terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie ,,Jak poradzić sobie z rozstaniem? ". Jest to pytanie, które często słyszymy w życiu prywatnym - od przyjaciół, znajomych, kogoś z rodziny. Często też jest to pytanie stawiane przez pacjentów w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty.

Jak sobie poradzić z rozstaniem?

Gdy mówimy o rozstaniu, pamiętajmy o tym, że jest to strata. Strata relacji, osoby, wspólnych planów. Czas straty jest jednym z najtrudniejszych przeżyć w naszym życiu. Musimy poradzić sobie poradzić sobie z trudnymi emocjami (żal, smutek, bezsilność, złość, poczucie winy). Staramy się dostosować do nowego życia i iść dalej.

Każdy z nas rozstanie przeżywa na swój sposób, w swoim tempie. Jednemu pogodzenie się z nową sytuacją przychodzi łatwo, innym potrzebny jest czas, pomoc specjalisty, pomoc i wsparcie bliskich osób.

To jak przeżywamy rozstanie, jest spowodowane różnicami między nami. Różnimy się od siebie temperamentem, stylem przywiązania, reaktywnością emocjonalną, czy osobowością. Różnią się też same sposoby zakończenia zawiązku i związki dlatego nie da ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ten artykuł da Ci jednak pomocne wskazówki i narzędzia do poradzenia sobie z nową sytuacją. Pomoże Ci przetrwać rozstanie.

Etapy rozstania

Zaczynając rozważania na temat ,,co dalej?”. Warto uświadomić sobie, że po rozpadzie związku należy pogodzić się z tym, tak samo jak po śmierci bliskiej osoby.

Etapy rozstania, które następują nie muszą występować w podanej kolejności. Mogą przeplatać się, występować w tym samym czasie. Przejście każdego z etapów jest ważne dla procesu poradzenia sobie z negatywnymi emocjami i ,,wyleczenia się” z byłego partnera / partnerki. Jeśli pozwalamy sobie na te uczucia, na wybrzmienie ich i zaopiekowanie się nimi to szybciej będziemy w stanie zaakceptować rozstanie. Łatwiej będzie nam żyć dalej, poczujemy uwolnienie.

1. Wyparcie – „Nie mogę uwierzyć, że mnie się to przydarzyło”.

Większość z nas doświadcza wyparcia jako etapu pierwszego po zakończeniu związku. To mechanizm obronny, który chce ochronić nas przed bólem. Często na tym etapie uspokajamy sami siebie, myśląc, że to tylko przejściowe, że druga osoba wróci.

2. Gniew – „Jak on/ona mógł mi to zrobić?”

Po jakimś czasie rzeczywistość staje się ostrzejsza, przychodzi uświadomienie, że znaleźliśmy się w nowej sytuacji. Stopniowo zaczynamy odczuwać emocje. Ból złamanego serca jest czasami przekierowywany i wyrażany przez nas jako gniew.

3. Negocjacje – „Spróbujmy jeszcze raz!”

Kolejnym etapem po rozstaniu jest są negocjacje o utrzymanie związku. Często osoba porzucona, która chce utrzymać związek, podejmuje negocjacje, żeby zatrzymać byłego partnera.

Bywa, że osoba inicjująca rozstanie, która ma poczucie winy, obiecuje ,,zostaniemy przyjaciółmi”, co bywa bardzo bolesne dla osoby porzuconej, bo to wciąż podtrzymuje w niej nadzieję, że uda się posklejać złamane serce i związek.

4. Depresja – „To nie ma bez sensu…”

Kiedy już mamy świadomość, że nie możemy zrobić nic, aby uratować związek, doświadczamy przygnębienia. Na tym etapie odczuwamy zmęczenie, apatie, samotność, bezsenność lub nadmierne spanie. 

5. Akceptacja – „OK, próbuję.”

Kiedy emocje się ustabilizują zaczynamy akceptować zakończenie związku. Nie oznacza to, że jesteśmy od razu gotowi na nowy związek. Jednak gdy przejdziesz wszystkie przytaczane etapy prawidłowo, gwarantujemy, że przyjdzie czas, w którym doznasz uwolnienia od przytłaczających uczuć i zaczniesz dostrzegać nadzieję na lepszą przyszłość.

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Czy psycholog mi pomoże?

Jeśli czujesz, że w wyniku starty potrzebujesz pomocy specjalisty lub odczuwasz niepokój związany z zakończeniem związku, nie wahaj się!

Często wizyta u psychologa, psychoterapeuty daje możliwość porozmawiania szczerze o zakończonym związku. Możemy bezstronnej, nieznającej nas osobie zwierzyć się z uporczywych myśli, obaw, że nie jesteśmy już osobą, którą byliśmy. Możemy powiedzieć wszystko, czego nie powiedzieliśmy swojemu partnerowi.

Psycholog lub psychoterapeuta pomoże nam przejść tę trudną dla nas sytuację. Niektóre osoby potrzebują porozmawiać i zastanowić się jakie były przyczyny rozpadu relacji. Może być to pomocne w nawiązywaniu nowych relacji. Przerobienie pewnych emocji daje większą szanse na to, że w kolejnych związkach będziemy bardziej świadomi siebie, swoich emocji, uczuć.

Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku?

Niezależnie od tego czy związek trwał wiele lat czy kilka miesięcy, mamy prawo do rozpaczy. Złamane serce boli, a sklejanie go często utrudnia nam życie.

Niektóre osoby pod wpływem samotności i strachu przed brakiem miłości wchodzą na nowo w kolejne relacje. Można porównać to do uzależnienia od związku. Bez uporania się z duchami przeszłości nie jesteśmy wstanie budować zdrowej i silnej relacji opartej na miłości. Dlatego niezależnie od długości relacji, powinniśmy dać sobie czas i uporać się z tym.

Jak poradzić sobie z rozstaniem gdy są dzieci?

Jeśli mamy do czynienia z rozstaniem, gdzie obecne w życiu są dzieci bardzo ważne jest, aby wspomóc je w tej trudnej sytuacji. Niezależnie od wieku dzieci, rozstanie rodziców jest bardzo bolesne. Często ciężkie do zaakceptowania. Musimy zrobić wszystko, aby pomóc dzieciom zrozumieć i odnaleźć się w nowej sytuacji.

Czasem gdy ludzie rozstają się, dzieci stają się ,,kartą przetargową”. Zaryzykuję użycie tu stwierdzenia, że jest to najpoważniejszy błąd ludzi dorosłych, który bezpośrednio wpływa na nasze relacje z dziećmi.

Kilka wskazówek, które możesz zastosować aby zminimalizować negatywne skutki rozstania:

  1. Udzielaj prostych wyjaśnień. Musimy pamiętać, aby powiedzieć o rozstaniu tyle ile powinny wiedzieć. Powinny być to informacje dostosowane do wieku.
  2. Nie obarczaj winą drugiej osoby. Ważne, abyśmy nie obarczali winą poprzedniego partnera/partnerkę. Niezależnie od powodu rozstania, dzieci powinny zostać dziećmi i nie wdawać się w szczegóły rozpadu relacji. Używajmy zwrotów, które nie pokazują bezpośredniej przyczyny rozpadu związku.
    Nie mówmy: ,,Tata sam zdecydował o rozstaniu. Zostawił nas dla innej kobiety i dziecka. Musimy się z tym pogodzić!” Powiedzmy: „Wspólnie podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. Czasem ludzie się nie dogadują, przestają się kochać. Dlatego właśnie mama i tata podjęli decyzję, że nie będziemy już razem mieszkać. Jednak tata zawsze będzie twoim tatą i możesz widywać się z nim, kiedy zechcesz. Pamiętaj, że zarówno mama, jak i tata bardzo cię kochają i to się nigdy nie zmieni! ”.
  3. Zwracaj uwagę na potrzeby dziecka. Nie chodzi tu o rozpieszczanie, a o zadbanie o podstawowe potrzeby dzieci. Pokazanie dzieciom, że po rozstaniu dalej są kochane i bezpieczne. Dzieci powinny mieć poczucie, że mogą porozmawiać o swoich potrzebach i obawach. Możliwość zadawania pytań wpływa pozytywnie na nasze relacje z dziećmi co w przyszłości może zaowocować dobrymi relacjami na całe życie.
  4. Działajcie wspólnie. Wspólnie z byłym partnerem, ustalcie zakres waszych obowiązków. Zadbajcie też, aby wasza komunikacja po rozstaniu była odpowiednia dla uszu małych słuchaczy rozmowy.

Mamy nadzieje, że powyższy artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie ,,Jak poradzić sobie z rozstaniem?”. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty zachęcamy Cie do zapisów zakładce umów się.

Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy