymi emocjami (żal, smutek, bezsilność, złość, poczucie winy). Staramy się dostosować do nowego życia i iść dalej.

Każdy z nas rozstanie przeżywa na swój sposób, w swoim tempie. Jednemu pogodzenie się z nową sytuacją przychodzi łatwo, innym potrzebny jest czas, pomoc specjalisty, pomoc i wsparcie bliskich osób.

Jeśli chcesz poczytać więcej o tym jak poradzić sobie z rozstaniem kliknij tutaj.

Dlaczego tak trudno zakończyć toksyczny związek

Zakończenie toksycznego związku może być bardzo trudne i złożone, ponieważ często w takich związkach występują czynniki, które utrudniają wyjście z relacji.

W wyniku bycia w toksycznej relacji obniża się nasze poczucie własnej wartości. Często w wyniku tego czujemy się niekochane i nieważne. Często uważamy, że zasłużymy tylko na trudne relacje i nie są w stanie znaleźć lepszej opcji.

Przez relacje w której tkwiliśmy może obudzić się w nas lęk przed samotnością. Możemy bać się samotności i obawiać się, że nie znajdziemy sobie kogoś innego, kto ich nas pokocha i zaakceptuje.

Czasem może pojawić się nadzieja na zmianę. Wierzymy, że toksyczny partner /partnerka się w końcu się zmieni i stanie się lepszą osobą.

Borykamy się też z dobrymi wspomnieniami i pozytywnymi chwilami, których doświadczaliśmy w relacji z toksycznym partnerem.

Również często pojawia się w nas lęk przed reakcją partnera. Być może boimy się, że toksyczny partner /partnerka zareaguje agresywnie lub przestanie nas kochać, jeśli spróbujemy zakończyć związek.

Jeśli borykasz się z toksycznym związkiem i czujesz, że trudno Ci z niego wyjść, pamiętaj, że pomoc jest dostępna. Możesz skontaktować się z profesjonalnym terapeutą, psychologiem czy doradcą, którzy pomogą Ci zrozumieć sytuację i podjąć decyzje dotyczące dalszych działań. Poszukaj profesjonalnej pomocy.

Toksyczna relacja

Czym charakteryzuje się wspierający związek?

Skoro poruszamy kwestię toksycznego związku, warto też przyglądnąć się temu, jakie są symptomy ,,dobrego” związku. Zdrowy związek charakteryzuje się tym, że możemy odczuwać wiele pozytywnych emocji i doświadczeń, takich jak:

 • Miłość i przywiązanie: czujemy głębokie uczucia miłości i przywiązania do naszego partnera/partnerki. Nasz związek jest oparty na szacunku, zaufaniu i empatii.
 • Szczęście i radość: związek sprawia nam wiele radości i pozytywnych emocji, które przynoszą nam uśmiech na twarz i dobre samopoczucie.
 • Wspólny rozwój: we wspierającym związku obie strony dążą do wspólnego rozwoju, wsparcia i inspiracji.
 • Bliskość emocjonalna: czujemy, że nasz partner/partnerka nas rozumie, słucha i szanuje nasze emocje. W związku panuje otwartość, szczerość i zaangażowanie w rozwijanie bliskości emocjonalnej. W takim związku widzimy wsparcie w drugiej osobie.
 • Intymność i zaangażowanie: obie strony angażują się w relację, przejawiając to poprzez intymność, zaangażowanie emocjonalne i chęć budowania trwałej i satysfakcjonującej relacji.
 • Bezpieczeństwo i zaufanie: we wspierającym związku czujemy się bezpiecznie, ponieważ wiemy, że mamy obok siebie osobę, na której można polegać i której można zaufać w każdej sytuacji. Partnerzy mogą mówić o swoich potrzebach i z biegiem czasu starać się dążyć do ich zaspokajania.
 • Szacunek i akceptacja: partnerzy szanują i akceptują swoje różnice, a także respektują granice i potrzeby drugiej osoby.

Oczywiście, każdy związek jest inny jednakże, pozytywne emocje i doświadczenia w związku romantycznym to zwykle oznaka dobrego, wspierającego i zdrowego związku.

Możesz zaufać swojemu partnerowi?
Data aktualizacji wpisu - 19 czerwca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej