terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Kiedy warto udać się i skorzystać z pomocy seksuologa?

Wizyta u seksuologa może być dla wielu osób stresującym i krępującym przeżyciem, gdyż wiążę się z ujawnianiem sfery intymnej. W pewnych sytuacjach może jednak okazać się konieczna i bardzo pomocna. Może przynieść dużo korzyści zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Psycholog o tej specjalizacji pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwiązać problemy dotyczące zarówno sfery psychicznej, jak i cielesnej. Trudności mogą dotykać nie tylko pojedynczych jednostek, ale także wiązać się z relacją, w której dana osoba pozostaje. Do seksuologa warto udać się, gdy ma się poczucie, że już nic więcej nie da się zrobić we własnym zakresie – rozmowa z partnerem czy fachowa literatura nie pomogły i potrzebna jest porada specjalisty.

Problemy, z którymi można zgłosić się do specjalisty

Seksuolog udziela porad, dotyczących różnych kwestii, gdyż zazwyczaj posiada także wiedzę z zakresu psychiatrii, ginekologii czy urologii. Można zgłosić się do niego z takimi problemami, jak:

  • zaburzenia erekcji,
  • przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
  • wzmożony lub obniżony popęd seksualny,
  • dyskomfort odczuwalny podczas współżycia lub niemożność odbycia stosunku,
  • niesatysfakcjonujące współżycie,
  • seksoholizm,
  • brak orgazmu lub trudności w jego osiągnięciu,
  • zaburzenia identyfikacji płciowej, brak akceptacji swojej orientacji seksualnej,
  • uprzedzenie do wszelkich czynności seksualnych,
  • uniemożliwienie penetracji przez mimowolny skurcz mięśni wejścia do pochwy, czyli tak zwana pochwica.

Po pomoc do seksuologa powinny także zgłosić się osoby o złym stanie psychicznym, będącym wynikiem przeżytej traumy – gwałtu czy molestowania seksualnego, na skutek czego doświadczają myśli samobójczych.  Z konsultacji można także skorzystać, gdy brakuje nam wiedzy na jakiś temat i chcemy uzyskać informacje z rzetelnego źródła. Taka wizyta może dotyczyć pierwszego współżycia, bezpiecznej antykoncepcji czy posiadanych kompleksów związanych ze sferą fizyczną człowieka. 

Seksuolog pomoże zidentyfikować problem i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Warto przełamywać swoje obawy i lęki, gdyż nierozwiązane kwestie dotyczące seksualności, mogą mieć negatywny wpływ na różne sfery życia. 

Jaki specjalista będzie najlepszy?

Osoby rozważające wizytę u seksuologa mogą szukać pomocy u różnych specjalistów, w zależności od tego z jakimi problemami się borykają. Lekarz seksuolog koncentruje się na biologicznym aspekcie życia seksualnego. Przeprowadza niezbędne badania i ewentualnie przepisuje konieczne leki. Jeśli jednak problemy dotyczą sfery psychicznej i potrzebna jest pomoc terapeutyczna, warto udać się seksuologa psychologa lub psychoterapeuty.  

Czego można spodziewać się w trakcie wizyty i jak wygląda konsultacja?

Z konsultacji seksuologa można skorzystać indywidualnie, jednak niektóre problemy wymagają umówienia się na wizytę wraz z partnerem i wspólnego omówienia pewnych kwestii. Pomoc seksuologiczna może mieć charakter jednorazowego spotkania lub dłużej terapii, zwłaszcza jeśli problem ma charakter psychologiczny. 

Wiele osób przeraża perspektywa rozmawiania z obcą osobą o tak intymnych kwestiach. Należy jednak pamiętać, że ma się do czynienia z profesjonalistą. W trakcie pierwszych wizyt seksuolog przeprowadzi szczegółowy wywiad w celu znalezienia źródła problemu. Mogą pojawić się pytania dotyczące dzieciństwa, relacji z bliskimi (rodzicami i rodzeństwem), historii chorób własnych i tych występujących w rodzinie, częstotliwości masturbacji i kontaktów seksualnych, inicjacji seksualnej, satysfakcji ze współżycia czy osobistych przekonań na temat seksu. Tylko szczere odpowiedzi pozwolą seksuologowi na postawienie słusznej diagnozy. 

Data aktualizacji wpisu - 19 lipca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Specjaliści, którzy pomogą

Pozostałe wpisy