terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Konsultacje psychologiczne przy schizofrenii 

Schizofrenia to choroba, z którą zmaga się ok. 0,4-0,6% populacji. Stosunkowo więcej osób cierpiących na schizofrenię to mieszkańcy krajów rozwiniętych. Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że osoby z krajów rozwijających się, mimo częstszego występowania ostrych form schizofrenii, wykazują lepsze rokowania na powrót do zdrowia.

Jakie są objawy schizofrenii? 

Schizofrenia to jedno ze schorzeń psychicznych charakteryzujące się nieadekwatnym postrzeganiem, a co za tym idzie – przeżywaniem, odbiorem i oceną otaczającej rzeczywistości. Istnieje kilka podtypów schizofrenii – paranoidalna, hebefreniczna, katatoniczna, niezróżnicowana i prosta. Każda z nich różni się dominującymi objawami, jednak można wyróżnić wspólne dla wszystkich form symptomy: 

  • echo myśli, 
  • nasyłanie i zabieranie myśli, 
  • rozgłaśnianie (odsłonięcie) myśli, 
  • postrzeganie urojeniowe, 
  • urojenia oddziaływania, wpływu, owładnięcia, 
  • głosy omamowe komentujące lub dyskutujące o pacjencie w trzeciej osobie, 
  • zaburzenia myślenia, 
  • objawy negatywne (np. spowolnienie psychoruchowe, bierność, upośledzenie komunikacji niewerbalnej, zaniechanie zachowań społecznych, zubożenie ilości i treści wypowiedzi). 

Czy schizofrenię można wyleczyć? 

Schizofrenię można i należy leczyć, zarówno dla dobra pacjenta, jak i jego otoczenia. Bliscy, ich wsparcie i akceptacja są szczególnie ważne. Negatywny stosunek wobec chorego może mieć szkodliwy wpływ na powodzenie leczenia i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotów. 

Nieodłącznym elementem leczenia schizofrenii jest farmakoterapia; bez niej niemożliwe jest skuteczne eliminowanie uciążliwych objawów. Leczenie przeciwpsychotyczne zmniejsza ryzyko wystąpienia nawrotu choroby o ok. 50%, a do zdrowia – po jednym lub kilku epizodach schizofrenicznych – wraca ok. 45% pacjentów. Równie ważna przy rozpoznawaniu i zapobieganiu kolejnym nawrotom jest psychoterapia, psychoedukacja oraz terapia zajęciowa. 

Psychoterapia osób ze schizofrenią 

Praca z wykwalifikowanym psychologiem może przynieść ulgę choremu i jego rodzinie głównie w okresie remisji choroby, dlatego warto podejść do leczenia schizofrenii kompleksowo. Psychoterapia powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta. Nie stosuje się jej w trakcie ostrego epizodu choroby, ponieważ objawy często uniemożliwiają choremu krytyczne myślenie, analizowanie i przyjmowanie treści terapeutycznej (choć w niektórych przypadkach może ona działać wspomagająco w eliminowaniu objawów wytwórczych). 

Najlepiej przebadanym i dającym zauważalne efekty nurtem w kontekście leczenia schizofrenii jest terapia poznawczo-behawioralna. Oprócz leczenia objawów wytwórczych, psychoterapia pozwala poprawić samoocenę, wgląd w siebie czy funkcjonowanie społeczne chorego. 

Oprócz indywidualnej terapii poznawczo-behawioralnej ważnym elementem procesu leczenia jest psychoedukacja, która dostarcza informacji na temat schizofrenii, w szczególności o rozwoju i przebiegu choroby. Psychoedukacja może również obejmować poszukiwanie czynników stymulujących nawrót choroby. Zrozumienie mechanizmu działania schizofrenii może pomóc w identyfikowaniu zbliżającego się epizodu. Konsultacje z psychologiem pozwalają zarówno choremu, jak i jego bliskim nauczyć się prawidłowych mechanizmów radzenia sobie z tą stresującą sytuacją. 

W przypadku niektórych pacjentów zalecane jest uczestnictwo w terapii zajęciowej. Chorzy ponownie uczą się, jak samodzielnie funkcjonować, nawiązywać kontakt z innymi osobami czy nie izolować się od społeczeństwa. 

Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy