terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Chciałabym przedstawić Wam kilka wskazówek, w temacie jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u psychologa. Uważam, że jest to szalenie istotne. Jeśli dziecko jest odpowiednio przygotowane psychicznie przez rodzica, praca i nawiązanie kontaktu z psychologiem może okazać się łatwiejsze.

Powiedz, gdzie idziecie.

Jeśli razem ze specjalistom uzgadniamy, że następne spotkanie będzie spotkaniem ,,psycholog-dziecko”. Należy pamiętać o tym, aby uprzedzić dziecko o tym. Gdzie idzie, do kogo idzie, po co idzie.

Czemu musimy uprzedzić dziecko? Jeśli do głowy wpada Ci to pytanie, to zachęcam Cię do refleksji.
Jak Ty byś się czuł/czuła gdyby ktoś powiedział Ci:,, Chodź jedziemy.” I nie odpowiadał Ci na pytanie, gdzie.
Myślę, że uczucia, które się w Tobie pojawiają, nie są uczuciami, które przeżywasz pozytywnie. Niewiedza i brak informacji na temat tego, gdzie i do kogo jedziemy, może generować w każdym wachlarz emocji takich jak złość, strach, rozżalenie, niepewność, lęk, napięcie. 

jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Wytłumacz kim jest psycholog.

Jak wytłumaczyć dziecku kim jest psycholog dziecięcy? Dokładnie tak samo jak opowiadasz dziecku o innych specjalistach danej dziedziny – lekarz, dentysta, mechanik samochodowy. 

Możemy powiedzieć, że psycholog dziecięcy to osoba, która pomaga dzieciom poukładać pewne sprawy, trudności i emocje. Czasami jego rolą jest też pomoc rodzicom by lepiej zrozumieli swoje dziecko. Możemy zwrócić się do psychologa z pytaniami i problemami. 

Pokaż kim jest psycholog.

Żyjemy w świecie, gdzie nasz wizerunek często umieszczamy w Internecie. Dlatego możemy pokazać dziecku, zdjęcie psychologa na stronie. Zapoznać dziecko wstępnie z tą osobą, do której idzie. Może psycholog ma na stronie zdjęcie swojego gabinetu, również możemy pokazać i porozmawiać o tym co tam jest. Przeważnie gabinety psychologów dziecięcych są kolorowe, z książkami, grami, zabawkami.  

Czy rodzic może być w gabinecie z dzieckiem?

Oczywiście! Jeśli dziecko chce, aby rodzic mu towarzyszył w pierwszej wizycie czy może w kilku, jak najbardziej zgadzamy się na to. Czasem dziecko spędza pierwszą wizytę na kolanach rodzica lub trzyma go za rękę. Dziecko musi poczuć się bezpiecznie z psychologiem, musi go troszkę poznać. Dopiero gdy dziecko poczuje się komfortowo możliwa jest współpraca i pomoc. 

Co robi dziecko na pierwsze wizycie?

Każdy specjalista ma swoje metody i sposoby pracy z pacjentami. Myślę jednak, że większość psychologów dziecięcych proponuję różne aktywności, zabawy, które pomogą nam się lepiej poznać z dzieckiem. Pozwolą zdobyć nasze zaufanie.
Psycholodzy mają różne gry planszowe, które pomagają nawiązać pozytywną relacje z dzieckiem. Głównie pracujemy aktywnościami, które zaciekawią dziecko. Pracujemy tym co dzieci najbardziej interesuje, czyli ZABAWĄ.

jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek będzie pomocne w przygotowaniu waszych pociech i siebie na wizyty u psychologa dziecięcego.

Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy