icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
image
psychoedukacja
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Wsparcie psychologiczne
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja psychoterapeutyczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Konsultacja psychologiczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
psychological consultation in English
icon 60 min      icon od 250.00 zł
konsultacja online
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Psychoterapia
icon 60 min      icon od 180.00 zł

Zmiany osobowości to wyjątkowo trudne do zdiagnozowania schorzenia – każdy jest inny i często ekscentryczne dla jednej osoby zachowania mogą mieścić się w normie postępowania drugiego człowieka. Jeśli jednak następuje wyraźne nasilenie niepokojących symptomów lub zwiększenie ich częstotliwości, należy niezwłocznie zwrócić się po poradę do specjalisty.

Mimo dynamicznego rozwoju nauki i medycyny, przyczyny zaburzeń osobowości wciąż nie są do końca znane. Za najważniejszy czynnik, zwiększający ryzyko zachorowania, uznaje się uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia są także względy społeczne, takie jak zaniedbanie przez opiekunów lub doświadczenie przemocy seksualnej czy emocjonalnej w dzieciństwie. Zaburzenia osobowości mogą objawiać się na wiele sposobów. Wszystkie typy schorzeń tej kategorii łączą się jednak z wycofaniem ze społeczeństwa, negatywnym podejściem do otaczającego świata oraz niezdrową chęcią sprawowania kontroli nad innymi osobami. Inne objawy występują w zależności od rodzaju choroby, np. zaburzenia paranoidalne przejawiają się poprzez ekscentryzm i podejrzliwość, a osobowość borderline – przyjmowaniem niezwykle radykalnych postaw.

Zachowanie, które nie mieści się w normie

Aby przystąpić do diagnozy zaburzeń osobowości, należy wykluczyć uszkodzenie oraz chorobę mózgu. Mogą dawać objawy, które pokryją się z symptomami niektórych schorzeń psychicznych. Jeśli ciało jest zdrowe, należy rozpocząć leczenie umysłu. Proces nie jest łatwy. Diagnozę postawi psycholog lub psychiatra w oparciu o wywiad oraz rozmowę z Klientem.

Kluczową kwestią w przypadku terapii dotyczącej zaburzeń osobowości jest uświadomienie choremu istnienia problemu. Wiele osób nie postrzega swojego zachowania jako odbiegającego od normy, przez co nie widzi powodu do jego zmiany. Z tego powodu często do gabinetu specjalisty trafiają osoby, u których niepokojące symptomy znacznie się nasiliły, mocno zaburzając życie codzienne. Leczenie zaburzeń osobowości polega na zmianie sposobu myślenia i zachowania osoby cierpiącej na schorzenie. Odbywa się w formie terapii indywidualnej oraz grupowej. Na spotkanie z psychoterapeutą powinny umówić się m.in. osoby, które:

  • odczuwają lęk nieznanego pochodzenia,
  • czują potrzebę wykonywania różnego rodzaju rytuałów,
  • cechują się dużą podejrzliwością, często sądzą, że grozi im lub ich bliskim coś złego,
  • mają problemy z budowaniem wartościowych relacji z innymi,
  • zauważyły u siebie ekscentryczne, nielogiczne zachowania,
  • w krótkim czasie wycofały się ze społeczeństwa,
  • łatwo wpadają w histerię,
  • wykazują się dużym radykalizmem,
  • zachowują się nieadekwatnie do sytuacji, np. są często nadmiernie pobudzone.

 

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:
Najczęściej zadawane pytania
icon
Czy możliwe jest zupełne wyeliminowanie zaburzeń osobowości?
Tak. Niezwykle istotną kwestią jest to, na jakim etapie choroby osoba poszukująca pomocy zgłosi się do specjalisty. Wiele zaburzeń osobowości pojawia się już u nastolatków. Przy odpowiednio szybko udzielonej pomocy, szansa na całkowite wyleczenie znacznie wzrasta.
icon
Do czego mogą prowadzić zaburzenia osobowości?
Zaburzenia osobowości często wywołują lub towarzyszą innym problemom psychicznym, takim jak nerwice, stany lękowe, depresja lub uzależnienie. Jeśli chory nie uzyska profesjonalnej pomocy, objawy mogą się nasilić. Następstwem tego stanu jest często stopniowa izolacja społeczna, destabilizacja życia chorego, kryzysy na polu zawodowym i prywatnym czy występowanie myśli samobójczych.
icon
Kiedy będzie widoczna poprawa zachowania?
Pierwsze efekty terapii mogą być widoczne już po kilku sesjach. Może się jednak zdarzyć, że na jej rezultat trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Sukces psychoterapii, a także przebieg procesu zdrowienia są uzależnione od bardzo wielu czynników, takich jak m.in. skala problemu, rodzaj zaburzenia oraz stopień zaangażowania w czasie sesji ze specjalistą.
icon
Jak pomóc osobie bliskiej w czasie terapii?
Wsparcie najbliższych okazywane podejmującemu walkę z zaburzeniami osobowości jest nie do przecenienia. Aby mu pomóc, warto okazać zainteresowanie, ale czasem także uszanować, jeśli chory nie będzie gotowy na rozmowę. Należy uzbroić się w cierpliwość, motywować bliską osobę do aktywnego uczestnictwa w terapii i unikać oceniania jej postępów.
icon
Jak przygotować się do pierwszej sesji?
Przed spotkaniem z terapeutą warto zastanowić się nad tym, co chce się osiągnąć podczas terapii. Należy też przygotować się na to, że psycholog lub psychoterapeuta może zadawać trudne, intymne pytania. Tylko dzięki szczeremu, otwartemu na dialog nastawieniu, psychoterapia może przynieść pożądane efekty.
Czy wiesz, że ...

Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.

icon