Problemy ze snem

Mentali / Pomagamy w ... /Problemy ze snem

Zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stres, zła dieta, spadek aktywności ruchowej, schorzenia fizyczne oraz psychiczne to tylko niektóre z przyczyn problemu. Niewystarczający czas regeneracji, występujący przez dłuższy okres, może mieć kolosalne znaczenie zarówno dla samopoczucia, jak i zdrowia człowieka, dlatego tej kwestii nie należy bagatelizować.

Problemy ze snem

UMÓW WIZYTĘ

Gabinet
Online
Dziś
13 sty
 
 
 
 
 
Jutro
14 sty
 
 
 
 
 
Śr
15 sty
 
 
 
 
 
Czw
16 sty
 
 
 
 
 
Pt
17 sty
 
 
 
 
 
>
Zasady odwołania wizyt
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Płatność za wizytę uregulujesz w gabinecie.
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Dla wizyty online płatność musi zostać zrealizowana w przeciągu 30 minut, w przeciwnym wypadku wizyta zostanie odwołana.
Ostrzeżenie dotyczące rezerwacji.
Wystąpił błąd podczas rezerwacji wizyty.
Szczegóły wizyty:
Specjalista:

-

Rodzaj spotkania:

-

Miejsce wizyty:

-

Termin wizyty:

-

Czas trwania wizyty:

-

Koszt wizyty:

-

Zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stres, zła dieta, spadek aktywności ruchowej, schorzenia fizyczne oraz psychiczne to tylko niektóre z przyczyn problemu. Niewystarczający czas regeneracji, występujący przez dłuższy okres, może mieć kolosalne znaczenie zarówno dla samopoczucia, jak i zdrowia człowieka, dlatego tej kwestii nie należy bagatelizować.

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje zaburzeń snu:

  • dyssomnie – dotyczą długości i jakości snu,
  • parasomnie – występowanie niepożądanych ruchów i czynności podczas spoczynku,
  • zaburzenia snu wtórne – występują jako objaw chorób psychicznych i somatycznych lub są efektem przyjmowania leków czy używek.

Jednym z najbardziej powszechnych problemów ze snem jest bezsenność. Zaburzenie może występować sporadycznie lub przewlekle. Przyczyną bywa stan fizyczny, np. ciąża, choroba wewnętrzna, a także nagły stres, nieregularny cykl snu związany m.in. z częstymi podróżami lub pracą zmianową, zaburzenia psychiczne, zażywanie używek. Kolejnym zaburzeniem snu jest narkolepsja, czyli nadmierna senność, nieustępująca nawet po odpoczynku. Wiele osób zmaga się z somnambulizmem, czyli lunatykowaniem. Przypadłość może być spowodowana np. zażywaniem leków, hałasem lub innym schorzeniem. Podczas epizodu aktywności ruchowej chory porusza się, jednak jest tego nieświadomy. Zaburzeniem snu jest również występowanie lęków nocnych oraz koszmarów sennych, które powodują nagłe wybudzenie śpiącego, związane z uczuciem strachu. Mogą mu towarzyszyć symptomy takie jak: drżenie kończyn, przyspieszone bicie serca, zwiększenie napięcia mięśni, dezorientacja. Chrapanie pierwotne również jest zaliczane do zaburzeń snu. Może być skutkiem m.in. otyłości, upojenia alkoholowego, palenia tytoniu, stosowania leków o działaniu rozluźniającym mięśnie czy niewłaściwej budowy górnych dróg oddechowych.

Zdrowy i wartościowy sen

Zaburzenia snu to problem, który może zostać zauważony bez trudu przez chorego lub jego najbliższych. Proces diagnostyki nie jest wymagający, ale w przypadku leczenia warto zwrócić się do profesjonalnego psychoterapeuty.

W procesie leczenia stosowane są m.in.: farmakoterapia, terapia behawioralna oraz elementy edukacji, dotyczącej właściwej higieny snu. Dodatkowo podczas wywiadu psychoterapeuta wychwytuje czynniki, zwiększające ryzyko występowania problemów ze snem, takie jak np. otyłość lub nadużywanie alkoholu i zachęca uczestnika sesji do ich eliminacji.

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:

faq

Najczęściej zadawane pytania

rozwiń
zwiń
Czy leczenie zaburzeń snu wiąże się z przyjmowaniem leków?
Terapia zaburzeń snu jest często łączona z farmakoterapią. W zależności od źródła problemów specjalista może zalecić przyjmowanie leków nasennych, przeciwlękowych lub antydepresantów. Nie jest to jednak warunek konieczny do podjęcia terapii.
rozwiń
zwiń
Do czego mogą prowadzić zaburzenia snu?
Niedobór snu zaburza równowagę procesów wewnętrznych w organizmie. Wpływa on negatywnie na pracę mózgu, odporność, zdolność do regeneracji, a także zwiększa ryzyko zapadnięcia na poważne choroby.
rozwiń
zwiń
Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny dla organizmu człowieka?
Sen wpływa nie tylko na samopoczucie i poziom koncentracji. W czasie odpoczynku ciało i umysł regenerują się. To wtedy zachodzi wiele procesów fizjologicznych, koniecznych dla zachowania równowagi wewnętrznej organizmu.
rozwiń
zwiń
Czy cierpiąc na bezsenność, należy się zgłosić do psychologa, psychoterapeuty, czy do lekarza rodzinnego?
Zaburzenia snu są najczęściej efektem problemów natury psychicznej, dlatego też to psycholog lub psychoterapeuta jest osobą, która jest w stanie udzielić odpowiedniego wsparcia.
rozwiń
zwiń
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Osoby zmagające się z trudnościami ze snem często nie łączą problemów, z jakimi borykają się na co dzień. Występowanie objawów, takich jak chroniczny brak energii, częste napady złego nastroju lub kłopoty z koncentracją, są wystarczającym wskazaniem do konsultacji z terapeutą, który oceni ich skalę i źródło.
najczęściej zadawane pytania

Czy wiesz, że ...

Im szybciej zdiagnozuje się zaburzenia psychiczne, takie jak np. nerwice lub stany lękowe, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Nie czekaj i umów się na wizytę.


--!#}