Spis treści
Problemy, z którymi można zgłosić się do specjalisty
Seksuolog udziela porad, dotyczących różnych kwestii, gdyż zazwyczaj posiada także wiedzę z zakresu psychiatrii, ginekologii czy urologii. Można zgłosić się do niego z takimi problemami, jak:
- zaburzenia erekcji,
- przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
- wzmożony lub obniżony popęd seksualny,
- dyskomfort odczuwalny podczas współżycia lub niemożność odbycia stosunku,
- niesatysfakcjonujące współżycie,
- seksoholizm,
- brak orgazmu lub trudności w jego osiągnięciu,
- zaburzenia identyfikacji płciowej, brak akceptacji swojej orientacji seksualnej,
- uprzedzenie do wszelkich czynności seksualnych,
- uniemożliwienie penetracji przez mimowolny skurcz mięśni wejścia do pochwy, czyli tak zwana pochwica.
Po pomoc do seksuologa powinny także zgłosić się osoby o złym stanie psychicznym, będącym wynikiem przeżytej traumy – gwałtu czy molestowania seksualnego, na skutek czego doświadczają myśli samobójczych. Z konsultacji można także skorzystać, gdy brakuje nam wiedzy na jakiś temat i chcemy uzyskać informacje z rzetelnego źródła. Taka wizyta może dotyczyć pierwszego współżycia, bezpiecznej antykoncepcji czy posiadanych kompleksów związanych ze sferą fizyczną człowieka.
Seksuolog pomoże zidentyfikować problem i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Warto przełamywać swoje obawy i lęki, gdyż nierozwiązane kwestie dotyczące seksualności, mogą mieć negatywny wpływ na różne sfery życia.
Jaki specjalista będzie najlepszy?
Osoby rozważające wizytę u seksuologa mogą szukać pomocy u różnych specjalistów, w zależności od tego z jakimi problemami się borykają. Lekarz seksuolog koncentruje się na biologicznym aspekcie życia seksualnego. Przeprowadza niezbędne badania i ewentualnie przepisuje konieczne leki. Jeśli jednak problemy dotyczą sfery psychicznej i potrzebna jest pomoc terapeutyczna, warto udać się seksuologa psychologa lub psychoterapeuty.
Czego można spodziewać się w trakcie wizyty i jak wygląda konsultacja?
Z konsultacji seksuologa można skorzystać indywidualnie, jednak niektóre problemy wymagają umówienia się na wizytę wraz z partnerem i wspólnego omówienia pewnych kwestii. Pomoc seksuologiczna może mieć charakter jednorazowego spotkania lub dłużej terapii, zwłaszcza jeśli problem ma charakter psychologiczny.
Wiele osób przeraża perspektywa rozmawiania z obcą osobą o tak intymnych kwestiach. Należy jednak pamiętać, że ma się do czynienia z profesjonalistą. W trakcie pierwszych wizyt seksuolog przeprowadzi szczegółowy wywiad w celu znalezienia źródła problemu. Mogą pojawić się pytania dotyczące dzieciństwa, relacji z bliskimi (rodzicami i rodzeństwem), historii chorób własnych i tych występujących w rodzinie, częstotliwości masturbacji i kontaktów seksualnych, inicjacji seksualnej, satysfakcji ze współżycia czy osobistych przekonań na temat seksu. Tylko szczere odpowiedzi pozwolą seksuologowi na postawienie słusznej diagnozy.