Każdy człowiek musi sobie radzić ze stresem, związanym z wciąż rosnącym tempem życia. Jego wpływ bywa bagatelizowany, tymczasem pozostawanie w stanie silnego napięcia przez dłuższy czas może być przyczyną licznych schorzeń psychicznych i somatycznych.
Stres może być wywołany zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Praca pod presją czasu, kłopoty rodzinne, przewlekła choroba, wypadki losowe czy nieprzepracowane traumy z dzieciństwa to tylko niektóre z przyczyn. Do najczęstszych objawów, wywoływanych przez stres należą m.in.: bezsenność, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, wzmożona drażliwość. Nieumiejętność skutecznego zwalczania napięcia emocjonalnego prowadzi do eskalacji problemu, a w konsekwencji często do kryzysu w sferze zawodowej lub prywatnej. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Aby skutecznie walczyć ze stresem, należy skontaktować się z psychoterapeutą. Korzystając z pomocy, można opanować techniki, które pozwolą na uniknięcie szkodliwych skutków napięcia emocjonalnego. Racjonalizacja problemów i skuteczne radzenie sobie z nimi bywa niełatwym zadaniem. Często w wyniku dużego stresu nawet błahe kwestie wzrastają do rangi przeszkody nie do pokonania. W takich sytuacjach niezwykle przydatne jest spojrzenie z boku – przeprowadzając wywiad z Klientem, terapeuta jest w stanie ustalić źródło jego problemów i wspólnie ustalić plan współpracy. Rozłożenie na czynniki pierwsze bieżących kłopotów oraz sytuacji z przeszłości daje możliwość na spojrzenie na nie z zupełnie innej perspektywy. Dzięki temu Klient jest w stanie nie tylko odzyskać utraconą równowagę wewnętrzną, ale i zyskać zasoby do przezwyciężania trudności w przyszłości.
Pomoc osobom cierpiącym z powodu stresu opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Dodatkowo terapeuta zapoznaje Klienta z technikami relaksacyjnymi oraz pomaga znaleźć indywidualnie dostoswane sposoby na pozbycie się napięcia emocjonalnego. W niektórych przypadkach psychoterapia może zostać połączona z przyjmowaniem leków.
Na konsultacje z psychoterapeutą powinny się zgłosić osoby, które:
Na czym polega terapia osoby w kryzysie?
Początkowo specjalista definiuje problem, który doprowadził do sytuacji kryzysowej. Następnie zapewnia wsparcie psychiczne i pomaga znaleźć sposoby na pokonanie trudności. Ostatnim krokiem terapii jest ułożenie planu działania i wdrożenie go w życie przez osobę, która zgłosiła się po pomoc.
|
Jak długo trwa terapia związana z leczeniem stresu?
Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną. Niektórzy ze zgłaszających się do gabinetu psychologa lub psychoterapeuty potrzebują jedynie kilku spotkań, aby opanować mechanizmy walki z napięciem. Czasem podczas rozmów ze specjalistą, na wierzch wychodzą problemy, które sprawiają, że konieczna jest dłuższa terapia.
|
Kiedy stres jest szkodliwy?
Pozostawanie pod wpływem długotrwałego napięcia emocjonalnego może być wyniszczające dla organizmu. Silny stres sprawia, że wydzielają się hormony blokujące produkcję białych krwinek, przez co m.in. zmniejsza się odporność na choroby.
|
Czy stres jest zawsze zjawiskiem negatywnym?
Nie. W pewnych sytuacjach stres działa mobilizująco oraz wyostrza zmysły. Z tego typu napięciem często mają do czynienia, np. profesjonalni sportowcy lub osoby zawodowo występujące publicznie.
|
Z jakim problemem można zgłosić się do specjalisty?
Dla każdego człowieka inna sytuacja może stać się początkiem kryzysu emocjonalnego, dlatego też do psychologa lub psychoterapeuty należy zgłosić się zawsze wtedy, gdy problemy stają się przytłaczające - niezależnie od źródła stresu. Profesjonalne wsparcie ułatwia powrót do równowagi wewnętrznej, co pozwala na uniknięcie poważniejszych problemów natury psychicznej.
|
Najważniejszym rzeczą w celu polepszenia swojej sytuacji, polepszenia relacji z innymi jest umówienie pierwszej wizyty. Dlatego, nie zwlekaj, tylko spróbuj i umów swoją pierwszą wizytę.