icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
image
konsultacja dietetyczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
jadłospis 14-dniowy
icon 50 min      icon od 250.00 zł
jadłospis 28-dniowy
icon 50 min      icon od 400.00 zł
Konsultacja psychodietetyczna
icon 50 min      icon od 180.00 zł

Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się czy zanik apetytu oraz uzależnienie od cukru to tylko niektóre z zaburzeń odżywiania, z którymi zmaga się każdego dnia spora część społeczeństwa. Są efektem m.in. błędnych nawyków żywieniowych, skutkiem zaniedbania edukacji, dotyczącej racjonalnego odżywiania lub symptomem konfliktów wewnętrznych, z którymi chory nie jest w stanie sam sobie poradzić.

Mówi się, że jedzenie to przyjemność. Niestety dla wielu osób jest ciągłą walką. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mierzą się z:

  • nadmiernym apetytem lub jego brakiem,
  • poczuciem winy, wynikającym z zaniżonej samooceny,
  • pokusą, by wartościowy, zdrowy posiłek zastąpić słodkimi przekąskami lub “śmieciowym jedzeniem”.

Ich niełatwą sytuację utrudnia dodatkowo przekaz, płynący z otaczającego świata, w którym często za ideał piękna uznaje się osoby nienaturalnie szczupłe. Ten czynnik jest niezwykle istotny zwłaszcza w przypadku młodych osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania.

Odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Organizm, który nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii oraz składników mineralnych lub wręcz przeciwnie – jest bombardowany ilością pokarmu, której nie jest w stanie sprawnie przetworzyć, jest znacznie bardziej narażony na choroby zarówno wewnętrzne, jak i schorzenia natury psychicznej. Dlatego w przypadku stwierdzenia kłopotów z utrzymaniem właściwej diety, warto zwrócić się po fachową pomoc, korzystając z konsultacji dietetycznej.

Zdrowa relacja z jedzeniem

Postawienie diagnozy, dotyczącej problemów z odżywianiem nie nastręcza wielu kłopotów. Proces leczenia jest jednak niezwykle trudny i wymaga od chorego ogromnej pracy. Jedzenie jest ludziom potrzebne do życia. Dlatego każdego dnia osoba cierpiąca na zaburzenia łaknienia musi kilkukrotnie podejmować czynność, z którą ma problem.

Terapia, mająca na celu uporanie się ze schorzeniami związanymi z niewłaściwym sposobem odżywiania, rozpoczyna się od znalezienia ich źródła. Często zaburzenia łaknienia są efektem traumatycznych wydarzeń, które nigdy nie zostały odpowiednio przepracowane. Uświadomienie choremu istoty jego przypadłości pomaga w jej przezwyciężeniu. Leczenie zaburzeń odżywiania skupia się zarówno na ciele, jak i psychice. W czasie terapii Klient pod okiem specjalisty pieczołowicie planuje swoje menu, dzięki czemu może przyswoić zdrowe nawyki żywieniowe. Działanie jest połączone z psychoterapią, skupiającą się na sferze emocjonalnej osoby cierpiącej na zaburzenie odżywiania.

Umów się do psychodietetyka.

Najczęściej zadawane pytania
icon
Dlaczego tak trudne jest leczenie zaburzeń odżywiania?
Jedzenie jest niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, dlatego też niezwykle trudne jest leczenie zaburzeń z nim związanych (w tym schorzenia polegającego na kompulsywnym pochłanianiu pokarmu). Chory każdego dnia styka się z czynnikiem, który jest elementem jego choroby i nie ma sposobu (jak np. w przypadku alkoholizmu), by mógł on się od niego odseparować.
icon
Jakie mogą być skutki nieleczenia zaburzeń odżywiania?
Zła dieta prowadzi do licznych konsekwencji zdrowotnych. Są one uzależnione od typu zaburzenia. Dostarczanie organizmowi zbyt małej dawki energii może skutkować problemami ze snem oraz z koncentracją, zanikiem mięśni, zmianami w wyglądzie skóry. Z kolei zaburzenia związane ze zbyt dużą wagą mogą prowadzić do chorób układu krążenia, zwyrodnienia stawów, czy nawet zwiększenia ryzyka nowotworu.
icon
Czy na zaburzenia odżywiania cierpią wyłącznie osoby młode?
Nie. Problem ten dotyka osób w różnym wieku.
icon
Jakie czynniki decydują o sukcesie terapii?
Najważniejszą rolę odgrywa nastawienie i zaangażowanie. Jeśli jest on odpowiednio zmotywowany i zdeterminowany, by uporać się ze swoim problemem, szansa na sukces jest wysoka.
icon
W jaki sposób odróżnić kompleksy od zaburzeń odżywiania?
Stosowanie nawet restrykcyjnej diety nie musi nosić znamion choroby. Jeśli jednak w zachowaniu człowieka pojawiają się niepokojące objawy, jak wymioty, głodzenie się czy znaczny spadek apetytu, warto zgłosić się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu oceni skalę i źródło problemu.
Czy wiesz, że ...

Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.

icon