Spis treści
Kiedy powstało wyznanie Świadków Jehowy?
Powstali w końcu XIX wieku. Ich historia zaczyna się od działalności Charlesa Taze’a Russella w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W 1870 roku, Russell rozpoczął prowadzenie grupy analizy biblii, która miała na celu badanie i interpretowanie Pisma Świętego.
W 1879 roku, Russell zaczął wydawać czasopismo „Zwiastun Obecności Chrystusa”, które stało się jednym z głównych narzędzi propagowania jego nauk. To czasopismo, znane dzisiaj jako „Strażnica”, jest nadal publikowane.
Po śmierci Russella w 1916 roku, przewodnictwo nad organizacją przejął Joseph Franklin Rutherford, który zreorganizował i umocnił strukturę organizacyjną.
Pod jego przewodnictwem, w 1931 roku, członkowie przyjęli nazwę „Świadkowie Jehowy”, aby odróżnić się od innych grup i podkreślić swoje oddanie oraz to, że są jedynymi prawdziwymi chrześcijanami dla których głoszenie jest najważniejszą wartością.
Czy Świadkowie Jehowy to sekta czy religia?
Świadkowie Jehowy są zarejestrowani w Polsce, jako związek religijny. Pod względem prawnym są więc tu traktowani jako religia. Jednak nie wszystkie kraje godzą się na to, aby uznać ich za religię m. in. na Litwie w Rosji czy na Białorusi ich działalność jest zakazana.
Również wiele krajów Azji nie godzi się na ich działalność: Afganistan, Arabia Saudyjska, Brunei, Irak, Iran, Jordania, Katar, Liban, Malediwy, Oman, Syria, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Korea Północna, Wietnam, Singapur.
Świadkowie jehowy uważają:
Religia jest zazwyczaj definiowana jako zorganizowany system wierzeń, praktyk i kultu, które często obejmują uznanie nadprzyrodzonej siły lub bóstwa. Spełniają te kryteria, ponieważ:
1) Mają spójny system wierzeń oparty na interpretacji Biblii.t
2) Prowadzą regularne spotkania religijne, takie jak zebrania w Salach Królestwa.
3) Prowadzą działalność misyjną i ewangelizacyjną.
4) Mają ustaloną strukturę organizacyjną, z centralnym zarządem (Ciało Kierownicze) w Brooklynie, Nowy Jork.
Łatwo jest więc pomyśleć, że spełniając te wszystkie kryteria są niegroźni a ich działalność ma wyższy cel. Jak jest w rzeczywistości?
To grupa religijna, która wyłoniła się z większej religii i ma odmienne wierzenia lub praktyki. Na pierwszy rzut oka to wyznanie ma wiele wspólnego z chrześcijaństwem. Sektą nazywamy również grupę religijną, która jest postrzegana jako manipulacyjna, kontrolująca lub odizolowana.
Czy świadkowie jehowy to sekta?
Stephen Hassen w swojej książce „Psychomanipulacja w sektach” napisał:
„Najczęściej obowiązująca w sekcie doktryna ujmuje świat w kategoriach absolutnych, dzieląc wszystko na 'białe i czarne’, przeciwstawiając 'nas im’. Grupa i jej przywódca są ucieleśnieniem dobra. Świat zewnętrzny, jest ucieleśnieniem zła”
Jak odnosi się to do świadków jehowy? Uważają się oni za jedyną prawdziwą organizację, wybraną przez boga, która poznała prawdę. Według nich są jedynymi ludźmi, którzy przeżyją sąd boży – armagedon.
Co z pozostałymi ludźmi? Potocznie nazywani są przez świadków „światusami”, „ludźmi ze świata” – tymi którzy noszą w sobie zło, nienawiść czy nieczystość. Czy widzicie tu jakąś analogię w związku ze słowami S. Hassena?
Manipulacja w tym wyznaniu rozpoczyna się od pierwszego zetknięcia z potencjalnym przyszłym uczestnikiem. Najczęściej do świadków jehowy przyłączają się osobowy przeżywające pewne trudności czy kryzysy.
Dlaczego?
Werbując nowe osoby, stosują typową dla sekt metodę „bombardowania miłością”. Osoby, które zetknęły się w swoim życiu z gorszym czasem są dużo bardziej podatne na to miłosne bombardowanie oraz bardziej uległe w sytuacjach manipulacji.
Świadkowie jehowy niebezpieczną sektą
Dlaczego niewinnie stojący i uśmiechający się przy stojakach z literaturą ludzie w rzeczywistości są niebezpieczni?
Między innymi dlatego, że wchodząc w ich środowisko, nie dowiesz się o wszelkich prawach i konsekwencjach na samym początku, a dopiero po sprawnie skrojonej manipulacji umysłem. Kontrola obejmująca życie uczestników zborów odbywa się na wielu poziomach.
Poniżej wyjaśniam na jakich:
- Kontrola nad członkami
Izolacja od społeczeństwa: świadek jehowy jest „zachęcany” ograniczania kontaktów z osobami spoza organizacji, co może prowadzić do izolacji społecznej i utrudniać integrację z szerszą społecznością. Również zakładanie rodzin poza organizacją nie jest mile widziane.Wykluczanie (dyscyplinowanie): Świadkowie łamiący zasady organizacji lub opuszczający ją samowolnie, są wykluczani i poddawani ostracyzmowi przez rodzinę i przyjaciół będących nadal członkami. To może prowadzić do silnych stresów emocjonalnych i psychologicznych. Wiele osób wykluczonych przeżywa depresję i popełnia samobójstwa. - Kontrola informacji
Ograniczony dostęp do informacji: Jedyne odpowiednie źródło informacji to pismo święte lub literatura publikowana przez Towarzystwo Strażnica. Nawet taka decyzja jak pójście na studia nie jest mile widziana wśród nich. - Emocjonalna manipulacja
Strach i poczucie winy: Organizacja często wykorzystuje strach przed Armagedonem i poczucie winy jako środki motywacyjne. Nieposłuszeństwo może prowadzić do wiecznego zniszczenia. - Zasady medyczne
Zakaz transfuzji krwi: Świadkom jehowy zakazuje się transfuzji krwi, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia. Ten zakaz może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które nie mają możliwości decydowania o swoim leczeniu. - Brak tolerancji dla niezależnego myślenia
Ograniczenia na niezależne myślenie: Krytykowanie lub kwestionowanie decyzji Ciała Kierowniczego jest silnie zniechęcane co prowadzi do utraty samodzielnego myślenia.