terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie, znane jest również jako Binge Eating Disorder (BED) jest schorzeniem psychiczno-somatycznym związanym z jedzeniem. Kojarzone jest z zaburzeniami odżywiania, jednak warto podkreślić, że zaliczamy je do zaburzeń niesklasyfikowanych. Osoby, których dotykają napady kompulsywnego objadania regularnie spożywają duże ilości jedzenia w krótkim czasie, często bez kontroli nad ilością lub rodzajem spożywanych potraw. Przyjrzymy się w poniższym artykule bliżej problemom związanym z napadami niekontrolowanego jedzenia, omówimy objawy, przyczyny i metody leczenia.

Kompulsywne objadanie się – na czym polega

Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie zazwyczaj spożywają dużą ilość jedzenia w krótkim czasie, często w tajemnicy przed innymi. Odczuwają brak kontroli nad tym zachowaniem, a po napadzie objadania się mogą odczuwać silne poczucie winy, wstyd i niepokój.

Podczas napadu objadania się osoby te mają trudności z kontrolowaniem ilości spożywanego jedzenia oraz w zatrzymaniu się, pomimo poczucia sytości. Próbują często ukrywać swoje napady objadania się przed innymi i jedzą w tajemnicy. Chcąc pomóc w tym aspekcie sobie lub bliskim warto dowiedzieć się jakie są przyczyny konsekwencje sposoby zmiany i możliwe metody leczenia.

Kompulsywne objadanie się – test

O kompulsywnym objadaniu mówimy wtedy, gdy odnotowujemy często niepohamowaną potrzebę jedzenia prowadzącą do spożywania ogromnych ilości jedzenia pod wpływem emocji. Towarzyszą temu wyrzuty sumienia i poczucia beznadziejności. Zdrowie fizyczne również nie pozostaje bez zmian. Konsekwencją kompulsywnego jedzenia mogą być otyłość, choroby serca i zaburzenia tolerancji glukozy lub w dalszej konsekwencji do wyniszczenia układu pokarmowego i pojawienia się objawów zbliżonych do tych, które odnotowuje się u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

Istnieją pewne wytyczne, które mogą pomóc w rozpoznaniu kompulsywnego objadania się. Jeśli masz wątpliwości, czy twoje nawyki żywieniowe mogą wskazywać na to zaburzenie, spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy często spożywasz duże ilości jedzenia w krótkim czasie, odczuwając brak kontroli nad tym procesem?
  2. Czy po objadaniu się często odczuwasz wstyd, winę lub przygnębienie?
  3. Czy ukrywasz swoje objadanie się przed innymi?
  4. Czy masz tendencję do jedzenia w odpowiedzi na stres, smutek lub napięcie emocjonalne?
  5. Czy twoje nawyki żywieniowe wpływają negatywnie na twoje zdrowie fizyczne lub emocjonalne?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość tych pytań, istnieje szansa, że możemy mówić o zespole kompulsywnego jedzenia. W takim przypadku warto skonsultować się z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego i dietetykiem aby nie dopuścić do dalszego rozwoju zaburzeń odżywiania.

Kompulsywne objadanie się – jak przestać

Przestać kompulsywnie objadać się bez pomocy specjalisty w tym zakresie jest dość trudno. Istnieją jednak skuteczne strategie, które mogą pomóc w kontrolowaniu tego zaburzenia. Jeśli zmagasz się z kompulsywnym objadaniem dobrze jest umówić się na konsultację do psychodietetyka oraz psychologa.

Terapia poznawczo behawioralna (CBT) jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia kompulsywnego jedzenia. Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć i kontrolować negatywne myśli i zachowania związane z jedzeniem. Ważne jest również zrozumienie jaka jest psychologia nadmiernego jedzenia, czyli jakie jest powiązanie pomiędzy jedzeniem, a emocjami. Występowanie napadów objadania jest bowiem często efektem stałego napięcia i stresu, w jakim żyjemy.

kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się – objawy

Objawy kompulsywnego objadania się mogą różnić się w zależności od osoby, ale najczęściej obejmują: spożywanie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie, często w ukryciu, brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia, odczuwanie wstydliwości, winy i przygnębienia po jedzeniu.

Przyglądając się aspektom psychicznym towarzyszącym napadom warto także zwrócić uwagę na to, jak wiele czasu pacjent poświęca na myślenie o jedzeniu – objaw ten jest silnie związany z zaburzeniami odżywiania, tymi wyszczególnionymi przez amerykańskie towarzystwo psychiatryczne – anoreksją i bulimią ale też z zaburzeniami odżywiania niespecyficznymi, do których należy omawiane dziś zaburzenie nazwane kompulsywnym objadaniem.

Warto zauważyć, że wielu chorych ukrywa informację o występowaniu napadów kompulsywnego objadania. Towarzyszy im związany z tym silny wstyd i poczucie porażki. Mając jednak na względzie to, jakie niesie skutki kompulsywne objadanie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na niepokojące zachowania bliskich nam osób. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojej rodziny lub bliskiego otoczenia ma problem z napadami objadania skontaktuj się ze specjalistą, aby pomógł Ci porozmawiać w umiejętny sposób z osobą chorą tak, by zachęcić ją do podjęcia leczenia.

Kompulsywne objadanie się – przyczyny

Przyczyny kompulsywnego objadania się są złożone i mogą różnić się u różnych osób. Czynniki, które mogą przyczyniać się do tego zaburzenia, obejmują:

Genetykę – Istnieje pewne dziedziczne skłonności do kompulsywnego objadania się.

Czynniki psychologiczne – Niskie poczucie własnej wartości, depresja, lęk czy zaburzenia odżywiania mogą zwiększać ryzyko wystąpienia BED.

Środowisko – Stres, presja społeczna związana z wyglądem oraz nadmierne eksponowanie w mediach społecznościowych „idealnych” ciał mogą wpływać na rozwinięcie tego zaburzenia.

Długotrwałe kompulsywne objadanie ma więc naprawdę szerokie podłoże i aby pokonać objadanie należy podjeść do rozwiązywania problemu wieloaspektowo. Patologiczne objadanie może być przyczyną wielu chorób fizyczny i psychicznych. Warto więc zaplanować proces leczenia tak, aby obejmował on sferę somatyczną – np. edukację czy leczenie otyłości, która często w tym przypadku występuje oraz sferę psychiczną – psychoterapię.

Kompulsywne objadanie się – leczenie

Leczenie kompulsywnego objadania się powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wspomniana wcześniej terapia CBT jest często skutecznym podejściem. Ponadto, leczenie może obejmować wsparcie żywieniowe i leczenie farmakologiczne w niektórych, trudnych przypadkach. Uzyskanie pomocy jest szczególnie ważne ponieważ, napady jedzenia mogą prowadzić do pojawienia się innych zaburzeń odżywiania. Patologiczne objadanie wyzwala silne poczucie winy i wywołuje permanentnie obniżone poczucie własnej wartości.

Negatywne emocje z tym związane, zaburzenia nastroju i utrata kontroli nad własnym zachowaniem mogą wywołać wystąpienie bulimii, polegającej na naprzemiennym epizodzie objadania przeplatanego ograniczeniami takimi jak zbyt restrykcyjna dieta, stosowanie środków przeczyszczających czy prowokowanie wymiotów.

Interwencje psychologiczne oraz pomoc dietetyka pomogą zrozumieć połączenie pomiędzy emocjami, a jedzeniem i wskażą możliwe sposoby pracy. Dobra interwencja psychologiczna może sprawić, że osoba dotknięta kompulsywnym objadaniem zrozumie, że do napadowego objadania doprowadziło ją nieumiejętne radzenie sobie z emocjami. Wypracowanie poprawnych schematów walki ze stresem pozwoli opanować silną potrzebę zjedzenia i stopniowo wyeliminuje epizody objadania.

Dietetyk natomiast pomoże pacjentowi w aspektach związanych z żywieniowymi powodami napadów jedzenia. Wśród czynników zwiększających ich ryzyko znajdziemy m.in nieregularne jedzenie, okresowe pojawienie się braku głodu wywołanego stresem czy nieprawidłowe bilansowanie posiłków pod kątem poziomu sytości.

Odpowiednia podaż białka czy błonnika pomoże nam na zahamowanie biologicznych sygnałów z ciała zachęcających do objadania, co w konsekwencji zapobiegnie pojawianiu się napadów kompulsywnego objadania.

Depresja a kompulsywne objadanie się

Depresja i kompulsywne objadanie się niestety dość często ze sobą współistnieją. Osoby z obniżonym nastrojem mogą sięgać po jedzenie jako sposób na radzenie sobie z emocjonalnym bólem. Jednak kompulsywne jedzenie może pogarszać objawy depresji, tworząc błędne koło. W takich przypadkach, skonsultowanie się zarówno z terapeutą ds. żywienia, jak i terapeutą ds. zdrowia psychicznego może być kluczowe.

Zespół kompulsywnego objadania prowadzi nie tylko do nieprzyjemnego uczucia pełności czy chorób dietozależnych. Napadowe objadanie ma również bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie psychiczne. Prowadzi bowiem do silnych wyrzutów sumienia i obniżonej samooceny.

Ważne jest więc to, aby leczyć kompulsywne objadanie kompleksowo, z pomocą psychodietetyka i psychologa. Pomogą oni odnaleźć źródła kompulsywnego objadania i zatrzymają problem tak, aby poprawić Twój komfort życia i nie dopuścić do pojawienia się innych zaburzeń odżywiania.

Data aktualizacji wpisu - 19 czerwca, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Malwina Śliwińska

Malwina Śliwińska

Wpis przygotowała Malwina Śliwińska - dyplomowany dietetyk kliniczny oraz psychodietetyk.

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej