terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Jak radzić sobie z emocjami

W poniższym artykule postaram się przedstawić Ci sposoby jak radzić sobie z emocjami. Skoro sięgasz po ten artykuł domyślam się, że chcesz wiedzieć jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami, czy też często nazywanymi ,,negatywnymi emocjami". Mam ogromną nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże Ci uzyskać kontrolę nad własnymi emocjami.

Jak radzić sobie z emocjami

Zaczynając temat radzenia sobie z emocjami warto pamiętać, że emocje odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Są one nieodłącznym elementem naszego doświadczenia i wpływają na nasze myśli, ciało, zachowania i relacje z innymi.

Emocje pełnią wiele kluczowych ról w naszym życiu!

  • Mają znaczny wpływ na proces podejmowania decyzji.
  • Są narzędziem komunikacji nie tylko słownej, ale także niewerbalnej (wyraz twarzy, gesty, ton głosu).
  • Działają jako motywatory, które kierują naszym zachowaniem. Przyjemne emocje, takie jak radość, mogą napędzać nas do działania, podczas gdy trudne emocje, takie jak strach, lęk czy złość, uczucie strachu, mogą skłaniać nas do unikania.
  • Mają wpływ na nasze ciało i zdrowie! Badania pokazują, że stałe doświadczanie trudnych emocji, na przykład chroniczny stres czy smutek, może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniżać odporność i prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Wiemy już, że emocje pełnią wiele ważnych ról w naszym życiu, możemy więc wnioskować, że emocje są nam bardzo potrzebne. Warto pamiętać, że potrzebne są nam zarówno te ,,pozytywne emocje” jak i ,,negatywne”. Celowo umieszczam te określania w cudzysłów, ponieważ pragnę zaznaczyć, że emocje nie dzielą się na negatywne i pozytywne, na dobre i złe emocje, bo skoro każda emocja jest potrzebna to takie rozróżnienie jest nieprawidłowe.

Zachęcam Cię do dzielenia emocji na te, które przyjemnie nam się odczuwa i nie przyjemnie, bądź łatwo i trudno.

Jak radzić sobie z naszymi emocjami

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Skoro mamy już pewną wiedze o emocjach to przejdźmy do konkretnych sposobów na trudne emocje!

1) Rozpoznaj emocje.

Pierwszym krokiem jest świadome rozpoznawanie swoich emocji i akceptacja ich istnienia. Unikanie lub tłumienie trudnych emocji może prowadzić do większych trudności.

2) Spróbuj zrozumieć, dlaczego odczuwasz daną emocję.

Może to pomóc zidentyfikować potrzeby, które mogą być związane z tą emocją, oraz podjąć kroki w kierunku ich zaspokojenia. Na przykład po powrocie do domu z pracy odczuwasz złość na domowników.

Warto wtedy zdefiniować emocje, którą czujesz ,,czuję złość” i zastanowić się czy jest jakaś podstawowa potrzeba, która nie została zaspokojona. Może być tak, że po ciężkim dniu w pracy jesteś zmęczona_y, głodna_y dodatkowo chce Ci się siku. Gdy identyfikujesz swoje potrzeby może być tak, że część możesz zaspokoić w mgnieniu oka. W tym przypadku, skorzystać z toalety i zjeść pożywną i zdrową kolacje. Najprawdopodobniej, gdy zaspokoisz swoje potrzeby twoja trudna emocja po prostu osłabnie.

3) Mów o swoich emocjach.

Dzielenie się swoimi uczuciami z zaufanymi osobami może pomóc w złagodzeniu trudnych emocji. Przyjaciele, rodzina mogą dostarczyć Ci wsparcia i odmiennej perspektywy.

Mówienie o emocjach pomaga też ludziom w otoczeniu zrozumieć nasze zachowanie, mimikę – daje otoczeniu lepsze zrozumienie co się z nami dzieje i co przeżywamy w danej sytuacji.

4) Zadbaj o styl życia.

Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia higiena snu mogą pomóc w regulacji emocji poprzez wpływ na układ nerwowy i poziomy hormonów.

Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji emocji, ponieważ wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego oraz komunikację między mózgiem a resztą ciała.

5) Staraj się być uważnym na tu i teraz.

Mindfulness, czyli uważność, jest techniką medytacyjną i podejściem psychologicznym, które skupia się na pełnym i świadomym przeżywaniu chwili obecnej, bez osądzania i oceniania.

Ćwiczenia mindfulness pomagają zwrócić uwagę na bieżące emocje, co może pomóc w ich lepszym rozpoznawaniu i zrozumieniu. Zamiast unikać lub tłumić emocje, uczysz się dostrzegać je dokładniej. Ta technika pomaga zauważyć, kiedy trudne emocje się pojawiają, zanim automatycznie na nie reagujesz. To może pomóc złagodzić impulsywne reakcje i dać czas na przemyślenie, jak najlepiej zareagować.

Mindfulness to umiejętność, która wymaga regularnej praktyki.

6) Skorzystaj z pomocy specjalisty.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w nauce radzeniu sobie z emocjami warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Co gdy dana emocja bierze górę

Jak radzić sobie z emocjami – ćwiczenia

Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które można wykorzystać do radzenia sobie z emocjami oraz do zwiększenia umiejętności regulacji emocji.

Ćwiczenia oddechowe – Skoncentruj się na swoim oddechu, starając się wdychać powoli i głęboko przez nos, a potem równie powoli wydychać przez usta. Skupienie się na oddechu może pomóc uspokoić umysł i zmniejszyć napięcie.

Prowadź dziennik emocji- Prowadzenie dziennika emocji, w którym zapisujesz swoje uczucia i myśli związane z nimi, może pomóc w zrozumieniu ich oraz i ich źródeł. Możesz zrobić to za pomocą gotowych wzorów ze stron internetowych lub stworzyć sobie taki dziennik na własną rękę.

Praktyka wdzięczności- Codziennie zapisuj kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczna_y. To może pomóc w przesunięciu uwagi od trudnych myśli i emocji w kierunku pozytywnych aspektów życia, oraz zmienić perspektywę na pewne sprawy.

Ćwiczenia wizualizacyjne– Wyobraź sobie miejsce lub sytuację, która jest dla ciebie relaksująca i pozytywna. Skupienie się na takiej rzeczywistości może pomóc w redukcji napięcia i stresu.

Afirmacje– Powtarzanie pozytywnych stwierdzeń na temat siebie może pomóc w zmniejszeniu negatywnego myślenia i wzmacnianiu poczucia własnej wartości.

Relaksacja mięśniowa– Ćwiczenia relaksacji mięśniowej pomagają w zmniejszeniu napięcia fizycznego, co często towarzyszy trudnym emocjom. Taki trening możesz znaleźć w wyszukiwarce wpisując Trening Jacobsona.

Pamiętaj, że różne ćwiczenia mogą działać dla różnych osób. Najważniejsze to wybrać te, które pasują do Ciebie i twoich potrzeb oraz regularnie nimi praktykować.

Co robić gdy tracimy kontrolę nad emocjami

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

O tym jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami mogłabym napisać kolejny artykuł, ponieważ jest to bardzo obszerny i często poruszany w gabinecie temat.

Najważniejsze jest, aby rodzice lub opiekunowie dzieci pamiętali, że dziecko ma prawo do nieradzenia sobie z emocjami, szczególnie tymi trudnymi.

Wskazówki jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami

  1. Zauważ emocje dziecka i zaakceptuj je! Najlepiej opisz słowami, co się z nim dzieje, aby mogło zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy między tym, co się stało, a jego reakcją na daną sytuację. ,,Widzę, że się złościsz. Zosia zburzyła twoją wieżę, którą zbudowałeś/zbudowałaś. Rzeczywiście jest to denerwujące, gdy ktoś nam burzy coś w co włożyliśmy dużo pracy.”
  2. Staraj się okazywać troskę i zainteresowanie problemem dziecka. W ten sposób uczysz je, że ono i jego zmartwienia są ważne. Nawet, gdy z perspektywy dorosłego wydają się błahe, nie ignoruj ich.
  3. Nazywaj i mów o swoich emocjach! Nie udawaj, że trudne emocje, nie istnieją. Pokaż dziecku, że ty również musisz sobie z nimi radzić. Mów o tym, kiedy zmagasz się z nimi i jak to robisz.
  4. Pokaż dziecku jak się zachować w konkretnej sytuacji. Mów, co można robić w danej sytuacji, zamiast zakazywać. Gdy dziecko zabierze zabawkę innemu dziecku na placu zabaw, wyjaśnij sytuację zrozumiałym językiem: ,,To łopatka chłopca. Teraz on się nią bawi. Możesz zapytać, czy chce się pożyczy ci ją do zabawy potem.”
    Unikaj zwrotów zakazujących bez tłumaczenia sytuacji: ,,Nie wolno tak robić!”.
Jak pomóc gdy emocje są zbyt silne

Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami?

Pomaganie nastolatkowi radzić sobie z emocjami jest ważne dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego. Ważne jest, aby stworzyć otwarty i bezpieczny klimat komunikacji, w którym nastolatek będzie czuł się swobodnie. Słuchaj uważnie i okazuj zrozumienie.

Pomóż nastolatkowi zrozumieć, jakie emocje odczuwa, i nauczyć go nazywać emocje, rozpoznawać ich oznak w ciele i zachowaniu. Wyjaśnij, że emocje są naturalnymi reakcjami na różne sytuacje i nie ma wstydliwych czy ,,złych emocji”.

Tak jak w przypadku dzieci pokaż własne umiejętności radzenia sobie z emocjami. Nastolatki często uczą się przez obserwację, więc twoje zachowanie może mieć na nich duży wpływ.

Staraj się unikać oceniania emocji swojego dziecka. Zamiast tego, skup się na zrozumieniu i akceptacji jego doświadczeń emocjonalnych. Pomóż znaleźć nastolatkowi zdrowe wyjścia dla jego emocji, takie jak sztuka, sport, muzyka czy inna aktywność, która mu sprawia przyjemność.

Pamiętaj o prywatności! Szanuj prywatność nastolatka i nie wymuszaj na nim dzielenia się emocjami, jeśli nie jest gotowy. Daj mu przestrzeń i czas na wyrażanie się.

Jeśli zauważysz, że nastolatek ma trudności w radzeniu sobie z emocjami, być może warto skonsultować się z profesjonalistą zdrowia psychicznego.

Co robić gdy czujesz gniew, strach, smutek lub inne nieprzyjemne emocje?
Data aktualizacji wpisu - 24 maja, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Michalina Iżycka-Worhacz

Michalina Iżycka-Worhacz

Artykuł został napisany przez psycholożkę, psycholożkę dziecięcą i seksuolożkę w jednym, Michalinę Iżycką-Worhacz.

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej