icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
2021-08-07

Różnice pomiędzy psychologiem, a psychoterapeutą

Każdy człowiek napotyka na swojej drodze pewne problemy – to nieuniknione zrządzenie losu. Jedni radzą sobie z nimi sami, a inni potrzebują pomocy specjalisty. Nie ma nic złego w szukaniu porady u psychologa lub psychoterapeuty. Wbrew temu co myśli sporo osób, nie są to pojęcia bliskoznaczne. Różnice między tymi profesjami wynikają z praktycznych umiejętności, zdobytych w trakcie kilkuletniego kształcenia. 

Jak zdobyć tytuł psychologa, a jak psychoterapeuty?

Aby otrzymać tytuł psychologa konieczne jest ukończenie specjalnych studiów wyższych. Będąc psychologiem ma się świetną podstawę do zrobienia dalszego szkolenia podyplomowego z zakresu psychoterapii. Takie studium trwa minimum 4 lata. Ukończenie go wymaga zaliczenia zarówno zajęć teoretycznych, jak i poznania praktycznych metod stosowanych w zawodzie psychoterapeuty. Ostatnim etapem jest praca pod czujnym okiem wykwalifikowanego nauczyciela psychoterapii oraz egzamin certyfikacyjny. 
Do szkolenia psychoterapeutycznego może podejść każda osoba mająca tytuł magistra z zakresu nauk społecznych, humanistycznych lub studiów medycznych. 

Którego specjalistę wybrać?

Psycholog i psychoterapeuta nie zajmują się tym samym. Ten pierwszy wykonuje testy psychologiczne, wydaje orzeczenia i opinie. Pomoże dokładnie zdiagnozować problem i w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie. Zazwyczaj prowadzi również poradnictwo w obszarach dnia codziennego i pracy zawodowej. Do psychologa warto udać się, gdy doświadcza się dużego stresu, ktoś bliski przebywa w szpitalu czy w przypadku trudności szkolnych dziecka.
Psychoterapeuta pomaga osobom borykającym się z zaburzeniami i chorobami psychiatrycznymi. Leczenie składa się z wielu etapów; postawienie diagnozy jest tylko jednym z nich. Psychoterapia leczy przyczyny problemu i daje szansę na poprawę funkcjonowania. Do tego specjalisty warto udać się, gdy dana przypadłość jest długotrwała i nie jest wynikiem konkretnego kryzysu. 
 

Skorzystaj z naszej pomocy ...

Czujesz, że masz problem i potrzebujesz wsparcia specjalisty?

Nie trać chwili i umów się na wizytę. Pozwól sobie pomóc.

Polecane aktualności