Spis treści
Hejt w Internecie
Hate z języka angielskiego oznacza nienawiść, stąd spolszczona wersja – hejt. Zjawisko hejtu występuje zarówno w rzeczywistości, jak i internecie. W mediach społecznościowych mówimy o cyberbullying czyli nękaniu w sieci. Hejt internetowy to forma cyberprzemocy.
Zdarza się hejt spowodowany zazdrością czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Bywa także że hejt jest na tle przynależności do mniejszości np. religijnej. Wszelka odmienność może przez uprzedzoną osobę zostać wykorzystana w celu wyrządzenia przykrości lub wyładowania swojej frustracji.

Konsekwencje hejtu
Doświadczenie hejtu w internecie niesie są sobą negatywne skutki dla odbiorcy. Mierzenie się z nienawiścią skierowaną wobec swojej osoby i grupy przynależności nosi znamiona stresu.
Bycie ofiarą hejtu wpływa na to jak się czujemy i funkcjonujemy. Nie należy bagatelizować takiego trudnego doświadczenia. Konsekwencje hejtu są poważne.
Może powodować trudności w sferze emocjonalnej – lęk przed chodzeniem do szkoły lub pracy, unikanie znaków świadczących o przynależności do danej społeczności, obawa przed uczestnictwem w życiu a także znaczące obniżenie samooceny. Istnieje zagrożenie, że obniżony nastrój spowodowany byciem ofiarą hejtu zmieni charakter na przewlekły i wystąpi na przykład depresja. Osoby będące odbiorcami hejtu mogą przejawiać potrzebę autoagresji a w skrajnych przypadkach hejt może doprowadzić do samobójstwa.
U osób hejtowanych zagrożone jest także poczucie własnej wartości, co może wpływać na to w jaki sposób będą w przyszłości zabierać głos i poruszać się zarówno w internecie, jak i codziennym życiu.

Hejt w Internecie – przykłady
Hej w internecie to nie tylko obraźliwe komentarze. To również szantaż emocjonalny, stalking online jak i doxing, czyli upublicznianie informacji prywatnych bez czyjejś zgody w celu oczernienia osoby. Pisanie nieprawdy i szerzenie jej w celu ośmieszenia kogoś lub oczernienia to także przykład hejtowania.
Jak widać hejt może przybierać różne formy – pisemne jako komentarz na forach internetowych, pod zdjęciem na profilu, ale także możemy rozpoznać hejt pod postacią memów czy filmików zamieszczanych prześmiewczo na dany temat. Treść i natężenie hejtu także wpływa na rozróżnianie go w kwestii odpowiedzialności karnej.
Hejt w sieci o coś więcej niż krytyka. Mówimy o hejcie wtedy, gdy używa się określeń negatywnych, stosuje się obraźliwe komentarze personalnie wobec rozmówcy. Krytyka jest wtedy, gdy przedmiotem wypowiedzi jest treść oraz dane obiektywne tzw. fakty. Często hejt może zawierać elementy wulgarne, ale nie jest to warunek konieczny, aby móc go rozpoznać.

Jak radzić sobie z hejtem?
Hejt potrafi sprawić, że poczucie własnej wartości spada. Możemy mieć wtedy tendencję od izolowania się od innych. Zdarza się, że przez wyzwiska hejtera czujemy się osamotnieni i odrzuceni.
Poszukaj osób, które mogą Cię wesprzeć w tej stresowej sytuacji. Warto porozmawiać z bliskimi osobami i zwierzyć się im ze swojego doświadczenia.
Poczucie przynależności do grupy społecznej także pomaga na radzenie sobie z uczuciem nieadekwatności. Spędzaj czas razem z przyjaciółmi lub osobami z którymi dzielisz zainteresowania. Nie musicie rozmawiać na temat hejtu. Najważniejsze, abyś nie był sam_! Tworzenie bliskich kontaktów jest niezmiernie ważne w budowaniu dobrostanu.
Sposobem na hejt także wzmacnianie poczucia własnej sprawczości, na przykład poprzez zgłaszanie zjawiska hejtu. Niektórzy po swoich trudnych doświadczeniach decydują się zaangażować we wspieranie innych w ich trudnościach i zmaganiach związanych z hejtem.
Najważniejsze co możesz zrobić to zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne. Niezmiernie ważne jest wzmacnianie poczucia własnej wartości i dbanie o wzrost samooceny. Możesz pracować nad tym w gabinecie razem z specjalistą psychologiem.
Kim są hejterzy?
Każdy może zachować się jak hejter i stosować cyberprzemoc. Hejter może pochodzić z każdej grupy społecznej. Hejterami mogą być zarówno młodzi ludzie, jak i osoby w starszym wieku.
Czasem hejtowanie staje się sposobem na radzenie sobie z własnymi emocjami i trudnościami. Nieusprawiedliwia to samego zachowania, ale może przybliżyć jakie są powody stosowania hejtu w sieci. Często pozwala on na wyregulowanie swojej złości, frustracji i bezsilności. Szczególnie jeśli podczas hejtowania czujemy kontrolę nad sytuację lub władzę.
W internecie może wydawać się, że jesteśmy anonimowi. Może to powodować łatwość pisania obraźliwych, personalnych wypowiedzi, szczególnie jeśli nie jesteśmy widziani z naszą twarzą, imieniem i nazwiskiem oraz nie widzimy człowieka po drugiej stronie.
Czasem hejter chce sprowokować reakcję lub rozpętać dyskusję. Korzysta w tym celu z różnych narzędzi. Zdarza się, że hejter pod płaszczykiem wolności słowa chce wyrazić swoją opinię na dany temat. W tym miejscu warto zastanowić w jakim miejscu granice kulturalnej dyskusji na dany temat zaczynają być przekraczane na rzecz osobistych wycieczek i obrażania rozmówcy.
Zdarza się, że hejt jest kolektywny. Dzieje się tak w sytuacji linczu społecznego, którego bazą często jest potrzeba wymierzenia „sprawiedliwości”. Coraz częściej w internecie mówimy o cancel culture, które polega na zbiorowym, pozaprawnym karaniu. Zjawisko to może mieć wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim bez procesu i obiektywnego przyjrzenia się dowodom nie możemy mówić o pewności co do popełnienia przestępstwa. Kolejny aspekt to uniemożliwienie zadośćuczynienia, naprawy swoich błędów oraz zmienienia zachowania.
Moje dziecko jest hejterem
Jeżeli dowiesz się, że Twoje dziecko stosuje hejt w sieci nie pozostawaj obojętny. Nienawistny komentarz może być wynikiem nagromadzonych emocji i problemów, które mają wydźwięk poprzez agresję w sieci. Zwróć uwagę na zachowanie i trudności z którymi może się mierzyć dziecko i regulować związane z nimi napięcie poprzez hejt. Ważne jest także jakimi treściami otacza się Twoje dziecko w internecie. Razem przyjrzyjcie się do jakich osób i profili chętnie zagląda.
Nie pozostawaj sam z tym tematem. Możesz zasięgnąć pomocy w szkole, na przykład wychowawcy. Skontaktuj się także ze specjalistą, który wesprze Cię w tym procesie, omówi sytuację i wskaże sposoby radzenia sobie w niej.

Gdzie zgłosić hejt w Internecie?
Hejterzy czują się anonimowi, co na szczęście nie jest prawdą. Na forach w internecie można zgłaszać administratorowi treści, które naszym zdaniem stanowią naruszenie. Ponadto hejt w sieci stanowi przestępstwo. Konsekwencje za hejtowanie mogą być poważne – od kary grzywny czy nagany po karę pozbawienia wolności.
Niestety badania pokazują, że ta forma przemocy w internecie jest coraz częstszym zjawiskiem. Pamiętajmy, że hejt w sieci to przestępstwo. Na szczęście istnieją osoby i miejsca, które zajmują się tym problemem. Nie jesteś sam_!
- Zbierz dowody;
- Zabezpiecz zebrane dane (np. screen);
- Przekaż materiał osobom odpowiedzialnym (np. wychowawcy, opiekunowi, organom ścigania jak policji);
Jeżeli hejt dotyczy osoby niepełnoletniej warto zgłosić doświadczenie hejtu w szkole, a także warto powiedzieć o tym rodzicom. Bez względu czy samemu doświadczasz hejtu w sieci lub jesteś świadkiem, nie bądź obojętny! Znajdź zaufaną osobę, której możesz powiedzieć o sytuacji i rozwiać swoje wątpliwości poprzez pytanie.
Na dedykowanych problemowi hejtu stronach internetowych można zgłaszać to zachowanie:
- Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (strona: omzrik.pl)
- Mowa Nienawiści (strona: www.mowanienawisci.info)
- eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – szczególnie do zgłaszania nielegalnych treści w internecie (strona: dyzurnet.pl)
Dodatkowo jeżeli potrzebujesz wsparcia to zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych infolinii dostępnych w internecie lub pomocy specjalisty.
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka nr. 800 12 12 12 (całodobowa infolinia dla dzieci)
- Pomagamy! nr. 800 800 605 (całodobowa infolinia dla dzieci i rodziców)