icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
2022-02-02

Erekcja to stan, podczas którego – za sprawą współpracy układu nerwowego i krwionośnego – dochodzi do wypełnienia się ciał jamistych w prąciu krwią, dzięki czemu penis powiększa się i usztywnia. Zaburzenia erekcji to niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu. Jednorazowe problemy mogą dotknąć każdego mężczyzny, jednak aby rozpoznać zaburzenie, niepowodzeniem musi kończyć się ok. 70% podjętych prób aktywności seksualnej. 

Wszystko zależy od wieku… 

Ze względu na tabu spoczywające na problemach z erekcją, trudno jest z dużą dokładnością oszacować, ilu mężczyzn się z nimi boryka. Często męskość błędnie postrzegana jest przez pryzmat sprawności seksualnej, co sprawia, że osoby dotknięte zaburzeniami wzwodu, rezygnują z wizyty u lekarza lub seksuologa. Przypuszcza się, że problemy z erekcją dotyczą 8% panów przed 30 rokiem życia i nawet 30% po 60 roku życia. 

Problemy z erekcją mogą dotknąć każdego mężczyznę, jednak nie u wszystkich będą miały taką samą przyczynę. U osób młodych najczęściej mają one podłoże psychogenne, natomiast wraz z wiekiem zwiększa się udział innych czynników, np. chorób, przyjmowanych leków i używek. 

Choroby mogą obniżać sprawność seksualną

Lista schorzeń, które mogą przyczyniać się do wystąpienia problemów z erekcją jest bardzo długa. Istnieje silne powiązanie między wystąpieniem wzwodu a sprawnym funkcjonowaniem układu krążenia. Przyjmuje się, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym sygnałem chorób sercowo-naczyniowych, m.in. choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, zmian naczyniowych czy nadciśnienia tętniczego. Źródło problemów może leżeć również w uszkodzeniu układu nerwowego, a w szczególności rdzenia kręgowego lub kręgosłupa. Poważną przyczyną zaburzeń erekcji może być także stwardnienie rozsiane. Mężczyźni, którzy cierpią z powodu cukrzycy, chorób gruczołu krokowego (np. przerostu prostaty) czy zaburzeń hormonalnych, również mogą mieć problemy ze wzwodem. Te ostatnie są szczególną zmorą osób po 60 roku życia, kiedy to obniżeniu ulega poziom testosteronu, co może mieć wpływ na występowanie niepełnej erekcji. 

Również niektóre leki mogą powodować problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu. Substancje zawarte w środkach stosowanych przy problemach psychicznych (depresji, zaburzeniach lękowych), alergiach, drgawkach, chorobach nowotworowych czy wysokim ciśnieniu, mogą wpływać na zaburzenia wzwodu. Podobnie jest w przypadku używek – alkoholu, papierosów i narkotyków. 

Wszystko zaczyna się w głowie 

Duża część problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji ma podłoże psychiczne. Należą do nich: stres, zmęczenie, przepracowanie, choroby psychiczne, niepowodzenia w życiu prywatnym i zawodowym, a także brak warunków do współżycia (brak prywatności). 

Inne, niekoniecznie uświadomione przyczyny problemów z erekcją mogą leżeć w negatywnych, a nawet traumatycznych doświadczeniach związanych z seksualnością, np. bycie ofiarą przemocy seksualnej, w niepowodzeniach w dotychczasowym życiu seksualnym, czy w utracie pociągu do partnera lub partnerki. Czasami przyczyną jest długotrwały konflikt i brak zaufania w stosunku do drugiej osoby, a także niemożność zaspokajania swoich preferencji seksualnych. Zdarza się, że mężczyźni ze względu na niską samoocenę i kompleksy nie mogą utrzymać lub osiągnąć wzwodu. Inną przyczyną mogą być własne przekonania na temat seksu, w które mężczyzna został uposażony w dzieciństwie lub młodości. Poważnym problemem jest także towarzyszące poczucie lęku – czy to lęk przed niesprostaniem oczekiwaniom partnera/partnerki, czy lęk przed zapłodnieniem partnerki.

Polecane aktualności