icon Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
icon Możliwość umówienia konsultacji online
icon Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58
image
psychoedukacja
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Wsparcie psychologiczne
icon 60 min      icon od 180.00 zł
poradnictwo seksuologiczne
icon 60 min      icon od 250.00 zł
Konsultacja psychologiczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja online
icon 60 min      icon od 180.00 zł
psychological consultation in English
icon 60 min      icon od 250.00 zł
konsultacja psychologiczna dzieci i młodzieży
icon 60 min      icon od 180.00 zł
Konsultacja psychologiczna okołoporodowa
icon 60 min      icon od 250.00 zł
Psychoterapia
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja psychoterapeutyczna
icon 60 min      icon od 180.00 zł
konsultacja psychologiczna dla seniorów
icon 60 min      icon od 200.00 zł
konsultacja psychologiczna (osoby nastoletnie)
icon 60 min      icon od 180.00 zł

Nerwica to potoczna nazwa zaburzeń o charakterze lękowym, których objawem jest odczuwanie silnego, niekiedy nieuzasadnionego lub niebezpośredniego lęku. Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe mogą doświadczać różnych objawów somatycznych, taki jak pocenie się, drżenie, duszności, ucisk w klatce piersiowej czy poczucie dławienia się. Nerwica to niezwykle poważne schorzenie, które wpływa na pracę całego organizmu. Jej źródłem jest irracjonalny lęk, pojawiający się bez wyraźnego powodu. Nerwica może występować pod wieloma postaciami i dawać objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Schorzenie wpływa negatywnie na komfort życia, a nieleczone może się nasilać.

Na nerwicę zwłaszcza podatne są osoby obdarzone wrażliwym systemem nerwowym. Inne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo jej wystąpienia to m.in. utrata bliskiej osoby, przebycie ciężkiej choroby, uczestnictwo w wypadku, stresujące środowisko pracy. Istnieje wiele przyczyn powstania zaburzeń lękowych, a także ich kilka rodzajów. Najpopularniejsze typy nerwicy:

  • neurasteniczna – objawia się obniżeniem aktywności lub nadpobudliwością w sytuacji, gdy chory udaje się np. do szkoły lub pracy,
  • histeryczna – towarzyszy jej szereg symptomów psychofizycznych, powodujących znaczne pogorszenie stanu zdrowia w celu zwrócenia na siebie uwagi otoczenia,
  • lękowa – chory odczuwa irracjonalny strach o życie własne oraz najbliższych osób, któremu mogą towarzyszyć m.in. potliwość, drżenie kończyn czy też problemy w oddychaniu,
  • natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne) – jej objawem są obsesyjne, powracające myśli oraz przymus wielokrotnego wykonywania konkretnych czynności, np. mycia rąk,
  • pourazowa – powracające bóle, drżenie kończyn oraz zawroty głowy, występujące u osób po wypadku, u których nie stwierdzono zmian organicznych w mózgu,
  • wegetatywna – skurcze tętnic obwodowych, powodujące nadciśnienie lub napięcie błony śluzowej żołądka, mogące prowadzić do powstawania wrzodów, spowodowane długotrwałym stresem, który dezorganizuje pracę układu nerwowego.

Choroba emocji wywołana konfliktami wewnętrznymi

Zdiagnozowanie nerwicy nie jest zadaniem łatwym. W pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwe choroby wewnętrzne organizmu. Następnym krokiem jest znalezienie źródła lęku. Przyczyną nerwicy, niezależnie od jej typu są problemy psychologiczne człowieka. Dlatego leczenie powinno opierać się przede wszystkim na psychoterapii. Specjalista towarzyszy choremu w procesie uświadamiania sobie istoty jego konfliktów wewnętrznych, daje mu poczucie bezpieczeństwa i niezbędne wsparcie w przezwyciężeniu irracjonalnych lęków. Sesje psychoterapeutyczne mogą pomóc w spojrzeniu na siebie z innej perspektywy, pogodzeniu się z przeszłością, poradzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami czy wreszcie w zwiększeniu samoświadomości Klienta.

Do specjalisty powinien zgłosić się każdy, kto odczuwa nadmierny lęk, niepokój, nadpobudliwość lub ogólne zmęczenie, ma problemy ze snem, wynikające z bezsenności lub dręczą go koszmary, cierpi na zaburzenia pamięci, odczuwa przymus wykonywania pewnych rytuałów w stresujących sytuacjach.

Pomoc w tym zakresie znajdziesz u następujących specjalistów:
Najczęściej zadawane pytania
icon
Jak skłonić chorego do leczenia nerwicy?
Przede wszystkim chory musi przełamać wstyd towarzyszący natręctwom. Warto pokazać mu korzyści, jakie przyniesie pozbycie się kompulsji, takie jak odzyskanie pełnej kontroli nad swoim życiem, czy też zyskanie czasu, który dotychczas musiał poświęcać na rytuały. Ogromne znaczenie dla procesu zdrowienia ma poczucie akceptacji ze strony najbliższych osób. Aby terapia miała sens, chory sam musi podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.
icon
Czy można całkowicie wyleczyć nerwicę natręctw?
Tak. Aby osiągnąć sukces w leczeniu nerwicy, chory musi otrzymać jednak pomoc specjalisty. Psychoterapia oraz aktywny udział osoby uczestniczącej w sesjach z psychologiem lub psychoterapeutą, dają sporą szansę na uporanie się z zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi.
icon
Jakie zagrożenia niesie za sobą nerwica?
Zachowania kompulsywne zabierają choremu ogromną ilość czasu. Osoba ciepiąca na nerwicę jest tego świadoma, przez co rodzi się w niej frustracja i zniechęcenie. Mogą one skutkować problemami z koncentracją, zaburzeniami snu, smutkiem, czy nawet aktami agresji lub autoagresji.
icon
Na czym polega terapia?
Osoba cierpiąca na nerwicę ma poczucie bezsensowności myśli, które pojawiają się w jego głowie. Jest w stanie także dostrzec irracjonalność czynności, których przymus wykonywania odczuwa. Zadaniem terapii jest uzmysłowienie choremu, jakie jest ich źródło. Kolejnym krokiem jest wyposażenie osoby, która cierpi na nerwicę w mechanizmy radzenia sobie z kompulsjami.
icon
Jak rozpoznać nerwicę?
Jeśli rytuały i dziwactwa zaczynają trwać niepokojąco długo, utrudniając życie zarówno osoby, której dotyczy ten problem jak i jego najbliższych, istnieje spore prawdopodobieństwo, że cierpi on na nerwicę. Należy w takim przypadku niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
Czy wiesz, że ...

Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.

icon