Nerwica lękowa – czym jest?

W słowach wstępu chcielibyśmy zwrócić uwagę na zmiany w nazewnictwie, które zaszły na początku roku 2022 w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Najnowsza wersja klasyfikacji, przyniosła kilka ważnych zmian, szczególnie w nazewnictwie. Jedną z nich jest zastąpienie nazwy nerwica lękowa, na lęk uogólniony. Zmiana ta została dokonana, aby uniknąć efektu stygmatyzacji w społeczeństwie. Jednak zanim przyzwyczaimy się do nowych określeń potrzeba czasu. W poniższym artykule będziemy posługiwać się zamiennie tymi określeniami.
Nerwica lękowa - czym jest?

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe są zespołem zaburzeń psychicznych, w których występuje poczucie lęku lub strachu. Tym emocjom towarzyszą nieprzyjemne objawy psychosomatyczne. Objawy te często utrudniają normalne funkcjonowanie. Osoby dotknięte tymi problemami często cierpią na więcej, niż jeden rodzaj zaburzeń lękowych. Bez odpowiedniego leczenia wdrożonego przez specjalistę lub specjalistów, zaburzenia i ich objawy nie znikną. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia lękowe, sięgnij po pomoc specjalisty. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług psychologicznych, psychoterapeutycznych lub psychiatrycznych. Możesz zapisać się na konsultacje na naszej stronie, w zakładce umów się. Odpowiedni sposób leczenia specjaliści dobierają wraz z tobą. Najczęstszą formą leczenia jest psychoterapia połączona farmakologią. Psychoterapia ma przeważnie formę terapii w nurcie poznawczo – behawioralnym.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO, wyróżnia różne zaburzenia, w których występują silne objawy lękowe:

  • Uogólnione zaburzenia lękowe (nerwica lekowa)
  • Zespół lęku panicznego
  • Fobie specyficzne (agorafobia, klaustrofobia, akrofobia i inne)
  • Fobia społeczna
  • Lęk separacyjny
  • Mutyzm wybiórczy
  • Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane
  • Zaburzenia nerwicowe
  • Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne

Warto wspomnieć, że zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Badania opracowane przez Institute for Health Metrics Evaluation pokazują, że w 2017 ok. 300 milionów ludzi zmagało się z silnym lękiem, około 160 milionów z powodu poważnych zaburzeń depresyjnych. Według tych badań, około 971 milionów ludzi na całym świecie cierpi na pewnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak widzisz spora grupa ludzi na świecie dotknięta jest zaburzeniami lekowymi i innymi zaburzeniami psychicznymi. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie lub twoich bliskich zaburzenia lękowe uogólnione, sięgnij po pomoc.

Czym jest nerwica lękowa?

Lęk uogólniony, potocznie nazywany nerwicą lękową, jest jednym z zaburzeń lękowych znajdujących się w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Osoby cierpiące na lek uogólniony mierzą się z uporczywym lękiem lub strachem. Podstawową cechą nerwicy lękowej jest uogólniony i uporczywy lęk, niezwiązany z żadnymi określonymi sytuacjami zewnętrznymi. Nerwicy lękowej towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów somatycznych, które mają znaczący wpływ na nasze życie. Przebieg choroby najczęściej ma charakter przewlekły ze zmiennym nasileniem objawów. Często lękowi w towarzyszy fobia społeczna, która powoduje duże utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Odbijają się na naszej pracy, życiu osobistym i życiu w społeczeństwie. Pojawiające się napady lęku, odizolowanie się, czy natrętne czynności (nerwica natręctw) i myśli, stają się ogromnym utrudnieniem w życiu codziennym. W przypadku niektórych osób nasilenie objawów choroby jest tak znaczne, że osoba nie jest stanie samodzielnie funkcjonować i może w związku z tym wymagać hospitalizacji.

Badania pokazują, że zaburzenie to częściej występuje u kobiet i jest związane z odczuwaniem przewlekłego stresu. Ale pamiętajmy, że na nerwice lekową może cierpieć każdy z nas. Jedna z przyczyn powstawania nerwicy lękowej jest konflikt wewnętrzny związany z nierozwiązanymi problemami człowieka. Ogromne znaczenie mają również czynniki zewnętrzne, temperament i cechy osobowości.

Objawy nerwicy lękowej

Poniżej przedstawiamy listę objawów nerwicy lękowej. Możesz dzięki niej dowiedzieć się czy któreś z objawów nerwicy lękowej dotykają Ciebie.

Fizyczne objawy nerwicy lękowej:

  • ból w klatce piersiowej,
  • palpitacje/ kołatania serca / przyspieszone bicie serca,
  • nadmierne pocenie się,
  • drżenie ciała, napięcie mięśni,
  • suchość w ustach,
  • uczucie dławienia lub ucisku w gardle lub trudności z przełykaniem,
  • przyspieszony oddech,
  • nudności lub ból brzucha,
  • zawroty głowy,
  • przypływy zimna i gorąca,
  • napięcia lub bóle mięśni,

Psychiczne objawy nerwicy lękowej:

  • lęk przed śmiercią,
  • lęk antycypacyjny,
  • lek przed utratą kontroli,
  • napięcie nerwowe,
  • napięcie emocjonalne,
  • niemożność odprężenia się,
  • napady paniki,
  • trudności z koncentracją,
  • uczucie pustki w głowie związane z napadami lęku,
  • natrętne myśli,
  • stała drażliwość,
  • trudności z zasypianiem.

Jak leczyć nerwicę lękową?

W leczeniu nerwicy lękowej niezbędna jest pomoc specjalisty. Najbardziej skuteczną metodą jest psychoterapia, czasem potrzebna jest również farmakoterapia. Psychoterapia może odbywać się w różnych podejściach psychoterapeutycznych. Najczęściej w walce z nerwicą lękową stosuje się terapie poznawczo – behawioralną. W terapii głównym celem jest znalezienie i modyfikacja przekonań i zachowań podtrzymujących problem. Czyli w tym przypadku znalezienie źródła silnego lęku. Często uogólniony lęk związany jest z fobią społeczną. Fobie społeczne powodują duże utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Odbijają się na jego pracy, życiu osobistym, życiu w społeczeństwie. Dlatego leczenie nerwicy lękowej jest tak ważne w życiu pacjenta.

Dzięki specjalistom i zastosowanym odpowiednim technikom terapeutycznym możliwe jest przezwyciężenie twojego problemu i poprawa komfortu życia. Psychoterapeuta pomoże Ci poradzić sobie z napadami paniki i innymi objawami konkretnego zaburzenia. Pomoc farmakologiczna obejmuje leki, które mają złagodzić objawy psychosomatyczne. Czasem niezbędne jest podanie leków przeciwdepresyjnych, gdyż leki te mogą pomóc w poradzeniu sobie z lękiem.

Nieleczona nerwica lękowa jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla naszego zdrowia psychicznego ale i fizycznego! Długotrwałe stany lękowe i utrzymujące się nieprzyjemne objawy somatyczne, mogą być przyczyną rozwoju poważnych chorób układu krążenia i układu pokarmowego – miedzy innymi zawału serca, czy wrzodów żołądka.

Nerwica lękowa – test

Poniżej znajduję się krótki test, który pomoże Ci zorientować się czy jest jakakolwiek szansa, że cierpisz na lek uogólniony, potocznie zwany nerwicą lękową. Usiądź wygodnie i przypomnij sobie kilka ostatnich miesięcy swojego życia. Odpowiedz na pytania zgodnie z prawdą, aby uzyskać miarodajny wynik testu.

  • Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, przez większość dni towarzyszy Ci ciągły lęk lub strach?
  • Czy w ciągu ostatniego półrocza, doznawałeś/doznawałaś napadów paniki?
  • Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy doznawałeś/doznawałaś paraliżującego lęku, który utrudniał Ci funkcjonowanie w sytuacjach społecznych?
  • Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy towarzyszy Ci ciągły stres ?
  • Czy towarzyszą Ci jakieś z podanych objawów nerwicy lękowej (minimum 4) :
    – zawroty głowy,
    – kołatanie serca lub przyspieszone bicie serca,
    – zaburzenia funkcji poznawczych (problemy z koncentracją, trudności w zapamiętywaniu),
    – nadmierne napięcie mięśniowe lub bóle mięśni,
    – drżenie rąk,
    – ból gardła ( niezwiązany z przeziębieniem),
    – zawroty głowy,
    – trudności z utrzymaniem równowagi,
    – drżenie ciała,
    – ból w klatce piersiowej.
  • Czy w ciągu ostatniego półrocza, przez większość czasu cierpisz na zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, płytki sen)?
  • Czy podczas występowania wszystkich dolegliwości powyżej nie byłeś/byłaś pod wypływem substancji psychoaktywnych?
  • Czy ktoś z twojej rodziny zmaga się z zaburzeniami lękowymi lub cierpi na zaburzenia emocjonalne?

Jeśli na 4 lub więcej pytań odpowiedziałeś/odpowiedziałaś TAK, to jest duża szansa, że cierpisz na nerwicę lękową.

Skontaktują się ze specjalistą, który upewni się czy cierpisz na lęk uogólniony lub inne z zaburzeń lękowych. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad w którym, poprosi Cię o udzielenie informacji jakie niepokojące objawy zauważyłeś / zauważyłaś. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług psychologicznych bądź psychoterapeutycznych w zakładce umów się. Możesz również skontaktować się z naszym Centrum pod numerem 535 58 58 58 lub adresem e-mail kontakt@mentali.pl .

Data aktualizacji wpisu - 28 stycznia, 2025
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Picture of Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Specjaliści, którzy pomogą

Magdalena
Samulik
Psycholog / Psychodietetyk
Umów wizytę
Aleksandra
Cieloch
Psycholog
Umów wizytę
Aleksandra
Stec
Psycholog / Psycholog młodzieży / Terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Emilia
Król
Psycholog / Psycholog sportu
Umów wizytę
Ewa
Klusek
Psycholog / Psycholog młodzieży
Umów wizytę
Kacper
Mikuła
Psycholog
Umów wizytę
Małgorzata
Otrębska
Psycholog / Psycholog dziecięcy / Psycholog seniorów
Umów wizytę
Michalina
Iżycka-Worhacz
Psycholog / Seksuolog
Umów wizytę
Natalia
Miszczyszyn
Psycholog / Psychoterapeuta / Seksuolog
Umów wizytę
Olga
Szewczyk
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Paulina
Michalczuk
Psycholog
Umów wizytę
Paulina
Pióro
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Sandra
Rekowska
Psycholog / Dietetyk / Psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Wojciech
Nowak
Psychoterapeuta / Pedagog
Umów wizytę
Krzysztof
Goljanek
Psycholog
Umów wizytę
Maria
Siemieniec-Maślanka
Psycholog
Umów wizytę