icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
2021-10-23

Coraz więcej osób uświadamia sobie, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Uczęszczanie do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry wychodzi poza obszar objęty społecznym tabu. Normalizowanie sięgania po pomoc zdejmuje ciężar wykluczenia z osób, które jej potrzebują, jednak z powodów społeczno-kulturowych unikają spotkania ze specjalistą. Relacja psychologiczna to niecodzienny rodzaj związku między dwiema osobami. Już wchodząc do gabinetu psychologicznego, pacjent obdarza specjalistę ogromnym kredytem zaufania – opowiada o problemach, wspomnieniach i przemyśleniach, które siedzą w jego głowie, a którymi być może nigdy wcześniej się nie dzielił. Niestety nie wszyscy psycholodzy są idealni, czasami można trafić na nieodpowiednią osobę. Czy da się przed tym ustrzec? Oczywiście! Przydatna w tej sytuacji będzie wiedza, jak wybrać dobrego psychologa.


Zacznij od siebie

Przygotowania do wizyty u psychologa warto zacząć od siebie – zastanowić się nad powodem wizyty i jej celem. Choć to zadanie może sprawiać trudności, uświadomienie sobie motywacji, jaka stoi za tą decyzją, pomoże wybrać odpowiedniego specjalistę.
Każdy powód jest dobry, aby udać się do psychologa. Stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kryzys lub trudny okres w życiu, czy potrzeba spojrzenia na swoje życie w inny, nowy sposób – bycie świadomym motywacji, czyli tego „z czym” idzie się do specjalisty, jest pierwszym krokiem ku znalezieniu odpowiedniego kandydata. Sformułowanie powodu, jaki towarzyszy poszukiwaniom psychologa, pozwala wstępnie wyselekcjonować specjalistów.


Zasięgnij opinii

Mówi się, że najlepsza reklama, to taka z polecenia. Coraz więcej osób otwarcie mówi, że korzysta z usług psychologa. Jest to ogromne ułatwienie dla osób poszukujących sprawdzonego specjalisty. Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem poszukiwań w Internecie, warto zasięgnąć opinii wśród znajomych i rodziny. Najbliższe osoby mogą polecić lub odradzić wizytę u specjalistów, z którymi mieli wcześniej styczność.
Innym, równie skutecznym sposobem na poznanie opinii o psychologach, jest sprawdzenie profili na różnorodnych portalach. Oceny zostawione przez innych pacjentów, dają wgląd w sposób pracy psychologa, atmosferę w trakcie spotkań, a także w efekty współpracy. Psycholodzy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Często zamieszczają opisy, w których opowiadają co nieco o sobie.


Znajdź nurt dla siebie

Wielu praktykujących psychologów poza studiami psychologicznymi, ukończyło również szkołę psychoterapii. Wybierając psychologa, warto kierować się obranym przez niego nurtem psychoterapii. Zapoznanie się z założeniami najpopularniejszych paradygmatów pozwala nie tylko przeprowadzić selekcję psychologów, ale również stworzyć swoje własne wyobrażenie tego, jak ma wyglądać współpraca.


Wykształcenie to podstawa

Psycholog to zawód zaufania społecznego, dlatego jego przedstawiciele powinni być odpowiednio przygotowani do pracy z pacjentami. Pełne wykształcenie psychologiczne to absolutne minimum kwalifikacji, jakimi powinien wykazać się psycholog. Co ważne – na życzenie pacjenta psycholog powinien przedstawić dokumenty poświadczające jego kompetencje. Decydując się na psychoterapię, należy zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie psychologa. Wybierając psychologa warto zwrócić uwagę czy kurs psychoterapii, który ukończył – lub na który uczęszcza psycholog – odbył się w placówce akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Akredytacja PTP stanowi zabezpieczenie dla pacjenta – dowód umiejętności i profesjonalizmu psychologa.
 

Polecane aktualności