Spis treści
Pierwsza wizyta u psychologa
Wiele osób obawia się pierwszego spotkania z psychologiem, co jest zupełnie normalne. Może pojawiać się lęk przed nieznaną sytuacją, przed oceną czy poczucie wstydu. W tym miejscu opiszemy, ogólne zasady pierwszego spotkania, co może być pomocne w oswojeniu lęku. Jeśli odczuwasz duże napięcie, zasadne jest zanotowanie kluczowych informacji, które warto przekazać specjaliście.
Pierwsza rozmowa służy zebraniu wywiadu. Podczas konsultacji psycholog stara się dowiedzieć, jak najwięcej o trudności, która kieruje pacjenta do gabinetu, aby móc zaproponować optymalne formy pomocy. Zadanie terapeuty to stworzenie bezpiecznych warunków do tego, aby pacjent mógł poczuć się swobodnie, opowiadając o swoich trudnościach. Empatyczne słuchanie, postawa życzliwości oraz nieoceniania i niekrytykowania są podstawą zawodu psychologa. Istotne jest, że pacjent zawsze ma prawo do odmowy odpowiedzi na zadane pytanie. Pytania, które możesz usłyszeć będą, dotyczyły:
- ogólnych informacji, takich jak:
- wiek,
- choroby psychiczne lub somatyczne,
- zażywane leki,
- sytuacja rodzinna,
- sytuacja zawodowa,
- kryzysy psychiczne występujące w rodzinie,
- uzależnienia;
- okoliczności podjęcia decyzji o zapisaniu się na wizytę;
- problemu:
- jakie są symptomy,
- od kiedy trwa,
- czy zdarzyło się coś istotnego w życiu, zanim problem się pojawił,
- wpływ trudności na obecne funkcjonowanie,
- sposoby radzenia sobie z objawami;
- relacji:
- doświadczenia z rodziny pochodzenia,
- aktualne relacje;
- oczekiwań co do wizyt u psychologa.
Ważnym aspektem, na który zwraca się uwagę podczas spotkań z psychologiem, jest ustalenie oczekiwań pacjenta. Szczegółowe określenie celu spotkań jest kluczowe, ponieważ psycholog wyjaśnia, jakie efekty są możliwe do uzyskania dzięki terapii psychologicznej. Terapia psychologiczna jest pracą, psycholog jest odpowiedzialny za proces terapii, natomiast pacjent za wprowadzanie zmian. Stąd dużą rolę odgrywa motywacja wewnętrzna pacjenta.
Specjalista może zaproponować różne formy pomocy, do których należą, między innymi:
- interwencja kryzysowa,
- wsparcie psychologiczne,
- zalecenie konsultacji psychiatrycznej lub podjęcia psychoterapii
Ważne, aby nie narzucać na siebie presji, aby podczas pierwszej rozmowy opowiedzieć o wszystkich szczegółach. Kolejne spotkania będą służyły pogłębieniu omawianych wątków.
Spotkania mogą odbywać się zarówno w formie online, jak i stacjonarnej.
O czym można rozmawiać z psychologiem?
Przed pierwszą wizytą nierzadko z powodu poczucia wstydu lub obawy przed oceną pojawia się myśl: „O czym rozmawiać z psychologiem?” W tym miejscu należy podkreślić, iż pacjent w gabinecie psychologicznym powinien mieć zapewnione warunki bezpieczeństwa oraz komfortu, co wiąże się z tym, iż ma możliwość nie tylko mówienia, ale także zadawania pytań. W trakcie sesji psycholog daje przestrzeń pacjentowi na wyrażenie swoich emocji, podzielenia się wątpliwościami. Podczas wywiadu psychologicznego zadaje pytania, ale pozostawia miejsce na spontaniczną opowieść pacjenta. W bezpiecznej przestrzeni możesz opowiedzieć, na przykład:
- o swoich emocjach,
- o swoim problemie,
- poruszyć przeszłe doświadczenia,Możesz mówić na każdy temat, który jest dla Ciebie ważny. Kluczową rolę odgrywa informowanie psychologa o tym, jak czujesz się w kontakcie z nim, jeśli jakieś pytanie wzbudziło Twój niepokój czy złość jest to istotna informacja zwrotna, w takich sytuacjach jest możliwość przyjrzenia się swoim reakcjom i zaopiekowania emocjami. Istotą procesu terapeutycznego jest reflektowanie między spotkaniami, dlatego też na kolejnych sesjach wraca się do wniosków z poprzedniej sesji.
Kiedy udać się do psychologa?
Do psychologa warto się udać, jeśli:
- masz trudności z regulacją emocji,
- pojawia się lęk utrudniający funkcjonowanie,
- zmagasz się z atakami paniki,
- odczuwasz trudności w relacjach z innymi ludźmi,
- widzisz negatywny wpływ, jaki odgrywają przekazy rodzinne w Twoim aktualnym funkcjonowaniu,
- występują zaburzenia snu,
- trudno jest zapanować nad swoimi myślami,
- czujesz się zmęczony nadmierną analizą,
- obawiasz się, na przykład wystąpień publicznych,
- masz potrzebę opowiedzenia o bolesnych doświadczeniach i zaopiekowania się nimi,
- odczuwasz bóle, które nie mają podłoża organicznego,
- zauważasz u siebie wahania nastroju,
- doświadczasz kryzysu życiowego,
- masz trudności w radzeniu sobie ze stresem.
Do psychologa zawsze warto się udać, gdy tylko coś Cię zaniepokoi!
Jak rozmawiać z psychologiem?
W relacji terapeutycznej kluczową rolę odgrywa szczere wyrażanie swoich emocji, również tych trudnych, które mogą pojawić się w reakcji na zadane przez psychologa pytanie lub powrót do bolesnych wspomnień. Należy pamiętać, że zawsze możesz zadawać pytania, jeśli jakaś interwencja budzi Twoje wątpliwości. Istotne jest również zadawanie pytań dotyczących między innymi diagnozy, kompetencji specjalisty oraz jaka jest przewidywana ilość sesji terapii.
Spotkania są objęte tajemnicą zawodową – wyjątki to zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta bądź innych osób! Z tajemnicy zawodowej w przypadku sprawy karnej zwalnia sąd lub prokurator.
Czy psycholog szkolny może rozmawiać z dzieckiem bez zgody rodzica?
Zgodnie z paragrafem 24 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, psycholog szkolny ma obowiązek reagowania w sytuacjach problemowych, diagnozowania indywidualnych potrzeb dziecka oraz wspierania uczniów w rozwoju. Dodatkowa zgoda jest konieczna, gdy specjalista uzna, iż zachodzi potrzeba kompleksowej pomocy, na przykład za pomocą regularnych zajęć.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?
Rozmowa z dzieckiem na temat rozwodu powinna odbyć się w obecności obojga rodziców. Wpływ rozwodu na dziecko w dużej mierze zależy od świadomości i postawy dorosłych. Podstawą jest zapewnienie dziecka o bezwarunkowej miłości. Treść komunikatów powinna być dostosowana do wieku, powinny być zawarte informacje o tym, czym jest rozwód oraz jak będą wyglądały kontakty z rodzicem, który się wyprowadza. Reagowanie złością czy płaczem oznacza, że dziecko czuje się bezpiecznie, aby te emocje wyrażać. W sytuacjach okołorozwodowych również można zgłosić się na konsultację do psychologa.
Efekty terapii
Efekty, które można wypracować podczas terapii z psychologiem to między innymi:
- możliwość lepszego zrozumienia siebie,
- szansa, aby lepiej zrozumieć własne decyzje,
- budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi,
- efektywne sposoby regulacji emocji,
- adaptacyjne sposoby radzenia sobie z trudnościami,
- ujrzenie problemów z innych, niewidocznych dotychczas perspektyw, co wpływa na znalezienie możliwych rozwiązań.
Podjęcie pracy nad poprawą funkcjonowania psychicznego jest aktem odwagi i siły!




















