Zacznij od siebie
Przygotowania do wizyty u psychologa warto zacząć od siebie – zastanowić się nad powodem wizyty i jej celem. Choć to zadanie może sprawiać trudności, uświadomienie sobie motywacji, jaka stoi za tą decyzją, pomoże wybrać odpowiedniego specjalistę.
Każdy powód jest dobry, aby udać się do psychologa. Stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kryzys lub trudny okres w życiu, czy potrzeba spojrzenia na swoje życie w inny, nowy sposób – bycie świadomym motywacji, czyli tego „z czym” idzie się do specjalisty, jest pierwszym krokiem ku znalezieniu odpowiedniego kandydata. Sformułowanie powodu, jaki towarzyszy poszukiwaniom psychologa, pozwala wstępnie wyselekcjonować specjalistów.
Zasięgnij opinii
Mówi się, że najlepsza reklama, to taka z polecenia. Coraz więcej osób otwarcie mówi, że korzysta z usług psychologa. Jest to ogromne ułatwienie dla osób poszukujących sprawdzonego specjalisty. Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem poszukiwań w Internecie, warto zasięgnąć opinii wśród znajomych i rodziny. Najbliższe osoby mogą polecić lub odradzić wizytę u specjalistów, z którymi mieli wcześniej styczność.
Innym, równie skutecznym sposobem na poznanie opinii o psychologach, jest sprawdzenie profili na różnorodnych portalach. Oceny zostawione przez innych pacjentów, dają wgląd w sposób pracy psychologa, atmosferę w trakcie spotkań, a także w efekty współpracy. Psycholodzy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Często zamieszczają opisy, w których opowiadają co nieco o sobie.
Znajdź nurt dla siebie
Wielu praktykujących psychologów poza studiami psychologicznymi, ukończyło również szkołę psychoterapii. Wybierając psychologa, warto kierować się obranym przez niego nurtem psychoterapii. Zapoznanie się z założeniami najpopularniejszych paradygmatów pozwala nie tylko przeprowadzić selekcję psychologów, ale również stworzyć swoje własne wyobrażenie tego, jak ma wyglądać współpraca.
Wykształcenie to podstawa
Psycholog to zawód zaufania społecznego, dlatego jego przedstawiciele powinni być odpowiednio przygotowani do pracy z pacjentami. Pełne wykształcenie psychologiczne to absolutne minimum kwalifikacji, jakimi powinien wykazać się psycholog. Co ważne – na życzenie pacjenta psycholog powinien przedstawić dokumenty poświadczające jego kompetencje. Decydując się na psychoterapię, należy zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie psychologa. Wybierając psychologa warto zwrócić uwagę czy kurs psychoterapii, który ukończył – lub na który uczęszcza psycholog – odbył się w placówce akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Akredytacja PTP stanowi zabezpieczenie dla pacjenta – dowód umiejętności i profesjonalizmu psychologa.