terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Twarz po odstawieniu alkoholu

Choroba alkoholowa potocznie zwana alkoholizmem to silne uzależnienie, które determinuje całe życie osoby uzależnionej. To, w jakiej kondycji będzie organizm po zaprzestaniu picia, w głównej mierze zależy od tego, jak bardzo i jak długo nadużywane były substancje alkoholowe. Alkohol powoduje liczne zmiany i uszkodzenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu, a te zewnętrzne szybko można zauważyć gołym okiem.Osobę uzależnioną od alkoholu najczęściej poznamy po jego twarzy. Jak więc wygląda twarz osoby cierpiącej na chorobę alkoholową przed i po zaprzestaniu picia?

Jak rozpoznać osobę cierpiącą na chorobę alkoholową po twarzy

Choroby, z którymi się mierzymy, prędzej czy później wpływają na stan zdrowia naszego organizmu. Podobnie jest w przypadku choroby alkoholowej, która odbija się nie tylko na zdrowiu, ale i zdrowym wyglądzie twarzy. W przypadku osób regularnie spożywających alkohol mamy do czynienia z przyspieszonymi procesami starzenia się skóry, przez co takie osoby wyglądają na dużo starsze, niż są w rzeczywistości. Nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że spowalnia produkcja kolagenu i jednocześnie przyspieszają procesy wywołane przez wolne rodniki, to z kolei powoduje mocno widoczne zmarszczki oraz poszarzałą cerę. Twarz osoby cierpiącej na chorobę alkoholową wyróżniają również rozszerzone naczynia krwionośne, które powodują opuchnięcie twarzy, podkrążone i mocno przekrwione oczy, czerwone plamy w okolicach policzków, opuchliznę i sińce pod oczami oraz opuchnięty i czerwony nos zwany „nosem alkoholika” lub bardziej potocznie „kalafiorowym nosem”.

Alkohol ma silne działanie odwadniające organizm. 1 litr piwa może doprowadzić do utraty nawet 1.5 litra płynów z organizmu. Brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że cera staje się szara i matowa, a po pewnym czasie pojawiają się także sińce pod oczami.

Jak zmienia się twarz po odstawieniu alkoholu

Picie alkoholu ma ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Stopniowo wyniszcza go na każdej możliwej płaszczyźnie. W przypadku osób, które nadużywają alkoholu, zalecane jest całkowite jego wyeliminowanie. Pierwsze efekty odstawienia alkoholu pojawiają się bardzo szybko. Niekiedy zaledwie kilkutygodniowy detoks organizmu widocznie poprawia kondycję cery – wraca jej zdrowy koloryt oraz staje się ona bardziej jędrna. Schodzi także opuchlizna oraz znikają czerwone plamy i sińce pod oczami.

Choć większość osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, to alkohol jest bardzo kaloryczny. Jeden kufel piwa może zawierać nawet tyle samo kalorii, co kawałek pizzy. Odstawienie alkoholu przez osoby uzależnione ogranicza dostarczanie pustych kalorii, co ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Dzięki temu twarz staje się szczuplejsza.

Szukasz kogoś, aby podzielić się
swoimi przeżyciami?

Umów wizytę i spotkajmy się!Opuchlizna twarzy po alkoholu

Jak najłatwiej rozpoznać osoby cierpiącej na chorobę alkoholową? Osoby uzależnione zazwyczaj wyróżniają się opuchniętą i czerwoną twarzą. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych, które skutkuje wzmożoną produkcją limfy, przez co twarz zaczyna robić się nabrzmiała. Ciągłe bycie pod wpływem alkoholu wyniszcza najważniejsze narządy wewnętrzne człowieka – wątrobę i nerki. Wtenczas pojawia się opuchlizna alkoholowa, która wskazuje na bardzo kiepską kondycję narządów. Jest to również zazwyczaj ostatnia szansa na podjęcie walki z uzależnieniem.

Kolejną przyczyną powodującą opuchnięcie twarzy osoby cierpiącej na chorobę alkoholową jest to, że alkohol jest bardzo kaloryczny, a jego nadmierne spożywanie sprawia, że twarz osoby cierpiącej na chorobę alkoholową zaczyna puchnąć.

Opuchnięte oczy po alkoholu

Choroba alkoholowa powoduje, że oczy osoby cierpiącej na chorobę alkoholową, podobnie jak twarz, prawie cały czas są opuchnięte. Opuchliźnie zazwyczaj towarzyszy zasinienie pod oczami, liczne przekrwienia oraz bardziej uwydatnione zmarszczki.

Czerwona twarz osoby cierpiącej na chorobę alkoholową

U osób nadużywających alkoholu oznaki w postaci zaczerwienionej twarzy najczęściej pojawiają się na skutek wysokiej wrażliwości na alkohol lub nawet jego nietolerancji. Towarzyszące temu uczucie uderzeń gorąca na policzkach świadczy o wadzie genetycznej, w przypadku której aldehyd octowy nie rozkłada się, tylko odkłada w postaci toksyn. Wtenczas wypiekom na twarzy towarzyszy również przyspieszone bicie serc, nadciśnienie tętnicze, uciążliwy ból głowy, wymioty.

Czerwone plamy na twarzy osoby cierpiącej na chorobę alkoholową są również wynikiem osłabionych i rozszerzonych, przez regularne spożywanie alkoholu, naczyń krwionośnych. Powiększone naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne pod skórą, a następnie pękają, powodując krwawienie podskórne i rozległe rumieńce. U osób spożywających duże ilości alkoholu tego typu czerwone plamy najczęściej obserwujemy w okolicach nosa i policzków.

alkoholik objawy w organizmie skonsultuj z lekarzem

Nos osoby cierpiącej na chorobę alkoholową

„Nos alkoholika” to choroba, która fachowo nazywa się Rhinophyma i bardzo często przypisywana jest osobom cierpiącym na chorobę alkoholową. Charakteryzuje się ona opuchniętym, zgrubiałym i zaczerwienionym nosem. W rzeczywistości jednak jest to choroba skóry, która wywodzi się od trądziku różowatego. Przewlekłe stany zapalne powodują pękanie naczyń krwionośnych, powodując tym samym jego nietypowy wygląd.

Jak pomagać osobom uzależnionym w leczeniu alkoholizmu?

Uzależnienie to choroba, która może dopaść każdego. Nadmierne spożywanie alkoholu i brak umiejętności jego zaprzestania to uzależnienie, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować i które wymaga specjalistycznego leczenia. Coraz częściej unika się także etykietowania osó uzależnionych i używania takich pojęć jak: alkoholik, alkoholizm. Choć wychodzenie z nałogu to długi i bardzo ciężki proces, to jednak pozwala na powrót do normalnego życia. Najlepszym sposobem na pomoc jest szczera rozmowa z osobą cierpiącą na chorobę alkoholową, w której zachęcimy go do podjęcia terapii pozwalającej odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Tylko świadome podejście osoby uzależnionej od alkoholu do terapii pozwoli mu osiągnąć sukces.

Data aktualizacji wpisu - 24 maja, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Specjaliści, którzy pomogą

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej