terapia dla każdego
Prowadzimy terapie dla dorosłych, młodzieży i dzieci
konsultacje psychologiczne
Możliwość umówienia konsultacji online
telefon do psychologa
Rezerwacja telefoniczna: 535 58 58 58

Depresja u dzieci – jak pomóc dziecku z depresją? 

Szacuje się, że 1% dzieci w wieku przedszkolnym cierpi z powodu depresji, w grupie 6-12 latków odsetek ten wzrasta do 2%, natomiast w grupie młodzieńczej do nawet 20%. Co więcej – zachorowanie na depresję w dzieciństwie, zwiększa prawdopodobieństwo nawrotu choroby w postaci zaburzeń afektywnych jedno- lub dwubiegunowych w dorosłym życiu. Mimo to wciąż niewiele mówi się o depresji u dzieci i młodzieży. Zaburzenia nastroju w tej grupie wiekowej są trudne do zdiagnozowania, a młodzi ludzie często nieświadomie maskują objawy choroby.

Dlaczego dziecko zachowuje się „inaczej”? 

Przyczyny depresji u dzieci nie są do końca znane. Najpopularniejsza obecnie teoria głosi, że zaburzenia nastoju w tej grupie wiekowej spowodowane są współoddziaływaniem trzech czynników: biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Depresja może być zależna od pewnych dziedzicznych genów, które wpływają na chemię mózgu, przez co upośledzają działanie i wydzielanie hormonów oraz neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulowanie nastroju. Czynniki psychologiczne obejmują aspekty takie jak psychika dziecka, jego wrażliwość, sposób reagowania na stres i umiejętność budowania relacji z bliskimi i rówieśnikami. 

Na dzieci i młodzież w dużym stopniu oddziałują również aspekty środowiskowe – to, jak i gdzie dziecko jest wychowywane, czy doświadczyło nadużywania alkoholu, leków lub narkotyków przez członków rodziny, przewlekłego konfliktu między rodzicami czy trudnej sytuacji materialnej. Często depresja pojawia się w odpowiedzi na traumatyczne wydarzenie, np. przemoc fizyczną lub seksualną lub śmierć bliskiej osoby. 

Daleka droga od objawów do diagnozy 

Depresja u dzieci i młodzieży jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ często przybiera postać tzw. depresji maskowanej. Oznacza to, że objawy przyjmują formę zaburzeń somatycznych – dziecko często źle się czuje, boli je głowa i brzuch, ma biegunki i duszności. Tym, co powinno zwrócić uwagę rodzica, jest także drastyczna zmiana zachowania dziecka, które traci zainteresowanie aktywnościami, dotychczas sprawiającymi przyjemność. Alarmująca jest również niechęć do codziennych obowiązków – wstawania do szkoły, uczenia się, a także pogorszenie koncentracji. 

Typowe dla dzieci objawy to: zmiany w aktywności psychoruchowej (spowolnienie lub nadmierne pobudzenie), drażliwość, agresja i nieustający lęk. Oprócz tego dzieci mogą doświadczać takich samych symptomów, jak dorośli: apatia, obniżenie nastroju, smutek, płaczliwość, zmiany apetytu, ciągłe zmęczenie i brak energii, niskie poczucie własnej wartości, myśli depresyjne, a nawet samobójcze. U dzieci i młodzieży, częściej niż w przypadku dorosłych pojawiają się zachowania autoagresywne. 

Jak pomóc dziecku z depresją? 

Jeśli rodzic podejrzewa, że dziecko może zmagać się z depresją, należy niezwłocznie udać się do poradni psychologicznej lub psychiatrycznej. Lekarz psychiatra zadecyduje, czy konieczna jest farmakoterapia, a psycholog ustali formę pomocy psychologicznej. 

Bardzo ważne w kontekście leczenia depresji jest wsparcie i akceptacja najbliższego otoczenia. Dziecka nie należy krytykować, a okazywać mu zrozumienie. Z perspektywy osoby dorosłej lub zdrowej, problemy dzieci mogą wydawać się błahe, jednak w świecie młodego człowieka stanowią ogromną tragedię i przeszkodę nie do pokonania – rodzic nie powinien temu umniejszać. Warto proponować dzieciom swoje wsparcie, jednocześnie pozostawiając przestrzeń, aby nie czuły się przytłoczone koniecznością „zwierzania się” rodzicom, a także – co najważniejsze – dać im czas i nie pośpieszać w powrocie do zdrowia.

Data aktualizacji wpisu - 8 maja, 2024
Przeczytaj również
Chcesz z nami porozmawiać?

Jako Psycholog Wrocław pomagamy w wielu problemach. Możemy spotkać się w naszym gabinecie lub online!

Umów wizytę
Redaktor

Redaktor

W Mentali pracujemy nad tym, aby wszystkie artykuły dostarczały Ci jak najszerszej i najkonkretniejszej wiedzy! Obserwuj nasze aktualności!

Pozostałe wpisy

Test MOXO

ADHD, znane również jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest jednym z...

Czytaj dalej