icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
image
psychoedukacja
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Wsparcie psychologiczne
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja online
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Konsultacja psychologiczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
psychological consultation in English
icon 60 min      icon od 250.00 zł
Psychoterapia
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja psychoterapeutyczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja psychologiczna dla seniorów
icon 60 min      icon od 180.00 zł

Zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stres, zła dieta, spadek aktywności ruchowej, schorzenia fizyczne oraz psychiczne to tylko niektóre z przyczyn problemu. Niewystarczający czas regeneracji, występujący przez dłuższy okres, może mieć kolosalne znaczenie zarówno dla samopoczucia, jak i zdrowia człowieka, dlatego tej kwestii nie należy bagatelizować.

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje zaburzeń snu:

  • dyssomnie – dotyczą długości i jakości snu,
  • parasomnie – występowanie niepożądanych ruchów i czynności podczas spoczynku,
  • zaburzenia snu wtórne – występują jako objaw chorób psychicznych i somatycznych lub są efektem przyjmowania leków czy używek.

Jednym z najbardziej powszechnych problemów ze snem jest bezsenność. Zaburzenie może występować sporadycznie lub przewlekle. Przyczyną bywa stan fizyczny, np. ciąża, choroba wewnętrzna, a także nagły stres, nieregularny cykl snu związany m.in. z częstymi podróżami lub pracą zmianową, zaburzenia psychiczne, zażywanie używek. Kolejnym zaburzeniem snu jest narkolepsja, czyli nadmierna senność, nieustępująca nawet po odpoczynku. Wiele osób zmaga się z somnambulizmem, czyli lunatykowaniem. Przypadłość może być spowodowana np. zażywaniem leków, hałasem lub innym schorzeniem. Podczas epizodu aktywności ruchowej chory porusza się, jednak jest tego nieświadomy. Zaburzeniem snu jest również występowanie lęków nocnych oraz koszmarów sennych, które powodują nagłe wybudzenie śpiącego, związane z uczuciem strachu. Mogą mu towarzyszyć symptomy takie jak: drżenie kończyn, przyspieszone bicie serca, zwiększenie napięcia mięśni, dezorientacja. Chrapanie pierwotne również jest zaliczane do zaburzeń snu. Może być skutkiem m.in. otyłości, upojenia alkoholowego, palenia tytoniu, stosowania leków o działaniu rozluźniającym mięśnie czy niewłaściwej budowy górnych dróg oddechowych.

Zdrowy i wartościowy sen

Zaburzenia snu to problem, który może zostać zauważony bez trudu przez chorego lub jego najbliższych. Proces diagnostyki nie jest wymagający, ale w przypadku leczenia warto zwrócić się do profesjonalnego psychoterapeuty.

W procesie leczenia stosowane są m.in.: farmakoterapia, terapia behawioralna oraz elementy edukacji, dotyczącej właściwej higieny snu. Dodatkowo podczas wywiadu psychoterapeuta wychwytuje czynniki, zwiększające ryzyko występowania problemów ze snem, takie jak np. otyłość lub nadużywanie alkoholu i zachęca uczestnika sesji do ich eliminacji.

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:
Najczęściej zadawane pytania
icon
Czy leczenie zaburzeń snu wiąże się z przyjmowaniem leków?
Terapia zaburzeń snu jest często łączona z farmakoterapią. W zależności od źródła problemów specjalista może zalecić przyjmowanie leków nasennych, przeciwlękowych lub antydepresantów. Nie jest to jednak warunek konieczny do podjęcia terapii.
icon
Do czego mogą prowadzić zaburzenia snu?
Niedobór snu zaburza równowagę procesów wewnętrznych w organizmie. Wpływa on negatywnie na pracę mózgu, odporność, zdolność do regeneracji, a także zwiększa ryzyko zapadnięcia na poważne choroby.
icon
Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny dla organizmu człowieka?
Sen wpływa nie tylko na samopoczucie i poziom koncentracji. W czasie odpoczynku ciało i umysł regenerują się. To wtedy zachodzi wiele procesów fizjologicznych, koniecznych dla zachowania równowagi wewnętrznej organizmu.
icon
Czy cierpiąc na bezsenność, należy się zgłosić do psychologa, psychoterapeuty, czy do lekarza rodzinnego?
Zaburzenia snu są najczęściej efektem problemów natury psychicznej, dlatego też to psycholog lub psychoterapeuta jest osobą, która jest w stanie udzielić odpowiedniego wsparcia.
icon
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Osoby zmagające się z trudnościami ze snem często nie łączą problemów, z jakimi borykają się na co dzień. Występowanie objawów, takich jak chroniczny brak energii, częste napady złego nastroju lub kłopoty z koncentracją, są wystarczającym wskazaniem do konsultacji z terapeutą, który oceni ich skalę i źródło.
Czy wiesz, że ...

Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.

icon