terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Pochwica – leczenie i konsultacje psychologiczno-seksuologiczne

Zaburzenia seksualne to szczególnie wstydliwy temat, na którym spoczywa ogromne tabu. Osoby zmagające się z dysfunkcjami boją się o nich rozmawiać i czują, że są sami ze swoim problemem, a im dłużej unikają konsultacji ze specjalistą, tym trudniej pozbyć się dolegliwości. Prawda jest jednak inna – według różnych danych z pochwicą zmaga się nawet od 3 do 17% kobiet.

Czym jest pochwica? 

Pochwica, czy też inaczej zespół Mariona-Simsa, to zaburzenie psychiczne należące do grupy zaburzeń seksualnych, które może spotkać każdą osobę z pochwą. Dysfunkcja objawia się niezależnym od woli, silnym skurczem mięśni, który uniemożliwia lub znacząco utrudnia penetrację. Próby wprowadzenia członka do pochwy wiążą się z doświadczaniem ogromnego bólu. Nie wszystkie kobiety są świadome źródła problemu, nierzadko zdarza się, że chciałyby podejmować współżycie, jednak przez towarzyszący mu dyskomfort, nie są w stanie. 

Pochwica może mieć różny charakter, u niektórych ból powoduje jedynie próba współżycia, inne nie są w stanie zaaplikować tamponu, włożyć palca do pochwy, a nawet poddać się badaniu ginekologicznemu. 

Biologia, czy psychika? Przyczyny pochwicy 

Pochwica jest zaburzeniem, które może mieć swoje źródło zarówno w psychice, jak i fizjologii. Biologiczne przyczyny zespołu Mariona-Simsa dotyczą zazwyczaj schorzeń lub nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Najczęściej jest to: 

 • stan zapalny pochwy lub infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), 
 • zmiany poporodowe, urazy pochwy lub sromu (pęknięcia, otarcia, owrzodzenia), 
 • zanik błony śluzowej, 
 • zaburzenia hormonalne (spadek hormonów płciowych powodujący np. suchość pochwy), 
 • endometrioza, 
 • gruby fałd błony dziewiczej, 
 • wrodzone wady rozwojowe, nieprawidłowości budowy pochwy lub ułożenia macicy. 

W takim przypadku mówi się o pochwicy organicznej lub wtórnej, czyli pojawiającej się wskutek innych chorób, natomiast pochwica pierwotna ma swoje źródła w psychice. Niestety, psychologiczne podłoże jest zdecydowanie częstszą przyczyną występowania zaburzenia i ze względu na skomplikowaną naturę ludzkiej psychiki, może być trudne do leczenia. Pochwica pierwotna może być skutkiem: 

 • traumatycznych doświadczeń, np. bolesnej defloracji, przemocy seksualnej (także w okresie dzieciństwa), 
 • braku poczucia bezpieczeństwa, 
 • lęku przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową, 
 • lęku przed współżyciem (np. obawa przed bólem), 
 • niedojrzałości, 
 • toksycznej relacji z partnerem, braku więzi lub zaufania, 
 • rygoryzmu religijnego, wychowania w przekonaniu, że seks jest czymś złym. 

Konsultacje z psychologiem i seksuologiem 

Ze względu na różnorodne podłoża pochwicy, schorzenie to może być trudne w leczeniu. Największe szanse na szybką rekonwalescencję daje współpraca z ginekologiem i psychologiem lub seksuologiem, a czasami także psychiatrą, który może wprowadzić leczenie farmakologiczne (głównie leki przeciwlękowe). 

Na początku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi diagnozę i wykluczy lub potwierdzi organiczne przyczyny zaburzenia, a w razie potrzeby wdroży leczenie. Ze względu na fakt, że przyczyna pochwicy częściej leży w psychice, należy również zasięgnąć porady psychologa lub seksuologa. Warto jest podjąć leczenie, ponieważ pochwica pierwotna jest całkowicie uleczalna, a terapia opiera się na połączeniu metod miejscowych i psychoterapii. Podczas konsultacji z psychologiem pacjentka zlokalizuje i upora się z przyczyną zaburzenia. Przepracuje negatywne schematy lub trudne, traumatyczne doświadczenia czy narzucone w dzieciństwie przekonania, a także nauczy się radzić sobie się z lękiem. 

Trening miejscowy również odgrywa niebagatelną rolę w leczeniu pochwicy. Na początku kobieta sama musi oswoić się z penetracją pochwy, np. przez masturbację czy używanie dilatorów. Wraz z postępem leczenia może zaangażować również partnera lub partnerkę. Jeśli jednak przyczyna pochwicy tkwi w relacji partnerskiej, warto rozważyć terapię dla par. Pomoże ona rozwiązać nieporozumienia, które doprowadziły do rozwinięcia zaburzeń seksualnych. 

Data aktualizacji wpisu - 9 grudnia, 2023
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Umów wizytę i spotkajmy się razem

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy