terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Książki o samoakceptacji

Książki które pomogą Ci pokochać siebie.

Czym jest samoocena i samoakceptacja?

Samoocena i samoakceptacja są pojęciami, które mogą być ze sobą powiązane, ale różnią się od siebie.

Samoocena to ocena samego siebie, która opiera się na przekonaniach dotyczących własnych zdolności, umiejętności i wartości. Samoocena jest uwarunkowana przez różne czynniki, takie jak doświadczenia, wychowanie, kultura i indywidualne przekonania.

Samoakceptacja natomiast, to akceptacja samego siebie, niezależnie od naszych zdolności, umiejętności czy wartości. To nasze przyjęcie siebie takimi, jakimi jesteśmy, z wszystkimi naszymi wadami i zaletami. Samoakceptacja oznacza akceptację siebie i swojego życia, takiego jakie jest.

Warto zauważyć, że osoby z wysoką samooceną niekoniecznie muszą mieć wysoką samoakceptację, a osoby z niską samooceną mogą mieć wysoką samoakceptację.

Pomocne książki w pracy nad samoocena i samoakceptacją

Jeśli zgłębiasz temat pewności siebie, poczucia własnej wartości, samoakceptacji jest wiele książek, które pomogą Ci w tym pomóc. 

W poniższym artykule polecę Ci kilka książek dostępnych na polskim rynku, które poznową Ci zgłębić temat i rozpocząć pracę nad miłością do samego siebie.

  1. Jesteś kimś więcej, niż myślisz – Schiraldi Glenn R

Lektura rozpoczyna się od teorii, znajdziemy tu sporo informacji na temat samooceny. Autor chce,  aby czytelnik zrozumiał po co właściwie nam poczucie własnej wartości  również temat tworzenia się poczucia własnej wartości. Zwięźle opowiada o tym jak tworzy się samoocena. Skupia się na tym jak duże znaczenie ma styl życia człowieka. Konkretniej nawyki – sposób odżywiania, aktywność fizyczna, sen. W tej części zachęca do pierwszego ćwiczenia, mianowicie rozpisania nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej na najbliższe 14 dni. Zachęca do notowania postępów i trzymania się wytycznych. Po dwóch tygodniach zadaję pytanie, czy nastąpiła zmiana w postrzeganiu siebie, czy twoja samoocena poszybowała do góry. 

Bardzo podoba mi się ten początek ponieważ autor podchodzi do czytelnika holistycznie, czyli całościowo. Pokazuje w tym rozdziale, że na naszą psychikę mają wpływ nasze nawyki i styl życia. 

Kolejne części książki skupiają się na budowaniu poczucia własnej wartości. Autor zaprasza nas do kolejnych ćwiczeń i testów. 

Lektura może być wykorzystywana przez specjalistów jako pomoc w procesie terapii lub przez osoby w pracy indywidualnej ,,domowej”.

Książka Jesteś kimś więcej niż myślisz

2. Pokochaj siebie – Wayne W. Dyer

Autor podszedł do tematu samooceny w bardzo rzetelny sposób. Zaczął przyglądać się niskiej samoocenie, kompleksom i innym zagadnieniom związanym  z różnych perspektyw. Książka opiera się na 12 rozdziałach pełnych wiedzy, praktycznych wskazówek. Jest również  wsparciem dla czytelnika. 

Ta książka jest uznawana za jedną z najlepszych książek w tematyce budowania poczucia własnej wartości.

Książka pokochaj siebie

3. Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą – Maja Gunther

Książka przyciąga wzrok swoją piękną pastelową oprawą! W środku też nie brak pięknych kolorów i grafik z cytatami. Napisana takim językiem, że czytając ją ma się wrażenie, że się płynie.

W lekturze znajdziemy trafne spostrzeżenia na temat porównywania się do nich, to główne pojęcie którym zajęła się autorka. Książka kierowana jest to młodszych i starszych odbiorców.
„Nie ma drugiej takiej osoby jak ty, dlatego nie ma sensu ani porównywanie się z innymi, ani dążenie do tego, by stać się od nich lepszą”.
„Gdy dokonujemy porównań, nigdy nie widzimy całej osoby, lecz zazwyczaj tylko t, to co wydaje się nam w niej lepsze, piękniejsze, radośniejsze szczęśliwsze lub bardziej satysfakcjonujące”.
„Za twoją złością lub smutkiem kryje się jakieś niezrealizowane pragnienie. Pomyśl, co to może być”.

Książka Jesteś wystarczająca

4. Budowanie pewności siebie. Podejście skoncentrowane na współczuciu – Mary Welford

Książka pomaga zrozumieć funkcjonowanie systemu emocjonalnego człowieka. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, czym jest współczucie do samego siebie i dlaczego jest ważne. Pomaga zwalczać wewnętrznego krytyka i zbudować trwałą pewność siebie.

W książce znajdziemy ćwiczenia budujące i wzmacniające pewność siebie. Nie są one skomplikowane, zmuszają do samodzielnego myślenia oraz do dokonywania analiz, które ułatwiają zmianę sposobu myślenia.

5. Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy – Brené Brown

Autorka to profesorka i badaczka na Uniwersytecie w Houston, zabiera czytelnika  w podróż wewnątrz siebie. Jak napisała autorka – książka nie jest poradnikiem, a zaproszeniem.

Książka jest cienka i niepozorna, ale dzięki niej możemy spojrzeć z trochę innej perspektywy na wiele tematów. 

Brene Brown przytacza w niej badania i swoje przemyślenia. Autorka tłumaczy pojęcie ,,autentyczności” oraz zachęca do autentycznego życia. Według Brene zaczynając żyć autentycznie staniemy się  pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia. 

Polecam tę książkę osobom które zmagają się z zaniżoną samooceną, perfekcjonizmem. Osobom które boją się popełniać błędy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać swoje dary niedoskonałości w życiu, przeczytaj książkę Brene Brown.

6. Jak myśleć o sobie dobrze? – Stahl Stefanie

Tę książkę napisała Stefanie Stahl niemiecka psychoterapeutka. Jest autorką kilku książek umieszczanych na listach top w czołowych księgarniach. 

W tej książce skupia sie na poczuciu własnej wartości. Autorka pokazuje wiele przykładów i analizuje je wraz z czytelnikiem. Pozwala to zrozumieć powielane przez nas schematy Pokazuje również w jaki sposób zmienić schematy myślenia tkwiące w nas. 

“Niskie poczucie własnej wartości możemy sobie wyobrazić jako otwartą ranę. Kiedy na ranę nasypiemy soli, czujemy dotkliwy ból. Niepowodzenie jest właśnie takim ziarnkiem soli.”

Książka Jak myśleć o sobie dobrze

7. Słowa mocy – Agnieszka Maciąg

Książka przecudownie wydana! Kolory, fotografie, czcionka – istna spójność i smak. Lektura skłaniająca do przemyśleń. Ma w sobie wiele pięknych afirmacji. Czytając tą pozycję mamy wrażenie, że otula nas swoimi słowami. 

Autorka opowiada przy okazji swoją historię. Pokazuje swoje wartości i zaprasza czytelnika do swojego świata. Książka kierowana do starszego i młodszego czytelnika. Autorka odwołuje się do religi, do Boga – więc warto przemyśleć przed sięgnięciem do książki czy jest to dla nas w porządku.  

,,Drugi człowiek nie jest po to, aby być plastrem na nasze rany, aby wypełniać naszą wewnętrzną pustkę – to my sami musimy załatać rany i puste miejsca w swoim sercu. Wtedy zostaniemy prawdziwie uleczeni. “

,,Nieustannie jest w nas coś nowego do odkrycia. Coś ekscytującego. Jakaś tajemnica, która pragnie zostać uwolniona, byśmy mogli rozkwitnąć wszystkimi barwami naszej usłyszanej, wysłuchanej, zadbanej, ukochanej i nade wszystko młodej duszy. “

Książka słowa mocy

Książka,  to nie kontakt ze specjalistą 

Pamiętaj, że książki mogą pomóc Ci w zgłębieniu tematu budowania samooceny, jednak nie jest to kontakt ze specjalistą. Są osoby którym wystarczy przeczytanie jednej książki, inni potrzebują ich cały stos. Są też osoby które potrzebują wsparcia specjalisty, aby popracować nad samooceną, samoakceptacją. 

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty psychologa lub terapeuty, skontaktuj się z nami. 

Data aktualizacji wpisu - 24 maja, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej