Przemoc

Mentali / Pomagamy w ... /Przemoc

Przemoc ma wiele twarzy i potrafi niespostrzeżenie wkraść się do życia każdego z nas. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/-aś się czy to, co Cię spotkało było aktem przemocy? Jeśli taka myśl towarzyszyła Ci chociaż raz, masz prawo otrzymać wsparcie i pomoc w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

Przemoc

UMÓW WIZYTĘ

Gabinet
Online
Dziś
9 maj
 
 
 
 
 
Jutro
10 maj
 
 
 
 
 
Niedz
11 maj
 
 
 
 
 
Pon
12 maj
 
 
 
 
 
Wt
13 maj
 
 
 
 
 
>
Zasady odwołania wizyt
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Płatność za wizytę uregulujesz w gabinecie.
Dziękujemy. Twoja wizyta została umówiona.
Dla wizyty online płatność musi zostać zrealizowana w przeciągu 30 minut, w przeciwnym wypadku wizyta zostanie odwołana.
Ostrzeżenie dotyczące rezerwacji.
Wystąpił błąd podczas rezerwacji wizyty.
Szczegóły wizyty:
Specjalista:

-

Rodzaj spotkania:

-

Miejsce wizyty:

-

Termin wizyty:

-

Czas trwania wizyty:

-

Koszt wizyty:

-

Przemoc ma wiele twarzy i potrafi niespostrzeżenie wkraść się do życia każdego z nas. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/-aś się czy to, co Cię spotkało było aktem przemocy? Jeśli taka myśl towarzyszyła Ci chociaż raz, masz prawo otrzymać wsparcie i pomoc w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

Czym jest przemoc?

To intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienie i szkody. Przemocy doświadczyć można na wielu sferach życia, tj. Społeczna, zawodowa, ekonomiczna, cielesna, rola Rodzica czy przekonań i uczuć.

Maski, pod którymi ukrywa się przemoc:

  • Przemoc psychiczna: wywieranie presji na osobie doświadczającej przemocy (ODP), aby ją kontrolować i podporządkowywać. Są to m.in. groźby, szantaż, manipulacja, lekceważenie dokonań, ośmieszanie i punktowanie wad, unieważnianie co myśli i czuje ODP, obarczanie winą;
  • Przemoc fizyczna: każde agresywne zachowanie, które narusza nietykalność cielesną ODP, tj. Szarpanie, bicie, policzkowanie, popychanie, duszenie, obezwładnianie, dokonywanie poparzeń;
  • Przemoc ekonomiczna: umyślne pozbawianie/kontrolowanie osobistych środków finansowych, własności czy planów na przyszłość. Świadczą o tym m.in. odbieranie zarobionych pieniędzy, utrudnianie/uniemożliwianie podjęcia pracy, wydzielanie “kieszonkowego”, zatajanie informacji o sytuacji finansowej rodziny, rozliczanie z każdych wydanych pieniędzy, sprzedawanie bez wcześniejszej zgody osobistych przedmiotów ODP;
  • Przemoc seksualna: zmuszanie do niechcianej aktywności seksualnej, poniżanie i naruszanie cielesności oraz godności osoby. Są to m.in. namawianie do seksu bez zabezpieczenia, zmuszanie do różnych form aktywności seksualnych wbrew woli, narzucanie, że seks to obowiązek partnerki/partnera, obarczanie winą “sama tego chciałaś/-eś.”, krzywdzenie podczas stosunku;
  • Zaniedbanie: zaniechanie opieki, tym którzy jej wymagają (osoby chore, z niepełnosprawnością, dzieci, osoby starsze), a także niezaspokajanie podstawowych potrzeb psychicznych i/lub biologicznych. Jest nim ignorowanie potrzeb drugiej osoby, pozbawianie środków do utrzymania, jedzenia, podstawowych środków higieny, leków czy mieszkania, nie udzielanie pomocy, chłód emocjonalny;
  • Przemoc online: celowe i powtarzalne krzywdzenie za pośrednictwem Internetu. Określana także jako nękanie, prześladowanie czy cyberbullying. Przyjmuje formę publikowania zdjęć bez zgody, agresja słowna na forach internetowych, krzywdzące/ubliżające komentowanie treści na profilach społecznościowych, podszywanie się pod kogoś innego, nękanie smsami/telefonami, umyślne ignorowanie obecności osoby w sieci.

Jak przemoc wpływa na zdrowie psychiczne?

Przemoc, zwłaszcza ta długotrwała, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Osoby doświadczające przemocy często zmagają się z:

  • Depresją: poczuciem smutku, beznadziejności, utratą zainteresowania życiem;
  • Lękiem: ciągłym niepokojem, napięciem, trudnościami w zasypianiu;
  • Zaburzeniami odżywiania: anoreksją, bulimią;
  • Zespołem stresu pourazowego: koszmarami sennymi, unikaniem miejsc i sytuacji związanych z traumą;
  • Problemami relacyjnymi: trudnościami w zaufaniu innym, izolacją;
  • Myślami samobójczymi.

Jak możemy Ci pomóc?

We współpracy z naszymi specjalistami – w atmosferze bezpieczeństwa, zrozumienia i akceptacji - pomożemy Ci:

  • zrozumieć co się stało, a to co Cię spotkało nie jest Twoją winą;
  • odzyskać poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem;
  • zbudować/odnaleźć poczucie własnej wartości, odkrywając zasoby i mocne strony;
  • przepracować przeżytą traumę, korzystając z obszaru interwencji kryzysowej czy psychoterapii;
  • rozwinąć umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, obecnych i przyszłych.

Poszukiwanie pomocy to niezwykła oznaka odwagi i siły, a my jako Centrum Mentali wspieramy i wzmacniamy drogę w odzyskiwaniu równowagi w funkcjonowaniu sprzed czasu przemocy.

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:

lewo
Psycholog / Psycholog dziecięcy / Psycholog Seniorów
Psycholog / Psychoterapeuta / Psycholog uzależnień
Psychoterapeuta / Pedagog
Psycholog / Seksuolog
Psycholog / Psycholog dzieci i młodzieży
Psycholog / Psycholog młodzieży / Terapeuta uzależnień
Psycholog / Dietetyk / Psycholog dziecięcy
prawo
najczęściej zadawane pytania

Czy wiesz, że ...

Im szybciej zdiagnozuje się zaburzenia psychiczne, takie jak np. nerwice lub stany lękowe, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Nie czekaj i umów się na wizytę.